Premier Japonii obiecuje świat bez broni atomowej

Japonia oddała hołd ofiarom zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki. Podczas 70. rocznicy tych wydarzeń z czasów II Wojny Światowej premier Shinzo Abe zapowiedział walkę o świat bez broni atomowej.

W uroczystościach uczestniczyły dziesiątki tysiące osób, w tym ci, którzy przeżyli katastrofę. O 4:02 naszego czasu uczczono ofiary minutą ciszy. Właśnie o tej porze 9 sierpnia 1945 roku na portowe miasto Nagasaki spadły amerykańskie bomby atomowe. Kilka dni wcześniej ten sam los spotkał Hiroszimę.

Premier Abe zapowiedział, że jako jedyny kraj, na który zrzucono bombę atomową będzie walczył o świat bez atomowej broni. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku złoży na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ nową rezolucję zakazującą jej globalnego używania. Obiecał, że jego kraj będzie trzymał się trzech zasad: nieprodukowania, nieposiadania i niepozwalanie na posiadanie broni atomowej.

W chwili eksplozji w Nagasaki i wkrótce po niej zginęło około 74 tysięcy osób. Trzy dni wcześniej, na skutek bomby zrzuconej na Hiroszimę zginęło 140 tysięcy ludzi. Łącznie, w wyniku obu wybuchów, poniosło śmierć lub zostało dotkniętych skutkami promieniowania ponad 400 tysięcy osób.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/AFP/wcześn/to/łp

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil