REKLAMA
PIT 2023

Premier Morawiecki: Moja wiara w uzyskanie wotum zaufania dla nowego rządu wzrosła

2023-12-04 13:40
publikacja
2023-12-04 13:40

Moja wiara w uzyskanie w Sejmie wotum zaufania dla rządu wzrosła w ciągu ostatnich kilku dni na skutek projektu tzw. ustawy wiatrakowej. Jest ona na poziomie 20-30 proc. - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki: Moja wiara w uzyskanie wotum zaufania dla nowego rządu wzrosła
Premier Morawiecki: Moja wiara w uzyskanie wotum zaufania dla nowego rządu wzrosła
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

Tydzień temu prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier 11 grudnia przedstawi Sejmowi exposé z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Jeśli go nie uzyska, a klub PiS ma 191 posłów, co nie daje większości, inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu przejmie Sejm. Większość 248 posłów ma koalicja KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, jej kandydatem na premiera jest Donald Tusk.

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie szef rządu został zapytany, z kim w tym tygodniu prowadzi negocjacje mające na celu uzyskanie wotum zaufania dla jego rządu.

"Moja wiara w uzyskanie w Sejmie wotum zaufania dla rządu wzrosła w ciągu ostatnich kilku dni na skutek ustawy wiatrakowej" - powiedział Morawiecki. Zastrzegł jednak, że "nie jest ona ogromna". "Jest na poziomie 20-30 proc., ale cały czas jest" - dodał.

"Jeśli Lewica i PSL chcą rzeczywiście podpisywać się pod takimi lobbystycznymi projektami jak ustawa wiatrakowa, która jest bardzo niebezpieczna dla Polaków, to myślę, że poszczególni parlamentarzyści tych ugrupowań zastanowią się nad tym, czy nie warto jednak, aby powstała +Koalicja Polskich Spraw+, a nie +koalicja zagranicznych spraw+ ustawy wiatrakowej" - powiedział premier.

Zapytany o nazwiska posłów, z którymi prowadził rozmowy, powiedział, że "wszyscy, z którymi rozmawiał, prosili o poufność. "Ja słowa dotrzymuję i nie będą podawał nazwiska" - oświadczył.

Dopytywany, czy fakt, że PiS krytykuje Polskę 2050 w kontekście projektu "ustawy wiatrakowej" oznacza, że nie prowadzą już rozmów z posłami z tego ugrupowania, premier podkreślił, że oddziela "szkody związane z tą ustawą dla polskich obywateli od prowadzenia rozmów". Dodał, że gdyby ta ustawa została zaproponowana przez jakiekolwiek inne ugrupowanie, mieliby dokładnie takie samo zdanie.

Jak zaznaczył, "to nie całe ugrupowanie Polska 2050 pisało tę lobbystyczną ustawę, tylko, jak wiemy doskonale, pani Henning-Kloska ją przedstawiła". "Nie wyobrażam sobie, że (marszałek Sejmu, szef Polski 2050) Szymon Hołownia o niej w ogóle nie wiedział" - dodał Morawiecki.

Autor: Magdalena Gronek, Iga Leszczyńska, Bartłomiej Król

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (46)

dodaj komentarz
langdon25
mateuszkubik po wysłuchaniu kilku przemówień Pinokia zmienił nick na grzegorzkubik - ze wstydu
jas2
Ogólnie mam nadzieje, że rząd uzyska wotum zaufania, jednak biorę pod uwagę także taką opcję, że wszyscy będą dążyć do nowych wyborów.
langdon25
Tylko pisuar może mieć nadzieję że 2+2 da kiedyś 3
simonsoft8 odpowiada langdon25
kopiujesz
langdon25
Chcesz wyrządzić szkodę na miarę zbrodni wobec dziecka ?

Daj mu na imię Mateusz
simonsoft8
dziecko musieć wieżyć jak piniokio
arzab
Szczuliście i jątrzyli przez 8 lat i nie wystarczyło a teraz ma wam wystarczyć 2 tygodnie ? Ale rozumiem, ze teraz takie podjudzanie i negowanie wszystkiego to jedyna droga do ukochanego koryta !
jas2
Już daj spokój temu Tuskowi. Było-minęło.

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki