Premier Irlandii ostrzega Wielką Brytanię, że UE ma silniejszą pozycję

To Unia Europejska będzie na silniejszej pozycji w rozmowach handlowych z Wielką Brytanią - zasugerował w poniedziałek premier Irlandii Leo Varadkar. Wyraził przekonanie, że zawarcie umowy do końca roku jest możliwe, ale będzie trudne.

(fot. LORRAINE O'SULLIVAN / Reuters)
"Unia Europejska jest unią 27 państw członkowskich. Wielka Brytania jest tylko jednym krajem. I mamy ludność i rynek liczący 450 mln ludzi. Wielka Brytania to około 60 (milionów). Więc gdyby to były dwie drużyny grające w piłkę nożną, kto miałby silniejszą drużynę?" - powiedział Varadkar w rozmowie ze stacją BBC.

Umowa handlowa regulująca stosunki między UE a Wielką Brytanią po brexicie powinna zostać zawarta w ciągu 11-miesięcznego okresu przejściowego, który rozpocznie się 31 stycznia. Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte - lub nie zostanie wydłużony okres przejściowy, co brytyjski premier Boris Johnson wyklucza - wtedy w handlu między obydwoma stronami zaczną obowiązywać cła i inne bariery.

Varadkar uważa, że biorąc pod uwagę zakres porozumienia, krótki czas na jego osiągniecie, a także fakt, iż będzie ono musiało zostać zatwierdzone przez parlamenty narodowe wszystkich krajów członkowskich, zdążenie w terminie może być trudne.

"Moja ocena jest taka, że bardziej prawdopodobne jest, iż będziemy potrzebowali przedłużenia w celu sfinalizowania umowy o wolnym handlu i przyszłego partnerstwa gospodarczego, niż że nie będziemy go potrzebowali" - powiedział irlandzki premier.

Ostrzegł też Wielką Brytanię, by nie próbowała negocjować odrębnych porozumień dotyczących poszczególnych sektorów gospodarki, gdyż konieczne jest zawarcie jednego, całościowego.

"Ostateczna umowa, nowe relacje będą musiały być kompleksowe" - podkreślił. "Kiedy słyszę, jak ludzie mówią o kawałkach, to brzmi to trochę jak mieć ciastko i zjeść ciastko. To nie jest coś, co będzie działać w Europie. Być może będziecie musieli pójść na ustępstwa w takich dziedzinach, jak rybołówstwo, aby uzyskać od nas ustępstwa w takich obszarach, jak usługi finansowe" - dodał.

Według szefa irlandzkiego rządu w UE istnieje obawa, że Wielka Brytania po brexicie będzie próbowała podkopywać unijne standardy regulacyjne. Wprawdzie Johnson zapewniał go, że tak nie będzie, unijni przywódcy chcieliby, aby to zobowiązanie zostało w wiążący sposób zapisane w porozumieniu.

Varadkar rozmawiał w poniedziałek w Dublinie z głównym unijnym negocjatorem ds. brexitu. Z racji skali wymiany handlowej z Wielką Brytanią, Irlandia będzie tym krajem, który najmocniej odczuje skutki ewentualnego fiaska rozmów miedzy Londynem a Brukselą. Ostrzeżenia Varadkara wobec Londynu mają także związek z zaplanowanymi na 8 lutego wyborami parlamentarnymi w Irlandii, w których nie może on być pewien utrzymania się na stanowisku.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 10 1as

Anglia to 60 mln ludzi, Chiny ok. 1,3 mld ludzi. Liverpool jest z Anglii, czy jest jakaś silniejsza drużyna z Chin?

! Odpowiedz
18 33 pallmall

A UE w obecnym kształcie jedynie co potrafi robić to straszyć.

! Odpowiedz
32 18 trooper

Tak ci PIS wmówił, więc zapewne się zdziwisz niebawem, jak przyjdzie rachunek do zapłacenia.

! Odpowiedz
33 27 arturo77

mam nadzieje ze bedzie twardy brexit,wprowadzenie baaaardzo wysokich cel na produkty z UE i calkowity zakaz importu aut z niemcowni i Francji.poza tym powinni wycofac sie z zasilkow dla bezrobotnych i innych datkow.Anglia to spory kraj ,maja dobre ziemie i czesto tam pada wiec sami byliby w stanie siebie wyzywic a kto niechcialby sie wziasc za robote to albo kara przymusowej pracy albo deport tam skad przyjechal.proste.mam nadzieje ze Anglia bardzo szybko udowodni ze bez nadzoru Brukseli mozna wiecej tylko ze jak podpisze umowe z USA to moze przejsc z deszczu pod rynne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil