REKLAMA

Premier Izraela wyjawił plany. "Musimy zdemilitaryzować Gazę"

2023-11-29 11:43
publikacja
2023-11-29 11:43

Po zwycięstwie nad palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas musimy zrobić dwie rzeczy: po pierwsze, zdemilitaryzować Strefę Gazy, a po drugie, zderadykalizować ten obszar - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu w wywiadzie dla portalu niemieckiego dziennika "Bild". Dokładnie to zrobiono m.in. w Niemczech i Japonii - przypomniał polityk.

Premier Izraela wyjawił plany. "Musimy zdemilitaryzować Gazę"
Premier Izraela wyjawił plany. "Musimy zdemilitaryzować Gazę"
fot. RONEN ZVULUN / /  Reuters / Forum

"Zniszczenie narodowego socjalizmu może być niemożliwe, ponieważ wciąż istnieją neonaziści. Ale reżim nazistowski został zniszczony" - podkreślił Netanjahu. "Nastąpiła denazyfikacja, zmieniła się kultura. Niemcy są zupełnie innym krajem, niż w latach 30. XX wieku. Jak to osiągnięto? Osiągnięto to dzięki całkowitemu zwycięstwu militarnemu (nad III Rzeszą) i zmianie kultury, edukacji oraz nauce o błędach przeszłości" - zauważył szef izraelskiego rządu.

Zdaniem premiera "Niemcy są nowym krajem". "Japonia również jest innym krajem, ale kiedyś miała imperialną, agresywną kulturę, która została całkowicie zmieniona" - zaznaczył rozmówca "Bilda".

"Sytuacja zmienia się również w świecie arabskim. Spójrzmy na wielu arabskich obywateli Izraela. Przeszli oni znaczącą zmianę kulturową. Są zintegrowani z nowoczesnym liberalnym społeczeństwem, jakim jest Izrael. Można to zrobić, ale trzeba zdecydować, że należy to uczynić" - powiedział Netanjahu.

Polityk podkreślił w rozmowie z "Bildem", że celem (Tel Awiwu) jest "dopilnowanie, aby Gaza nie stała się tak straszliwym zagrożeniem, jakie stanowiła dla Izraela przed wojną (z Hamasem)". "To musi być zrobione" - zadeklarował premier.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ szm/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Izrael-Palestyna - wojna w Strefie Gazy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki