REKLAMA

Premier: Kryzys to szansa na wyjście z tarapatów, nie można go przespać

2022-12-01 10:06
publikacja
2022-12-01 10:06

Kryzys to jednocześnie pewna szansa, nie można go przespać; kryzys daje możliwości wyjścia z ciosem z tych tarapatów, w które wpadliśmy - mówił premier Mateusz Morawiecki w czwartek podczas VII Kongresu Polskiego Kapitału. Musimy bardzo mocno postawić na badania, rozwój, naukę - dodał.

Premier: Kryzys to szansa na wyjście z tarapatów, nie można go przespać
Premier: Kryzys to szansa na wyjście z tarapatów, nie można go przespać
/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

"Musimy bardzo mocno postawić na badania, na rozwój, na naukę, na wdrożenia. To coś, co staraliśmy się robić od lat. Zarówno w wydatkach absolutnych, jak i w procencie liczonym w stosunku do PKB, mamy najwyższe nakłady na badania i rozwój w historii III Rzeczypospolitej" - powiedział w czwartek premier.

Zdaniem szefa rządu "to jest i tak daleko za mało". "Dlatego stawiamy na ten rozwój poprzez naukę, poprzez edukację, poprzez wdrożenia, poprzez badania i jednocześnie zapraszając do tego kapitał" - mówił.

Jak dodał, Polska robi to w taki sposób, żeby opłacało się wszystkim w Polsce inwestować m.in. nie tylko w greendfield. "Przyciągamy supernowoczesne korporacje globalne, które tutaj, u nas transportują swoją technologię i my uczymy się przez osmozę, a jednocześnie wchłaniamy polskie rozwiązania, zaangażujemy polskie małe i średnie przedsiębiorstwa, które przy okazji rosną, eksportują, tworzą wartość dodaną dla swoich właścicieli" - powiedział. W ocenie premiera, "właśnie w takim sprzężeniu zwrotnym" jest szansa na wyjście z tych wszystkich kryzysów.

"Kryzys to jednocześnie jest pewna szansa. Nie można - jak to się mówi w biznesie często - przespać kryzysu. Kryzys daje możliwości wyjścia z ciosem z tych tarapatów, w które wpadliśmy. Ja właśnie w taki sposób postrzegam te nasze polskie szanse, żebyśmy dobrze zrozumieli, odczytali trendy, które są wokół nas" - powiedział.

Jak podkreślił szef rządu, żyjemy w czasach gospodarczego przełomu. "Dziś wiemy lepiej niż wcześniej, że w ekonomii jedyne prawo, które działa, to prawo popytu i podaży" - zaznaczył.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że nie można zapominać o zasadach zdrowego rozsądku, "o tym, że biznes musi się opłacać i o tym, że on musi się opłacać w obecnych okolicznościach, w taki sposób, aby jednocześnie był w pełni akceptowalny społecznie i politycznie".

Oznacza to, jak mówił premier, że te elementy, które dzisiaj są bardzo często analizowane przez biznes - takie jak środowisko, człowiek, czyli zasady ESG "są fundamentalnie ważne dla właściwej przebudowy całego systemu, dla tworzenia nowych regulacji".

"Wierzę, że we współczesnym świecie musimy poszukiwać tego, co jest akceptowalne społecznie, co chroni środowisko naturalne, ale jednocześnie daje szanse szybkiego rozwoju" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że "dziś nowa energetyka, zasady ochrony środowiska, energetyka odnawialna leżą w najlepiej pojętym interesie państwa polskiego, które przecież nie ma węglowodorów w wystarczającej ilości". Nie wykluczył, że to, co okazało się "przekleństwem przez dekady, może być naszym błogosławieństwem".

Szef rządu stwierdził, że "nie tylko chcemy odejść od węglowodorów kupowanych od barbarzyńskiego agresora, jakim się okazała Rosja". "Nie chcemy też kupować węglowodorów od całkiem +przyzwoitych państw+ nas otaczających, ale takich węglowodorów, które są bardzo drogie i jednocześnie one wszystkie też zanieczyszczają środowisko" - powiedział.

"Polityka może określić w bardzo brutalny i okrutny sposób całą naszą rzeczywistość". "Mając nadzieję na to, że nie tylko Ukraina obroni swoją suwerenność i integralność terytorialną, ale także że Rosja za swoją brutalną i bestialską politykę zostanie ukarana oraz że za parę miesięcy, może parę kwartałów najdalej wyjdziemy z tego trudnego politycznie czasu, trzeba koncentrować się na tym, co jest tym trendem przyszłości" - podkreślił Morawiecki.

"Myślę, że Polska może być beneficjentem nearshoringu, beneficjentem odtwarzania łańcuchów dostaw po COVID-19, po tym pewnym trendzie globalizacyjnym, który się zarysował" – oświadczył premier.

Dodał, że "Polska ma szanse być mocnym ogniwem odbudowujących się łańcuchów dostaw, łańcuchów produkcji, łańcuchów wartości dodanej". W jego opinii "to dla nas wielka szansa". "Aby tak się stało, musimy się mocno włączyć w to, co wyznacza współczesne trendy globalne, trendy współczesnego kapitalizmu" – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Morawiecki podczas wystąpienia mówił o polityce społecznej prowadzonej przez jego rząd. "Przyznacie państwo, że dzisiejsza polityka społeczna, w porównaniu do tego co było przez pierwsze 20. kilka lat III RP to niebo a ziemia; zupełnie coś innego niż było wcześniej" - powiedział.

Premier wskazał, że udało się to dzięki naprawieniu systemu finansów publicznych, który - jak dodał - jest fundamentem funkcjonowania państwa. "Zdrowe finanse publiczne pozwalają na politykę społeczną" - podkreślił.

Szef rządu ocenił, że kiedy z jednej strony świat biznesu - przedsiębiorcy, a z drugiej państwo odpowiadają na aspiracje społeczne, to tworzy się najlepsze środowisko do pracy. "Dlatego pewnie po raz pierwszy w historii Polski od 200 lat czy nawet więcej, do Polski wracają migranci, którzy z niej wyjechali" - powiedział. Dodał, że ostatnie trzy lata to ponad 300 tys. takich powrotów.

Aneta Oksiuta, Anna Bytniewska, Magdalena Jarco, Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (26)

dodaj komentarz
drabio
"My wpadliśmy w tarapaty..." To jest kłamstwo: w tarapaty wprowadzili nas rządzący z Morawieckim na czele....

Jak się uda to prawica rozdaje pieniądze na prawo i lewo ale w tarapaty wpadamy już "my".

My raczej powinniśmy sobie uświadomić jakim szarlatanem jest on...
janoz_lobolotorant
Summary Innovation Index (SII) w 2007 roku - Polska na poziomie 60% średniej unijnej

SII w 2015 roku - Polska na poziomie 66% średniej unijnej

SII w 2022 roku - Polska na poziomie 60% średniej unijnej
trolley
"Premier: Kryzys to szansa na wyjście z tarapatów, nie można go przespać" - to prawda! idealna okazja żeby wyjść z tarapatów wyrzucając pisowską sektę zdrajców na zbity ryj na śmietnik historii :)
karbinadel
"zupełnie coś innego niż było wcześniej" - z tym akurat trudno się nie zgodzić. Takiego złodziejstwa i marnotrawstwa nie było nawet za czasów PZPR
men24a
Dobre sobie, postawić na rozwój i naukę a w rzeczywistości na nowe daniny, zapomogi, dodatki itd. Aż uszy bolą od tej paplaniny.
samsza
Kochana Unia zamiast funduszy będzie nam przysyłać rachunki na ratowanie planety, to trzeba zamiast tarcz przyjąć podwyżki i zacząć żyć z wysokimi cenami gazu, prądu i ciepła.
Pytam się tych >80% za unią, jak długo można to ciągnąć, udawać, że nas na tę drogą energię stać i płacić inflacją za utrzymanie nie zmienionej konsumpcji.
Kochana Unia zamiast funduszy będzie nam przysyłać rachunki na ratowanie planety, to trzeba zamiast tarcz przyjąć podwyżki i zacząć żyć z wysokimi cenami gazu, prądu i ciepła.
Pytam się tych >80% za unią, jak długo można to ciągnąć, udawać, że nas na tę drogą energię stać i płacić inflacją za utrzymanie nie zmienionej konsumpcji.
Może zamiast chlebka i mleka, wprowadzić tarczę z ośmiorniczkami i innymi rarytasami, a olewać skutki, czyli nieuchronną inflację. Nie ma żadnych bodźców do postępu to jak zdaniem pisu ma on przyjść ?
trolley
Ach ta straszna Unia w której nie da się żyć XD! Lepiej z niej wyjść i stoczyć się do poziomu przedwojennej Ukrainy - państwa oligarchii i politycznych kacyków na wskroś przeżartego korupcją , biedą i brakiem perspektyw.
tomkooo
no na moje rozwiazaniem problemu to zmiana tych na gorze ;) to tak jakbys mowil, ze panstwo polskie jest niepotrzebne bo pis nie potrafi niczego dobrze zrobic. panstwo polskie problemem czy rzad ?
trolley odpowiada tomkooo
Dokładnie, od rana do wieczora trwa propagandowa sieczka i odwracanie kota ogonem żeby jak najmniej ludzi zdiagnozowało poprawnie problem i jego prawidłowe rozwiązanie hehe. Pisowska sekta najpierw na bruk a potem do pierdla na długie lata i problem rozwiązany!
samsza odpowiada trolley
W ogóle nie przeczytałeś komentarza, prawda ? Dyskutujesz z wymyślonymi przez siebie pomysłami. Po prostu pytam tych cwaniaków, którym unia zapewnia :) brak korupcji, brak biedy i perspektywy, jak proponują do problemu ratowania planety podejść, jak w rzeczywistości ma wyglądać ten system, który z Polski zrobi raj? Ceny mają być W ogóle nie przeczytałeś komentarza, prawda ? Dyskutujesz z wymyślonymi przez siebie pomysłami. Po prostu pytam tych cwaniaków, którym unia zapewnia :) brak korupcji, brak biedy i perspektywy, jak proponują do problemu ratowania planety podejść, jak w rzeczywistości ma wyglądać ten system, który z Polski zrobi raj? Ceny mają być wirtualne, różnicę zapłaci się w inflacji, czy ceny mają być rzeczywiste, aby zmuszać do postępu i oszczędzania? Za trudne na unijny umysł ?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki