Premier: Młodzi lekarze zarabiają za mało, ale powinni pozostać w kraju

Młodzi lekarze zarabiają zdecydowanie za mało, ale powinni oni zostawać w kraju. Chciałbym ich poprosić, abyśmy byli w dialogu - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, pewnych niedoskonałości nie da się uleczyć w krótkim czasie.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Premier był pytany TVP Info o sytuację w służbie zdrowia oraz komentarz do danych resortu zdrowia, z których wynika, że ok. 3,5 tys. lekarzy-rezydentów wypowiedziało klauzulę opt-out, nie godząc się jednocześnie na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym.

"Niepokoi mnie to i chciałbym prosić wszystkich lekarzy, aby dbali przede wszystkim o zdrowie pacjenta. Na pewno chciałbym też podkreślić to, że różnego rodzaju błędów, problemów, niedoskonałości nie da się uleczyć w krótkim czasie, bo 50 lat komuny i 25 lat dalekiej od doskonałości III RP doprowadziło nas do stanu, w którym jesteśmy" - mówił Morawiecki.

Premier przypomniał, że dotychczas przyjęto ustawę o wzroście wynagrodzeń w służbie zdrowia i "fundamentalną, zupełnie nową ustawę o wzroście wydatków na służbę zdrowia w ciągu najbliższych kilku lat do 6 proc.". "Przypomnę, że jeszcze trzy, cztery lata temu było to 3,95 proc. Tak odważny i śmiały krok jest czymś bez precedensu" - ocenił Morawiecki.

Jak zaznaczył, lekarze-rezydenci to "niezwykle ważna grupa naszych młodych lekarzy, którzy będą dla Polski ważni przez kilkadziesiąt lat". "Chciałbym ich poprosić, abyśmy byli w dialogu; dać sobie nie kilka dni czy tygodni, lecz kilka miesięcy i parę lat, bo nie da się naprawić tych patologii, które narosły" - zaznaczył premier.

Według Morawieckiego młodzi lekarze zarabiają "zdecydowanie za mało". "Muszą brać dyżury, łatać swoje domowe budżety, ale powinni oni zostawać w kraju" - zaznaczył premier.(PAP)

autor: Marek Sławiński

par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 32 pjb

No cóż Szanowny Panie Premierze, dobra droga zmiana ma swoje priorytety, są pieniądze na 500+, są na rekompensaty dla górników, są na podwyżki i nagrody dla urzędników, ciągle mówi się o dodatkach dla emerytów, ale nie ma dla młodych lekarzy(tylko dla młodych). To przecież strategiczna decyzja PiS gdzie kupować głosy i komu dać kasę a komu nie. Kto za parę groszy odda "właściwie" głos. Nikogo nie obchodzi, że Polacy pozostaną bez opieki lekarskiej (miejmy nadzieję że najbardziej odczują to wyborcy obecnej władzy bo najgorzej będzie w małych miastach). Niestety młody lekarz który wyjedzie z tego kraju już nigdy nie wróci. Pewnie nigdy też nie zagłosuje za PiS bo nie rozumie autorytarnej władzy, nie lubi jak ktoś wyznacza mu co jest dobre a co nie, co poprawne a co nie, ma swoje zdanie i zbyt otwarty umysł za co płaci takim a nie innym traktowaniem przez obecną władzę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 janusz26904029

Nie szkodzi, zapomniałeś o podwyżkach dla mundurowych - zawsze potrzebne władzy, która obawia się braku poparcia społecznego.

! Odpowiedz
6 41 krswlr

"Młodzi lekarze zarabiają zdecydowanie za mało, ale powinni oni zostawać w kraju. Chciałbym ich poprosić, abyśmy byli w dialogu" - premier Mateusz Morawiecki

"Zarabiamy za mało, ale szkoda naszego życia na czyjeś wizje. Pozostaniemy w dialogu poprzez Skype ze szpitali w Niemczech, Holandii, Francji i Anglii..." - młodzi lekarze

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 10 wektorwg

W Niemczech jest ten sam problem z lekarzami co u Nas.
Brakuje ludzi ale dostęp do zawodu jest blokowany

! Odpowiedz
2 1 trup_w_szafie

Chcemy zarabiać tyle co w Niemczech, Holandii, Francji i Anglii a wydawać tak mało na życie jak w Polsce - młodzi pełni pasji dla leczenia ludzi lekarze, którzy nie wybrali zawodu dla pieniędzy.

! Odpowiedz
2 41 assets1

Może czas sobie uświadomić że nie stać nas na stosowanie półśrodków. Trzeba ten system do korzeni zmienić, bo po dolaniu kasy tylko do gara skutek będzie taki, że w lokalnych NFZ zmienią sobie model ekspresu do kawy na nowszy i wypłacą sobie dodatkową premię i podwyżki.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.