REKLAMA

Premier: Jest wysoce prawdopodobne, że przedłużymy tarczę antyinflacyjną

2022-05-17 09:58, akt.2022-05-17 10:26
publikacja
2022-05-17 09:58
aktualizacja
2022-05-17 10:26
Premier: Jest wysoce prawdopodobne, że przedłużymy tarczę antyinflacyjną
Premier: Jest wysoce prawdopodobne, że przedłużymy tarczę antyinflacyjną
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Jest wysoce prawdopodobne, że rząd przedłuży całą tarczę antyinflacyjną lub większość jej istotnych elementów - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

"Decyzje jeszcze nie zapadły, ale jest wysoce prawdopodobne, że przedłużymy albo całą tarczę, albo większość z jej istotnych elementów" - powiedział premier.

"Dopiero w momentach, kiedy inflacja będzie w trendzie wypłaszczonym lub spadkowym, a wynagrodzenia będą rosły cały czas, można mówić o tym, żeby zmniejszać poszczególne elementy tarczy antyinflacyjnej" - dodał.

Zgodnie z tarczą antyinflacyjną 2.0, która weszła w życie 1 lutego br. , obniżony został VAT na media: - na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.); - na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.); - na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.). Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

Jak mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Klubie Seniora w Świerczach w województwie mazowieckim, trudno jest przewidzieć, kiedy przypadnie szczyt inflacyjny. Obecne przewidywania są takie, że powinien wystąpić w II połowie roku, ale zależy to też od sytuacji międzynarodowej - zaznaczył szef rządu.

"Jeżeli kryzys na Ukrainie będzie się pogłębiał, jeżeli wzrost cen surowców nadal będzie przekładał się na coraz wyższe ceny wszystkich produktów, to inflacja może potrwać" - stwierdził Morawiecki. Wyraził jednak nadzieję, że zgodnie z przewidywaniami NBP i instytucji międzynarodowych szczyt inflacji nastąpi w II połowie roku.

Szef rządu przypomniał, że wezwał prezesów banków, aby zaczęli podwyższać oprocentowanie lokat, depozytów i rachunków bieżących, i nadal ich do tego wzywa. "Niektóre instytucje finansowe poszły za moim apelem. Oprocentowania są wyższe" - mówił, dodając, że cały czas te poziomy nie są wystarczające w porównaniu do poziomu inflacji.

Zdaniem Morawieckiego państwo pokazało możliwości inwestycyjne, które chronią przed inflacją, w postaci obligacji antyinflacyjnych. "Już są dostępne. Poszerzamy sieć dystrybucji. Aby z jednej strony utrzymać zasady wolnego rynku i nie zmuszać banków do zmian cenowych, ale z drugiej strony, żeby stymulować ten wzrost" - stwierdził Morawiecki.

Premier wyraził również przekonanie, że poprzez "dobry przykład, jaki pokazuje Ministerstwo Finansów poprzez podniesienie oprocentowania obligacji, doprowadzimy do wzrostu oprocentowania lokat i depozytów w jeszcze większym wymiarze".

pat/ mfm/ pif/ kos/ amac/ wkr/ mk/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (19)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Nie może być inaczej. Poparcie leci na pysk. Gdyby jeszcze uwolnić ceny, to już kompletna katastrofa. Elektorat PISu nadal musi żyć z dotacji, tarcz, plusów i innych zapomóg.
scuti1986
Jedyna skuteczna tarcza przeciw tym komunistom to pucz wojskowy, zamach stanu i publiczne egzekucje wszystkich zdrajców narodu z ramienia PiS czyli cała partia do odstrzału!

Tymczasem poloczki kłócą się o cebulę w spożywczaku
zoomek
Proszę mnie nie rozśmieszać że to tylko wina PiSu.
Vateusz to były doradca Tuska - Słońca Peru.
Banksterka realizuje co chce czy to PiS czy PO czy LSD.
Nawet torturowali za Kwasa i Millera i Polska zapĺaciła a nie ta banksterska CIA. To pokazuje też kogo sądy słuchają. Żeby karać nie sprawcę tylko wlaściciela terenu gdzie
Proszę mnie nie rozśmieszać że to tylko wina PiSu.
Vateusz to były doradca Tuska - Słońca Peru.
Banksterka realizuje co chce czy to PiS czy PO czy LSD.
Nawet torturowali za Kwasa i Millera i Polska zapĺaciła a nie ta banksterska CIA. To pokazuje też kogo sądy słuchają. Żeby karać nie sprawcę tylko wlaściciela terenu gdzie doszło do przestępstwa?! Syf!
polonu
ruscy postawili Ukrainie elektrownie atomowe to dadzą nam prąd za pół darmo , jakby nie ruskie to tak by było jak u nas i czekaliby na małe reaktory z USA z 15 lat a kto popłaci te szczepionki , te wszystkie długi , na same odsetki od długów trzeba brać kredyty .rolują długi .
pjoz
wy będziecie długi spłacać
na początek rezerwy walutowe, później jachty i rezydencje z Londynu pod młotek ;)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
brat_ramzesa
W lutym w piekarni bułka z ceny 1,60 spadła na 1,53. A w marcu już ponownie 1,60. A w maju 1,70. A tarcza trwa!
szprotkafinansjery
Mateusz, te drukarki w końcu nie wytrzymają! Kruca bomba, ja rozumiem, ze drukujemy, ale skąd na to brać papier?! Puszczy nie starczy!
zoomek
Ludzie są do tego stopnia rozleniwieni że nawet pinu nie wstukują - jaki papier?
anty12
Mateuniu widocznie chce aby w PL bylo 50% infalcji mdm, jak w wenezueli.

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki