REKLAMA

Premier: Nie ma obaw, że polska gospodarka jest w chybotliwym stanie

2022-08-19 19:11
publikacja
2022-08-19 19:11
Premier: Nie ma obaw, że polska gospodarka jest w chybotliwym stanie
Premier: Nie ma obaw, że polska gospodarka jest w chybotliwym stanie
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Wzrost PKB w tym roku może oscylować ok. 5 proc. - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że najbliższych kwartałach będzie dochodziło do osłabienia wzrostu, ale będziemy walczyć o miejsca pracy.

Podczas konferencji prasowej z okazji otwarcia obwodnicy Smolajn w województwie warmińsko-mazurskim, premier Mateusz Morawiecki wskazał, że w tym roku wzrost PKB w Polce może oscylować ok. 5 proc., i - jak zaznaczył - jest to wynik bardzo dobry zważywszy na dwa lata pandemii koronawirusa, a potem wojnę surowcową. "Wiele państw mogłoby sobie życzyć takiego składanego wzrostu gospodarczego w 2020, 2021 i 2022 roku" - powiedział.

Przyznał, że w najbliższych kwartałach będzie dochodziło do osłabienia wzrostu PKB ze względu na dynamikę zdarzeń gospodarczych, sytuację na rachunku bieżącym, bilans handlowy, a także osłabienie złotego. Zaznaczył jednak, że takie spowolnienie będzie widoczne we wszystkich krajach UE. "Wojna Putnia i Rosji ma swoje konsekwencje np. w rosnącym długu publicznym wielu państw, rosnącym bezrobociu" - wskazał.

Zapewnił też, że nie ma obaw, że polska gospodarka jest w "chybotliwym stanie". "Stan finansów publicznych jest dobry, nawet bardzo dobry, poziom długu do PKB spada, deficyt budżetowy będzie na poziomie między 3-4 proc." - wyliczył premier. Dodał, że dane statystyczne pokazują pewne kłopoty, które z gospodarką się wiążą, ale - jak zapewnił - miejsca pracy są bronione, potencjał gospodarczy Polski również jest utrzymywany.

autor: Ewa Wesołowska

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (27)

dodaj komentarz
podatnik-
Oj Premierze ,Premierze o czym wy mówicie ano o PRLu bis gdzie jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! a wygląda to tak: ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 21 sierpnia 2022 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas Oj Premierze ,Premierze o czym wy mówicie ano o PRLu bis gdzie jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! a wygląda to tak: ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 21 sierpnia 2022 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i to wszystko powstało pod czujnym okiem dwóch niezależnych telewizji założonych przez kapusi SB i którego całkowite zadłużenie przekroczyło 7 bilionów(naszych bilionów) PLN. Tak więc na początek trzeba powołać/założyć/zbudować państwo o nazwie Polska.! Następnie troszkę sprawiedliwości w stylu Maximilien Marie Isidore de Robespierre następnie od USA zaległy Plan Marshall'a lub od Rosji, to tyle na początek! Tak więc recesja jako kategoria ekonomiczna, która występuje jak jest gospodarka a skoro w PRLu bis jej brak to i recesja nie ma się do czego przyczepić!
karbinadel
Fakt, chybotliwa nie jest. Po prostu spada na pysk
keaman
Jeden z najbardziej barbarzyńskich systemów podatkowych w całej UE. Pobieranie od ludzi 20 000 niezależnie czy coś zarobili. Wzrost samobójstw w tym wśród dzieci (1500 w zeszłym roku). Katastrofalny stan systemu opieki psychologicznej i prawnej. Takiej patologi u władzy dawno nie było.
santoriusz
Powiem tak, nie wiem czy za komuny prowadzenie działalności mimo wielu represji wszelkich urzędów nie było łatwiejsze dla statystycznego samozatrudnionego. O anglosaskim systemie i podejściu urzędników to się nawet mówić nie chce, bo to w stosunku do PiS iorowskiej Polski, Eden.
endes
Tego kłamliwego błazna szkoda słuchać…
midas69
Bronione miejsca pracy, szkoda, że przy 16% inflacij 2 miesieczne wypłaty sa odbierane ludziom rocznie
enthe
Skoro pinokio tak twierdzi, to znaczy, że jest dokładnie odwrotnie.
jestem_za_po
Morawiecki pseudo bankier i ekonomista za kilka lat będzie w podręcznikach w szkołach średnich i wyższych jako przykład największego dyletanta i mitomana wolnej Polski po 89'.
Teraz popiera swoje racje jakąś "wojną surowcową".
Znowu pie*doli trzy po trzy, że jakoś ta gospodarka wygląda ale nie trzeba się martwić
Morawiecki pseudo bankier i ekonomista za kilka lat będzie w podręcznikach w szkołach średnich i wyższych jako przykład największego dyletanta i mitomana wolnej Polski po 89'.
Teraz popiera swoje racje jakąś "wojną surowcową".
Znowu pie*doli trzy po trzy, że jakoś ta gospodarka wygląda ale nie trzeba się martwić bo u wszystkich tak jest. Coś w stylu mam zarośnięty trawnik u siebie i leżą śmieci pod domem ale widzę, że u sąsiadów za płotem podobnie to po co sprzątać i kosić?
To jest wizja premiera i byłego dyrektora banku? Nie wspomnę już o kłamstwie, że dług publiczny maleje. To trzeba na prawdę mieć tupet. Ale tak to wygląda w Polsce kiedy ojciec załatwi ci posadę w banku i wciśnie do polityki tylnymi drzwiami.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki