REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki liderem rankingu zaufania [Sondaż]

2022-01-18 11:55
publikacja
2022-01-18 11:55
Premier Mateusz Morawiecki liderem rankingu zaufania [Sondaż]
Premier Mateusz Morawiecki liderem rankingu zaufania [Sondaż]
/ Reuters

Premier Mateusz Morawiecki cieszy się największym zaufaniem Polaków, tak wskazało 37,6 proc. respondentów styczniowego sondażu IBRiS dla Onetu. Na kolejnych miejscach są prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (36,8 proc.) i prezydent Andrzej Duda (35,7 proc.).

W porównaniu do poprzedniego sondażu, zaufanie do szefa rządu wzrosło o 0,2 pkt. proc. Natomiast prezydent Warszawy stracił w tym czasie 1,1 pkt. proc., a prezydent RP 2,1 pkt. proc.

Na czwartym miejscu styczniowego rankingu znalazł się lider PSL Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, któremu ufa 32,9 proc. badanych (-1,1 pkt. proc.). Na kolejnych miejscach są szef Polski 2050 Szymon Hołownia z zaufaniem na poziomie 30,6 proc. (-3,8 pkt. proc.), a za nim przewodniczący PO Donald Tusk, któremu ufa 29 proc. badanych (-3,7 pkt. proc.).

W pierwszej dziesiątce rankingu zaufania są jeszcze wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński — 28,9 proc. (+2,4 pkt proc.), marszałek Senatu Tomasz Grodzki — 27,8 proc. (+2,8 pkt. proc.), marszałek Sejmu Elżbieta Witek — 26,5 proc. (+2,2 pkt. proc.) oraz jeden z liderów Lewicy Robert Biedroń — 25,1 proc. (+1,1 pk.t proc.).

Na dalszych miejscach są wicepremier, szef MAP Jacek Sasin — 24,7 proc. (+2,7 pkt proc.), minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro — 23,2 proc. (+1,1 pkt proc.), jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak — 21,7 proc. (+6,2 pkt proc.), minister zdrowia Adam Niedzielski — 21,2 proc. (-2,8 pkt proc.), wicepremier, minister kultury Piotr Gliński — 18,6 proc. (+0,8 pkt proc.), Paweł Kukiz — 18,1 proc. (-0,6 pkt proc.) oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek — 16,7 proc. (+0,4 pkt proc.). IBRiS zwraca uwagę, że w styczniu to Bosak odnotował najwyższy wzrost zaufania wśród badanych.

Z badania wynika, że najwięcej osób nie ufa teraz Zbigniewowi Ziobrze (65,3 proc. wskazań), Przemysławowi Czarnkowi (62,1 proc.) oraz Jarosławowi Kaczyńskiemu (61,6 proc.). Najwięcej negatywnych ocen przybyło w ostatnim miesiącu Robertowi Biedroniowi, któremu nie ufa teraz 50,5 proc. badanych, co w porównaniu do grudnia oznacza wzrost nieufności o 9,2 pkt. proc.

IBRiS pytał respondentów, którzy politycy są im obojętni. Odpowiedź "jest mi obojętny" najczęściej wybierano wskazując na Szymona Hołownię (28,7 proc.), następnie na Władysława Kosiniaka-Kamysza (28,1 proc.) oraz na Krzysztofa Bosaka (24,4 pkt proc.).

Instytut sprawdzał także, którzy politycy są części respondentów nieznani. Najwięcej osób nie znało wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego (22,3 proc.). Natomiast 19,3 proc. badanych nie wie, kim jest minister zdrowia Adam Niedzielski, a 15,5 proc. kim jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Sondaż dla Onetu został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 14-15 stycznia 2022 roku na próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Autor: Mieczysław Rudy

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (21)

dodaj komentarz
smallsaver
Nałogowy kłamca liderem rankingu zaufania. W tym kraju już mnie nic nie zdziwi.
sloneczkodzg
Chodzi o McDonalda ? Wiem coś o tym . Kawał drania z tego rudego :-)
jacyna2017
Co się dziwić - rodacy lubią ponarzekać, ale w większości samobójcami nie są. Kto przy zdrowych zmysłach (oprócz elyt z dużych miast) chce u władzy p Trzaskowskiego Wisło-truja i lidera drożyzny w Wawie, p Tuska speca od 'nicnierobienia' i rekordowego bezrobocia, lub p Hołownię konferansjera?
marok
Pytanie co robi na szczycie Trzaskowski, na tyle co wylał ścieków i otruł ryb w Wiśle zieloni powinni mu postawić pomnik niszczyciela środowiska. Nie wspominając o polityce smieciowej w Warszawie. .
Wiadomo ,że PISowcy pozytywnej noty mu nie wystawili, więc musieli zrobic to ofiary jego działalności. Zamiast czystej Wisły i czystej
Pytanie co robi na szczycie Trzaskowski, na tyle co wylał ścieków i otruł ryb w Wiśle zieloni powinni mu postawić pomnik niszczyciela środowiska. Nie wspominając o polityce smieciowej w Warszawie. .
Wiadomo ,że PISowcy pozytywnej noty mu nie wystawili, więc musieli zrobic to ofiary jego działalności. Zamiast czystej Wisły i czystej Warszawy ludzie dostali tęczowy autobus i strefę relaksu wśród samochodowych spalin.
nostsherlock
Sondaże IBRIS są mało wiarygodne, jakby robione na zamówienie rządu. Inne sondażownie przedstawiają znacznie odmienne wyniki, znaaaacznie przekraczające zakres standardowego błędu statystycznego
pstrzezek
Fenomen tego rządu na tym właśnie polega. Że mimo jawnego złodziejstwa i ewidentnej niekompetencji (a w przypadku Morawieckiego kompulsywnego kłamstwa niemal każdego dnia) cały czas cieszy się poparciem cebulandii ;) A to oznacza że masochizm jest częścią polskiej racji stanu
jpelerj
I po co było pytać IBRIS? Trzeba było CBOS. I tak podobne, ale jednak CBOS bardziej sie słucha.
itso_sprzezenie
to musi być kłamstwo i manipulacja niema bata :D
m8m
Nie jest manipulacja, wyjedź gdzieś poza Warszawę a się przekonasz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki