REKLAMA

Premier Morawiecki: Widmo kryzysu energetycznego testem dla Unii Europejskiej

2021-10-22 16:00
publikacja
2021-10-22 16:00
Premier Morawiecki: Widmo kryzysu energetycznego testem dla Unii Europejskiej
Premier Morawiecki: Widmo kryzysu energetycznego testem dla Unii Europejskiej
fot. Kancelaria Premiera / / Twitter

Widmo kryzysu energetycznego to test dla Unii Europejskiej, czy stoi po stronie zwykłych obywateli czy giełdowych spekulantów oraz agresywnie pogrywającego sobie Gazpromu - uważa premier Mateusz Morawiecki.

"Ceny energii w całej Unii w ostatnich tygodniach idą w górę w ekspresowym tempie. Skutki odczuwa przemysł, ale też zwykli obywatele. To nie jest kwestia przejściowych wahań na rynku, ale sprawa o charakterze strategicznym, która zadecyduje o przyszłości następnych pokoleń" - ocenił Morawiecki w opublikowanym w piątek podcaście.

Zdaniem szefa rządu "nie powinniśmy pytać, czy transformacja energetyczna jest potrzebna, ale powinniśmy pytać, jaka transformacja energetyczna jest potrzebna".

"To musi być transformacja sprawiedliwa i solidarna, a nie taka, której koszty zostaną przerzucone na słabszych" - stwierdził. Zauważył, że obecnie "ceny, zwłaszcza na rynkach gazu, dosłownie szaleją".

W ocenie premiera, zgoda na budowę Nord Stream 2, bierna postawa Unii w tej sprawie, dają Gazpromowi, Rosji gigantyczne przewagi konkurencyjne. Zdaniem Morawieckiego "Rosja wykorzystuje gaz, jako narzędzie politycznego nacisku".

"Musimy dostosować unijną politykę klimatyczną do możliwości wszystkich państw, a nie do oczekiwań tych najbogatszych" - wskazał premier, który od czwartku przebywa na dwudniowym szczycie UE w Brukseli, podczas którego unijni liderzy rozmawiają m.in. o rosnących cenach energii, praworządności, migracji i handlu.

Jak powiedział szef rządu w podcaście, "po pierwsze Unia powinna wprowadzić maksymalne stawki za emisję CO2, na jakiś czas przynajmniej". Zdaniem Morawieckiego to one w dużej mierze napędzają inflację na rynkach energetycznych.

"Po drugie, wspólnota powinna wycofać się z nowego systemy ETS dla budownictwa i transportu, bo po jego wprowadzeniu, ceny energii ponownie wystrzelą w górę, a to odczuje w swoich portfelach większość mieszkańców Unii" - tłumaczył premier.

Jak dodał, jedna z polskiej propozycji zakłada, aby państwa członkowskie zdefiniowały swoje minimalne poziomy produkcji energii elektrycznej, które pozwolą utrzymać bezpieczeństwo sieci przesyłowej.

"Od blisko dwóch tygodni wciąż mówimy o demokracji i praworządności. Widmo kryzysu energetycznego, to test dla Unii, czy stoi po stronie zwykłych obywateli czy giełdowych spekulantów oraz agresywnie pogrywającego sobie Gazpromu" - powiedział. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (36)

dodaj komentarz
xyzq
Szanowna Redakcjo portalu Bankier.pl, jestem dość zaskoczony faktem, iż stosujecie polemikę w dyskusji poprzez usuwanie wybranych przez siebie komentarzy poszczególnych użytkowników. Kontent byłbym dowiedzieć się jaki był powód usunięcia mojego komentarza, już pal diabli iż trochę musiałem się naszukać i poskładać Szanowna Redakcjo portalu Bankier.pl, jestem dość zaskoczony faktem, iż stosujecie polemikę w dyskusji poprzez usuwanie wybranych przez siebie komentarzy poszczególnych użytkowników. Kontent byłbym dowiedzieć się jaki był powód usunięcia mojego komentarza, już pal diabli iż trochę musiałem się naszukać i poskładać to w całość (zresztą zawsze tak robię, nie kopiuję cudzych tekstów). W swoim komentarzu wskazałem jedynie na błąd logiczny w komentarzu innego użytkownika który twierdził, iż w obecnych warunkach kosmologicznych możliwe jest nieskończone ocieplanie się atmosfery na ziemi. Tak więc - jak był powód usunięcia mojego komentarza? Wskazanie iż na Wenus stężenie CO2 w atmosferze wynosi ok 96,5% a nie ogrzewa się ona w nieskończoność (na ziemi aktualne stężenie CO2 to 0,04%)? Jakie działania planujecie w dalszej kolejności - usunięcie konta i dożywotni ban za popełnienie "myślozbrodni"? :)
itso_widmo_bieli
jestem tym bardzo oburzony ! mam nadzieje ze masz ten tekst w notatniku bo był genialny :)
xyzq odpowiada itso_widmo_bieli
Niestety nie, nie zapisuję sobie tekstów publikowanych na porządnych, szanujących demokrację i pluralizm portalach. Do dziś nie podejrzewałem, iż jest taka potrzeba... Od dziś zatem zapewne będę zapisywał. A może jeszcze kiedyś coś podobnego popełnię, kiedy temat zostanie uaktualniony po kolejnym zielonym szczycie :)
jpelerj
Jasne, górne stawki na CO2, żeby dalej nie musieć nic robić. Dzbanizm.
itso_widmo_bieli
xyzq wklej tekst jeszcze raz to se skopiuje
next3
Premierze Moradziecki, weź się Pan za walkę z drożyzną w kraju. Niedługo paliwa po 7 zł, chleb po 10 itd. A Kaczenko zakazał obniżania akcyzy i VATu.
qart
EU to teraz KOMUNA 2.0. Opłata za emiisje to ponad 50% ceny prądu, a chcą więcej. Zaraz wprowadzą opłaty za emisje gazu przez zwierzęta. Spurek już szczęśliwa, syntetyczne mięso w UE będzie na 0% VAT, naturalne na 23%. Chiny się śmieją...
itso_widmo_bieli
''testem dla Unii Europejskiej'' - a co on chce testować jak już wszystko wiadomo - nie ma tam ludzi z którymi można normalnie rozmawiać i wspólnie budować przyszłość
itso_widmo_bieli
wiejska już jest ogrodzona teraz to wystarczy ich ignorować :D i za 10 lat turystom będzie się mówić ze to dom wariatów i ze nie warto zwiedzać bo tam niebezpiecznie
darius19
nikt sie nawet nie zajaknie - po co oplaty za emisje CO2. Teorii spiskowych mnostwo. Wyjasniam - oplaty za emisje CO2 sa po to zeby technologie niskoemisyjne byly premiowane, a co za tym idzie, sie rozwijaly. Dalsze wyjasnienia - CO2 jest szkodliwe dla klimatu i ludzi. Powyzej, bliskiej juz granicy, proces ocieplenia moze byc nieodwracalny nikt sie nawet nie zajaknie - po co oplaty za emisje CO2. Teorii spiskowych mnostwo. Wyjasniam - oplaty za emisje CO2 sa po to zeby technologie niskoemisyjne byly premiowane, a co za tym idzie, sie rozwijaly. Dalsze wyjasnienia - CO2 jest szkodliwe dla klimatu i ludzi. Powyzej, bliskiej juz granicy, proces ocieplenia moze byc nieodwracalny - co oznacza ze nasze wnuki lub prawnuki moga sobie nie pozyc.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki