Premier Kanady: Rosja pozostanie poza G7

2020-06-01 19:43
publikacja
2020-06-01 19:43

Rosja została wykluczona z G7 po inwazji na Ukrainę i pozostanie poza tym gronem – oświadczył w poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau, reagując na deklarację prezydenta Donalda Trumpa, że na jesienne spotkanie G7 w USA chce zaprosić również Rosję.

/ fot. STEPHANE MAHE / Reuters

Trudeau podkreślił, że Kanada jest sojusznikiem USA, ale „Rosja została wykluczona z G7, kiedy dokonała inwazji na Ukrainę i pozostanie poza G7”. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Trumpa z soboty, który powiedział, że przełoży na wrzesień szczyt G7 pierwotnie planowany na czerwiec. Trump dodał, że G7 w obecnym formacie to „bardzo nieaktualna grupa”, która nie odzwierciedla właściwie tego, co się dzieje na świecie i poinformował, że chce na wrzesień zaprosić dodatkowo Rosję, Koreę Południową, Australię i Indie.

Premier Kanady zapytany, czy wybierze się na szczyt, którego gospodarzem w tym roku są USA, jeśli gościem spotkania będzie również prezydent Rosji Władimir Putin, powiedział, że „G7 zawsze była miejscem szczerych dyskusji (…) pomiędzy sojusznikami”.

Dziennikarz amerykańskiej CNN Jim Sciutto podał w poniedziałek na Twitterze, że Trump w rozmowie z Putinem poinformował o swoim zamiarze zaproszenia go na szczyt G7. Jak przekazywali dziennikarze CNN i Reutersa z Moskwy, Kreml informował, że to Trump zadzwonił do Putina.

Brytyjski „Independent” poinformował w poniedziałek o stanowisku rządu Wielkiej Brytanii, że sprzeciwi się wszelkim propozycjom ponownego zaproszenia Rosji do prac G7.

Spotkanie przywódców państw G7 planowane było na 10-12 czerwca w Camp David. W marcu, ze względu na pandemię koronawirusa, szczyt odwołano, zastępując go wideokonferencją. Niedawno Trump zasugerował, że szczyt powinien się jednak odbyć.

Trudeau mówił w ub. tygodniu, że w sprawach podróży będzie zawsze przestrzegał zaleceń lekarskich. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w sobotę, że ze względu na sytuację związaną z COVID-19 nie przyjedzie w czerwcu do USA.

W obecnym formacie G7 tworzą Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, USA, Wielka Brytania i Włochy. W latach 1997–2014 grupa była rozszerzona o Rosję i nazywano ją wówczas G8.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (9)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
Jeszcze chwilę trump zaprosi Polskę i Węgry do G7
ajwaj
Kanada 30+ mln gdzie w krzakach pólnocy duzo wagi nie ma.
Teczowy Trudeou udaje jakas nie istniejaca role geo-polityczna

W zwiazku z w/w prez. Trump pudruje zwloki G-7. A anglo-sasi na zawsze sa mniej wazni.
Bez "Orient Express" Chin i Azji moga sie spotykac na partyjke cymbergaja np.
plutarch
nie truj du.py krecie Putina
mooooo
Kanada ta taki kraj gdzie USA pierdnie a Kanada wacha
plutarch
Trump ma niejaki dług wdzięczności wobec Władymira.
talmud
teraz trzeba prosić rosje bo bez rosji nie ma szans na pokonanie potężnych chin.....
koles z kanady ....to taki chłopczyk dla beki.....
plutarch
już się bardziej nie sposób zdemaskować, koleżko
jes
I tak ma być. Głodujących państw się nie zaprasza.

ajajwajek, talmudzik, closemind - kończyć przerwę na posiłek. Posiłek to był żart.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki