Premier Morawiecki i minister Kościński najbogatszymi członkami rządu

Z oświadczeń majątkowych opublikowanych na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika, że do najbogatszych członków rządu należą premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Tadeusz Kościński. Oświadczenia członków rządu są do wglądu w zakładce Biuletynu Informacji Publicznej.

(fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP)

Z oświadczenia majątkowego premiera Morawieckiego, datowanego na 15 listopada 2019 r., wynika, że zgromadził on wtedy 5 mln 100 tys. złotych i miał kilka nieruchomości. Wartość domu o powierzchni 150 mkw. z działką ok. 0,46 ha, wraz z zabudowaniami gospodarczymi i zabudowaniami (domkami) letniskowymi, Morawiecki oszacował na ok. 1,9 mln zł, a wartość mieszkania 72,4 mkw. na 1 mln 100 tys. zł.

Wśród innych nieruchomości szef rządu wymienił całoroczny dom o pow. 100 mkw. na działce ok. 3,1 tys. mkw., który wraz z zabudowaniami gospodarczymi i sanitariatami wycenił na 3-3,5 mln zł. Około 600 tys. zł i 200 tys. zł są według niego warte dwie kolejne nieruchomości: połowa segmentu szeregowego, który ma 180 mkw. i działka rolna ok. 2 ha.

Premier wskazał także na inne części majątku, w tym m.in. uprawnienia do akcji Santander określone kwotowo na 350 tys. zł, z których – jak zastrzegł – nie osiąga dochodu. Wspomniał też o pożyczce w wysokości 300 tys. zł, której udzielił siostrze.

Wicepremier i szef resortu kultury Piotr Gliński 15 listopada miał w gotówce ok. 145 tys. zł i 800 dolarów. Miał także prawo do połowy własności 400-metrowego domu na działce 515 mkw. Ponadto ma mieszkanie 58 mkw. (współwłasność z żoną) i nieuprawianą działkę rolną – 1,27 ha na słabych ziemiach, na którą nie pobiera dopłat. Wicepremier Gliński wymienił także m.in. dwa samochody osobowe o łącznej wartości ok. 27 tys. zł i obraz Edwarda Dwurnika "Wesołych Świąt", wyceniony na ok. 20 tys. zł.

Wicepremier Jarosław Gowin zgromadził ok. 74 tys. zł, które – jak zaznaczył – są wspólnotą majątkową. 15 listopada nie miał ani domu, ani gospodarstwa rolnego. Jest współwłaścicielem dwóch mieszkań – jedno ma ok. 98 mkw., a drugie 40 mkw. Wicepremier Gowin poinformował, że w ubiegłym roku osiągnął 224 tys. zł dochodu z diet poselskich i wynagrodzenia za pracę w KPRM.

Minister finansów Tadeusz Kościński miał w gotówce (według stanu na 15 listopada) ponad 1 mln 122 tys. zł, ponad 255 tys. funtów oraz obligacje, akcje i certyfikaty inwestycyjne ETF. Swoje zasoby pieniężne Kościński obliczył łącznie na ponad 3,5 mln zł. Szef MF jest też właścicielem domu o pow. 356 mkw. na działce o pow. 1,707 tys. mkw. Ponadto dysponuje dwoma mieszkaniami, które mają 70 mkw. (własność) i 104 mkw. (współwłasność). Minister Kościński poinformował, że zarabia w resorcie finansów 11,5 tys. zł (brutto) miesięcznie i pobiera emeryturę w Anglii – 1,726 tys. funtów (brutto) miesięcznie.

Autor: Mieczysław Rudy

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 glos_rozsadku

Nie czaję czemu Morawiecki przepisał wszystko na żonę. Przecież wiemy, że był prezesem, więc logiczne, że ma kapuchy jak lodu.

! Odpowiedz
0 1 glos_rozsadku

to by nawet źle o nim świadczyło jakby się okazało, że majątek ma mały: skoro nie umiałby zarządzać swoimi pieniędzmi to kto mu cudze powierzy?

! Odpowiedz
3 11 ahim

Niech pokażą jeszcze majątki swoich najbliższych krewnych.

! Odpowiedz
7 13 marxs

nie PISzcie bredni o wyjątkowo uczciwym i prawdomównym Premierze najlepszego rządu od zakończenia wojny w 1945r. Pan Morawiecki nie posiada żadnego majątku ani żadnej kasy bo to wszystko jest własnością jego żony bidula jak chce iść na piwo z kumplami to musi się jej prosić o te marne 10-20 zł a więc nie zazdrościć zawistnicy z KODu i LGBT+ bo nie ma czego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 20 and00

Akurat Morawicki był prezesem, a przedtem vice przez lat, i tak przepisał na żone
On z definicji musi być bogaty
ps
Nie lubię typa

! Odpowiedz
7 21 khh

Wcale nas to nie dziwi, my doskonale wiemy, ze wam komunistom kazdy czlowiek z pieniedzmi wydaje sie podejrzany. Zapewne przyjdzie jeszcze czas i na czystki wewnetrzne w partii. Ale zeby nie bylo, ja tez typa nie lubie, ale nie za to, ze ma pieniadze, tylko za to, ze robi wszystko, zeby nikt inny ich nie mial. Dla mnie patriotyzm jest wtedy, kiedy cieszy mnie, ze jak najwieksza liczba moich rodakow jest bogata. Dla was komunistow patriota to ten, kto oddaje wam polowe tego co ma i kupuje kartofle z polska flaga...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
31 43 carlito1

Kolejny raz to mówię.... Żaden biznes nie jest tak dobry jak plecki partyjniakow i ciepła posadzka w SSP czy tak jak tutaj w banku.... Zero ryzyka zero odpowiedzialności a kasa jak by miał spora firmę....

! Odpowiedz
51 66 jkendy

Osobiste majątki kogoś tam, to jest nieistotny szczegół. Największym błędem jest wydawanie naszych podatków na tzw. programy socjalne. Czyli zamiast obniżać podatki, pobiera się je od obywatela żeby dać mu je z powrotem w postaci 500+, co jest szkodliwe z prawie każdego punktu widzenia, bo zniechęca ludzi do pracy i inicjatywy. Ale z punktu widzenia pisu ma większy efekt propagandowy wśród słabo ekonomicznie świadomych obywateli i o to szkodnikom chodzi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 9 szeregowy_forumowicz

Gdyby było tak jak piszesz że powinno być, powerpointy nie byłyby takie fajne.

! Odpowiedz
42 46 trybuch

Morawiecki jak mówią Żydzi to pierwszy premier z ich korzeniami. Czy to przypadek ze został prezesem banku a teraz premierem? Żydzi w większości są ludźmi majętnymi wiec nie przypadek ze tyle ma. Smutne jest tylko to iż uwłaszczył się na spuściźnie po komunie ( hektary ziemi przy autostradzie kupione za bezcen od księży).

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.