REKLAMA

Premier: Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie bardzo spełniła oczekiwania

2021-07-29 14:48
publikacja
2021-07-29 14:48
Premier: Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie bardzo spełniła oczekiwania
Premier: Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie bardzo spełniła oczekiwania
/ PiS

Z mojego punktu widzenia Izba Dyscyplinarna SN nie bardzo spełniła oczekiwania, jest wielu sędziów, którzy nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Każda reforma wymaga przeglądu; akurat jest dobry czas, by zrobić rachunek sumienia, co wyszło, co nie.

"Jakby ktoś mnie spytał, czy z mojego punktu widzenia Izba Dyscyplinarna (Sądu Najwyższego - PAP) spełniła oczekiwania, to powiem, że niestety nie bardzo, ponieważ znam wiele przypadków sędziów, którzy nie zostali do tej odpowiedzialności pociągnięci" - powiedział w czwartek premier pytany w czwartek na konferencji w Wielogłowach, czy planowane są jakieś zmiany w funkcjonowaniu Izby Dyscyplinarnej.

"Z mojej perspektywy, i tak patrzy na to wiele osób z PiS, każda reforma wymaga przeglądu. Również ta reforma, którą przeprowadziliśmy, wymaga takiego przeglądu i byłbym zwolennikiem, żeby do takiego przeglądu doszło w kolejnych miesiącach, bo jest to dobry akurat czas, żeby zrobić rachunek sumienia, podsumować, co wyszło, a co nie wyszło" - ocenił.

Myślę - dodał - "że to jest oczywiste, że każda powołana instytucja po jakimś czasie potrzebuje tego dodatkowego naoliwienia, przeglądu".

"Oczywistą rzeczą w każdej grupie zawodowej jest, że ważne są mechanizmy kontrolne, żeby była odpowiedzialność za jakość pracy. Takie mechanizmy są potrzebne. Aby sędziowie nie podejmowali decyzji contra factum, aby nie było działań, które rażąco odbiegają od kanonów życia społecznego. Słyszeliśmy o wielu karygodnych czynach, zdarzeniach z udziałem sędziów, i wszyscy dopytywaliśmy, czy coś się z tym dzieje, jakoś reaguje? Dlatego powołaliśmy Izbę Dyscyplinarną. To jedyna przyczyna" - powiedział premier.

W połowie lipca Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE oraz że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa UE. Komisja Europejska zagroziła Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie decyzji i wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Zwróciła się do Polski o potwierdzenie do 16 sierpnia, że zastosuje się ona do nich oraz ostrzegła, że "w przypadku niespełnienia tej prośby Komisja zwróci się do TSUE o nałożenie kary na Polskę".

W sobotę I prezes SN Małgorzata Manowska powiedziała w wywiadzie dla TVN24, że jeśli UE ma pretensje o to, że w Izbie Dyscyplinarnej są wyłącznie nowi sędziowie, albo że jest zbyt duży akcent polityczny przy powoływaniu Krajowej Rady Sądownictwa, to jest za likwidacją tych uchybień, czy mankamentów. (PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Komentarze (16)

dodaj komentarz
jas2
"Słyszeliśmy o wielu karygodnych czynach, zdarzeniach z udziałem sędziów, i wszyscy dopytywaliśmy, czy coś się z tym dzieje, jakoś reaguje? Dlatego powołaliśmy Izbę Dyscyplinarną. To jedyna przyczyna" - powiedział premier.

Święte słowa panie premierze!
300_pala
Słyszeliśmy o wielu karygodnych czynach posłów PiS. W którym areszcie siedzi Chrzanowski
antek10
Panie premierze za ile pan kupił działkę od księdza? I czy ten ksiądz co sprzedawał ma teraz 15 tys emerytury?
vonmisses
Od samego arcybiskupa kupował. Ten już akurat nie żyje. Ale co namolestował sam i naukrywał pedofilów po fachu to jego!
Ich uberboss przynajmniej przed zejściem z tego świata zdążył przysłać karę arycybiskupowi. Chociaż symbolicznie...
samsza
Czyli sukces ?

Pora wyciągnąć głowę z piasku i coś robić, bo jak zabiorą pieniążki to będzie (nie przewidziany !) pośpiech.
langdon25
Pinokio a pochwał się tobie oprócz steku kłamstw wyszło !!!
volksempfanger
Już nikt przez żadnego sędziego wiertarki, kiełbasy ani pięciu dyszek pozbawiony nie będzie.
jas2
Powiedz to Tomaszowi Komedzie i wielu innym.
300_pala odpowiada jas2
Komedzie… To ten chłopak który został skazany Bo Lech chciał zostać prezydentem ???
vonmisses odpowiada jas2
W tej sprawie to na Wawelu trzeba by pytać... Czego Lech jako generalny prokurator cisnął - wbrew opinii prokuratury - aby oskarżyć gościa. Nawet zmienił prokuratora od sprawy, bo poprzedni się migał od wykonania polecenia...

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki