Zmiana na stanowisku premiera w Rosji. Michaił Miszustin zastąpi Dmitrija Miedwiediewa

Szef rosyjskiej Federalnej Służby Podatkowej (FNS) Michaił Miszustin jest kandydatem na premiera Rosji; prezydent Władimir Putin wniósł jego kandydaturę do niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej - poinformowały służby prasowe Kremla w środę wieczorem.

Michaił Miszustin
Michaił Miszustin (fot. Anton Novoderezhkin / TASS)

Putin na spotkaniu z Miszustinem zaproponował mu objęcie urzędu premiera i po jego zgodzie wniósł jego kandydaturę do rozpatrzenia przez Dumę.

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, rozpatrzy kandydaturę Michaiła Miszustina na premiera w czwartek. Posiedzenie odbędzie się o godz. 14 (godz. 12 w Polsce).

W czwartek rano Miszustin spotka się z szefami frakcji parlamentarnych.

Wcześniej w środę dotychczasowy premier Dmitrij Miedwiediew poinformował o dymisji swego rządu. Miedwiediew powiedział, że krok ten jest potrzebny ze względu na ogłoszone tego samego dnia przez Putina, w dorocznym orędziu, propozycje zmian w konstytucji. Na czele rządu Rosji Miedwiediew stał od ośmiu lat, a wcześniej był przez cztery lata prezydentem, gdy premierem był Putin. Do czasu sformowania nowego rządu Miedwiediew będzie pełnił obowiązki premiera.

(fot. Sputnik / FORUM)

Kim jest Michaił Miszustin?

53-letni Michaił Miszustin, szef FNS od 2010 roku, jest doktorem ekonomii. W latach 1992-96 pracował w Międzynarodowym Klubie Komputerowym, organizacji wspierającej rozwój rynku komputerowego w Rosji. W administracji państwowej Miszustin zaczął pracować w 1998 roku. W latach 1999-2004 był wiceministrem podatków. Później kierował służbami katastralnymi, a od 2006 roku - krajową agencją administracji specjalnych stref ekonomicznych. Rozwój specjalnych stref ekonomicznych był jednym z najambitniejszych projektów ówczesnego ministerstwa gospodarki Rosji.

W latach 2008-10 Miszustin kierował firmą inwestycyjną UFG. Po powrocie do struktur państwowych stanął na czele FNS. W kierowanych przez niego służbach podatkowych przeprowadzona została błyskawiczna cyfryzacja i rozszerzono ich kompetencje, poprawiając przy tym administrowanie.

Miszustin jest autorem monografii na temat administracji podatkowej. Pasjonuje się hokejem i zasiada w radzie nadzorczej moskiewskiego klubu hokejowego CSKA.

Miedwiediew nadal będzie zastępcą Putina

Według dziennika "Kommiersant" Miedwiediew mimo odejścia z urzędu pozostanie przewodniczącym rządzącej partii Jedna Rosja. Dotychczasowy premier - zgodnie z zapowiedzią Putina - ma zostać wiceszefem Rady Bezpieczeństwa Rosji. Głową Rady jest prezydent, a więc - jak zauważają media - w radzie Miedwiediew będzie zastępcą Putina.

Jeden z rosyjski parlamentarzystów Władimir Dżabarow porównał przyszłą funkcję Miedwiediewa do stanowiska wiceprezydenta, niemniej nie jest jasne, jakie będą kompetencje wiceszefa rady.

Magazyn "Forbes" podał, że przyczyną odsunięcia Miedwiediewa może być niezadowolenie Putina z realizacji jego dekretów wyznaczających cele rozwoju kraju. Według źródła w administracji prezydenta, cytowanego przez portal Meduza, Miedwiediew w ostatnim okresie rywalizował z wiceszefem administracji Siergiejem Kirijenką o wpływ na politykę wewnętrzną Rosji.

Miedwiediew był premierem przez osiem lat, a wcześniej - w latach 2008-2012 - prezydentem Rosji. Po zakończeniu jego kadencji na Kreml po czteroletniej przerwie powrócił Putin, który za prezydentury Miedwiediewa był premierem.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ndz/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
35 27 ajwaj

Prez. Putin usuwa liberastów, w tym czesc V kolumny.
Medwiediew nie bedziie mial nic do gadania. Byl potrzebny dla sprzyjania wielbicieli "zachodu"
Teraz "zachodu" prawie nie ma i Medwedew sie zuzyl

! Odpowiedz
14 17 2kbb

śmierdząca onuca Putina "ajwaj" rzuca na taśmę z bezsilności ostatnie posty... Nie dziwota że Sowieci się rozpadają mając takie miernoty na forach !!!

! Odpowiedz
13 23 marianpazdzioch

Od 2003 roku wróbel osłabił się do złotówki z 12 groszy do 6 :D I to by było tytułem podsumowania dokonań tej stacji benzynowej.

! Odpowiedz
17 32 tindala

Putin uzyska status cara. Nic to w Rosji nie zmieni. A ajwaj i spółka zostaną chłopami pańszczyźnianymi, na rozległych polach internetu.

! Odpowiedz
18 15 ajwaj

bez sensu
wnuczki z podstawówki ci sie klawiszami bawia

! Odpowiedz
15 11 (usunięty) odpowiada ajwaj

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 7 znawca_inwestor

Nie wiem czy czytałeś dokładnie wiadomości, jest na odwrót niż piszesz. Prezydent ma mieć mniej uprawnień, a parlament więcej. Najpierw dokładnie przeczytaj, a potem się udzielaj.

! Odpowiedz
5 3 znawca_inwestor odpowiada (usunięty)

Informuje cię, ze obraza głowy Państwa (również obcego) stanowi przestępstwo wg kodeksu karnego.

! Odpowiedz
14 16 kris74keh

Wiecie ,że Petersburg leży w obwodzie leningradzkim? Ciekawe czy ajwaj wiedział?

! Odpowiedz
18 22 svenuto9

"Po decyzji o podaniu się rządu do dymisji spadł kurs rubla rosyjskiego - o 30 kopiejek"
to znaczy, że teraz rubel jest wart 70 kopiejek?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil