REKLAMA

Premier Indii zapowiada pożyczkę dla Rosji

2019-09-05 15:22
publikacja
2019-09-05 15:22

Przebywający na forum gospodarczym we Władywostoku premier Indii Narendra Modi oświadczył w czwartek, że jego kraj zaoferuje Rosji kredyt w wysokości 1 mld dolarów na rozwój gospodarczy rosyjskiego Dalekiego Wschodu.

/ fot. Mikhail Metzel / TASS

Podczas sesji plenarnej 5. Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku Modi zadeklarował, że chce "iść ramię w ramię z Rosją w wizjonerskiej podróży" ku rozwojowi wymiany gospodarczej na Dalekim Wschodzie. Dodał, że zamierza pożyczyć Rosji miliard dolarów na promowanie inwestycji w tym regionie.

W środę w kuluarach forum Modi spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i - jak podkreśla AFP - spędzili razem większą część dnia. Przywódcy zadeklarowali m.in. pogłębienie rosyjsko-indyjskiej współpracy. Kraje planują m.in. zwiększyć wielkość obrotów handlowych, dalszą współpracę w dziedzinie energii jądrowej czy pomoc ze strony Rosji w szkoleniu indyjskich astronautów.

Po spotkaniu Putin określił Indie mianem kluczowego strategicznego partnera Rosji.

Modi zaprosił Putina na dwustronny szczyt w Indiach w przyszłym roku, z kolei Putin zaprosił indyjskiego premiera do Moskwy na obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Rosyjski szef państwa poinformował ponadto, że podczas wizyty na Kremlu Modi zostanie odznaczony Orderem Świętego Andrzeja Apostoła Pierwszego Powołania, najwyższym rosyjskim odznaczeniem.

Indie są głównym gościem tegorocznego Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku. Akcent na współpracę z Indiami jest nowością spotkania, które dotąd koncentrowało się na kontaktach rosyjsko-chińskich i rosyjsko-japońskich.

Podczas gdy rosną napięcia relacjach między Rosją a państwami zachodnimi, głównie USA, Moskwa w poszukiwaniu partnerów handlowych coraz mocniej zwraca się w stronę Azji - pisze AFP. Agencja zauważa jednak, że przywódcy Indii i Rosji nie ogłosili zawarcia żadnej dużej umowy handlowej. Oba kraje negocjują m.in. transakcję na zakup przez Indie ok. 200 rosyjskich śmigłowców wielozadaniowych Ka-226, o wartości szacowanej na blisko 1 mld dolarów. 

ulb/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki