REKLAMA

Premier: Należy rozważyć pomysł podniesienia opłaty paliwowej

2017-06-29 14:15
publikacja
2017-06-29 14:15

Jeżeli w tej chwili pojawia się pomysł podniesienia opłaty paliwowej i utworzenia funduszu budowy dróg, który pozwoli zwiększyć inwestycje przede wszystkim w Polsce lokalnej to należy go rozważyć - mówiła w czwartek na konferencji premier Beata Szydło.

fot. Łukasz Kobus / / FORUM

Premier pytana, czy popiera pomysł ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka podniesienia opłat paliwowych i przeznaczenia uzyskanych w ten sposób środków na Fundusz Dróg Samorządowych podkreśliła, że projekt w tej sprawie dopiero zapowiadają posłowie.

"Polska potrzebuje nowych dróg, nowych traktów, nowej infrastruktury, mówią o tym chociażby samorządowcy, więc ja jestem jak najbardziej za tym, aby utworzyć taki fundusz, który pozwoli zwiększyć inwestycje, również, a może przede wszystkim inwestycje w Polsce lokalnej, na drogach powiatowych, na drogach gminnych, które zawsze odczuwają brak doinwestowania" - powiedziała.

"Jeżeli w tej chwili pojawia się taki pomysł, należy go oczywiście rozważyć, zastanowić się nad jego przyjęciem, nie twierdzę, że to jest zły pomysł. Uważam, że może być ciekawym rozwiązaniem i chcę też podkreślić, że zwiększenie opłaty paliwowej wcale nie musi oznaczać, bo czytam też w mediach, że od razu jest takie proste przełożenie, że zwiększy się cena benzyny - nie jest to oczywiście uzależnione" - dodała.

Według premier może się okazać, że zwiększenie opłaty paliwowej i przeznaczenie uzyskanych środków na Fundusz Dróg Samorządowych nie będzie skutkowało zwiększeniem cen paliw. Szefowa rządu podkreśliła również, że chwili obecnej projekt jest dopiero przygotowany, a dobrym momentem do dyskusji będzie rozpoczęcie jego procedowania.

Minister Adamczyk był pytany w czwartek przez dziennikarzy o doniesienia medialne nt. podwyżki opłaty paliwowej, która miałaby nastąpić w trakcie wakacji. "Rzeczpospolita" podała, że w najbliższych dniach do marszałka Sejmu ma trafić poselski projekt o powołaniu Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). Fundusz ma być finansowany z podwyższenia opłaty paliwowej o 20 groszy, co spowoduje podniesienie m.in. cen benzyny. Połowa pieniędzy z tego fundusz ma zasilić Fundusz Dróg Samorządowych, a druga połowa - Krajowy Fundusz Drogowy.

Adamczyk przypomniał, że od długiego czasu samorządy postulują zwiększenie pomocy państwa na budowę i modernizację dróg samorządowych.

"Nie mogę dzisiaj odpowiedzieć, co postanowi suweren. Czy ten projekt jest? Nie mam wiedzy, żeby był złożony. Nie wiemy, co postanowi suweren, na jakiej wysokości ustali te opłaty. Jedno jest pewne, że zapowiadana na wakacje opłata nie wejdzie w życie, bo proces legislacyjny na to nie pozwoli" - powiedział. (PAP)

mro/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (37)

dodaj komentarz
antonicaracal
Podnieść ! Koniecznie !
Miśki i wybrańcy z karuzeli posadowej czekają kolejce na 13nastki i na nagrody !
~jom
Powiatowej za te madrosci nalezy sie Nobel
~kkmm
W Twoim mieście zbudował to lokalny samorząd a nie Rząd a o tak mamy zapaść w inwestycjach
~SZ
Najpierw rzucaja temat. Potem wyczuwaja nastroje i jak moga stracic w sondazach to te tchorze pomysl zarzucaja. Podobnie jak z ustawa o abonamencie RTV.
~Knuth
Pamietamy o tym przy wyborach....I co zrobisz na zlosc pisowi I zaglosujesz na p o ? Nowoczesna? Ale alternatywa...ja niemogePowiem tyle, w moim nieduzym bylym miescie wojewodzkim w polsce b powstalo wiecej nowych drog, (niedostosowanych do dzisiejszych potrzeb, ale to juz inna sprawa) parkow, chodnikow, sciezek rowerowych niz przez Pamietamy o tym przy wyborach....I co zrobisz na zlosc pisowi I zaglosujesz na p o ? Nowoczesna? Ale alternatywa...ja niemogePowiem tyle, w moim nieduzym bylym miescie wojewodzkim w polsce b powstalo wiecej nowych drog, (niedostosowanych do dzisiejszych potrzeb, ale to juz inna sprawa) parkow, chodnikow, sciezek rowerowych niz przez caly okres komunistow I Powszechnych Oszustow razem wziety.
~mike
Dobra zmiana. Będę płacił więcej. Nie mogę się doczekać.
~serio
Tylko po co te drogi jak obywateli nie będzie stać, żeby po nich jeździć? Ja rozumiem gdyby w Polsce była kwota wolna od podatku w wyskość nie wiem powiedzmy 1500 zł/mc, a najniższa krajowa oscylowała w granicach 4 tyś netto i deptalibyśmy po piętach zachodowi Europy, ale na dzień dzisiejszy to możemy pościgać się z Rumunią, albo Tylko po co te drogi jak obywateli nie będzie stać, żeby po nich jeździć? Ja rozumiem gdyby w Polsce była kwota wolna od podatku w wyskość nie wiem powiedzmy 1500 zł/mc, a najniższa krajowa oscylowała w granicach 4 tyś netto i deptalibyśmy po piętach zachodowi Europy, ale na dzień dzisiejszy to możemy pościgać się z Rumunią, albo Litwą pod tym względem. Nie każdy Polak jest w PiSie i będzie wepchany do spółek Skarbu Państwa na chama z pensjami w wysokości 100 tyś jak ostatni przykład Sadurskiej w PZU. Wzrost cen paliwa (nie wiem co ta Szydło zażyła, twierdząc, że to nie będzie miało wpływu na ceny paliwa, ale niech już sobie tego nie aplikuje dla własnego dobra) automatycznie podniesie ceny niemalże wszystkiego. Mieli uszczelniać podatki, a nie je podnośić czy wprowadzać nowe. Przecież mamy wzrost gospodarczy, więc gdzie te pieniądze?
~s6
Można jeszcze podnieść podatek w paliwie o 10 gr i zlikwidować bramki na państwowych autostradach, tak żeby ten podatek pokrywał wpływy z bramek.
~s6
Tak, dlatego niektóre drogi są dziurawe bo jest za mały podatek w paliwie. Kierowcy w 100% powinni finansować koszty dróg.
marekjam
Wydatki na transport drogowy (w tym transport miejski) w 2015r. wyniosły 49,3 mld zł.
Przychody z akcyzy i VATu od paliw, sprzedaży samochodów osobowych oraz z opłat drogowych wyniosły 62 mld zł.

BILANS: 12,7 mld zł powędrowało z kieszeni kierowców na wydatki socjalne.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki