Premier: Ministrowie rozumieją konieczność ograniczenia wydatków

Donald Tusk poinformował, że rozmowy ministra finansów z szefami innych resortów na temat cięć budżetowych przebiegają bardzo spokojnie. Od tygodnia ministrowie Jacek Rostowski i Michał Boni próbują ograniczyć wydatki ministerstw o 3 miliardy złotych w kontekście nowelizacji budżetu.

Premier zaznaczył, że większość ministrów podchodzi ze zrozumieniem do konieczności ograniczenia wydatków. Szef rządu nie wykluczył, że duża część oszczędności budżetowych może pochodzić z różnego rodzaju rezerw i funduszy celowych. Między innymi z funduszu alimentacyjnego. Donald Tusk wyjaśnił, że w rezerwach celowych są odłożone pieniądze na trudny czas, więc teraz - w sytuacji kryzysu - można je wykorzystać.

Minister pracy Joanna Fedak zapewniła, że ewentualne oszczędności w funduszu alimentacyjnym nie wpłyną na wypłaty świadczeń. Jej zdaniem, fundusz może mieć więcej środków niż potrzebuje, jeśli stosunkowo dużo uda się zwindykować od osób, które powinny płacić alimenty. Pod koniec tego półrocza będzie wiadomo, czy w rezerwie znajdą się dodatkowe środki.

Szukanie oszczędności przez rząd ma się zakończyć do 6 lipca. Do 7 lipca Sejm ma bowiem otrzymać projekt nowelizacji budżetu.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil