REKLAMA

Premier Ewa Kopacz wspiera kredytobiorców frankowych

2015-04-02 12:30
publikacja
2015-04-02 12:30

Wydawać by się mogło, że temat wsparcia dla kredytobiorców frankowych mamy już zamknięty. Ostatnia wypowiedź pani Kopacz będąca, co prawda zaledwie radą dla KNF i ZBP, sugeruje, że jednak może pojawić się coś jeszcze. Marek Belka w wywiadzie o rynkach walutowych potwierdził stanowisko z ostatniej konferencji prasowej.

Wydawać by się mogło, że temat kredytów frankowych przycichł. W mediach co jakiś czas pojawiają się co prawda artykuły prognozujące kurs franka na skrajnych poziomach, czy to po 2 zł, czy to po 6 zł. Na rynkach finansowych jak już wielokrotnie widzieliśmy, kurs może w długim okresie wzrosnąć lub spaść o 50%, aczkolwiek prawdopodobieństwo takich zdarzeń w przeciągu miesięcy czy nawet pojedynczych lat bez gwałtownych wydarzeń na świecie jest niemalże zerowe w przypadku walut krajów na pewnym poziomie rozwoju.

Ostatnio mamy do czynienia ze stabilizacją kursu franka szwajcarskiego względem złotego. W ostatnim miesiącu zmienność na franku sięgała około 10 groszy, a na dolarze czy funcie była 3 krotnie wyższa. 10 groszy czyli 2,5% zmienności nie jest niczym nadzwyczajnym i takich wahań należy się na walutach spodziewać nie tylko po “15 stycznia”, ale w ogóle. Warto natomiast zwrócić uwagę na słowa premier Ewy Kopacz: “...że należy podzielić to ryzyko. Nie może być tak, żeby ludzi, którzy wzięli kredyty we frankach obciążać skutkiem wzrostu kursu franka”. Słowa te wyglądają bardzo korzystnie dla kredytobiorców frankowych. Pytanie, czy banki dzieląc się ryzykiem zabiorą również część zysków jak frank się osłabi i kto o tym, jaka to będzie część, zadecyduje.

Marek Belka udzielił wywiadu na temat ostatniej decyzji RPP i rynków walutowych. Potwierdził on zakończenie cyklu obniżek. Zwrócił również uwagę na luzowanie polityki monetarnej w strefie euro jako główną przyczynę słabości euro wobec dolara. Co ciekawe pytany o cel inflacyjny, który pomimo 1% tolerancji nie został osiągnięty od lat, odparł, że problem ten dotyczy wielu krajów i nie należy zmieniać celu. Ciekawe jaki zatem jest sens posiadania celu skoro wie się, że jest nieosiągalny w krótkim i średnim okresie. W kwestii prognoz walutowych, prezes NBP spodziewa się, że złotówka będzie utrzymywać swoją wartość znacznie bliżej euro niż dolara.

Islandia rozważa odebranie bankom prywatnym możliwości kreacji pieniądza. W takiej sytuacji mogłyby one udzielać kredytów tylko do wysokości depozytów. Jest to bardzo radykalne posunięcie. Biorąc pod uwagę przerost systemu bankowego tego kraju przed kryzysem i fakt, że niemalże cały kraj przez to zbankrutował nie dziwi fakt, że Islandczycy szukają rozwiązań uzdrowienia systemu.

Wczorajsze odczyty indeksów PMI przeszły niemalże bez echa. Martwi co prawda gorszy odczyt dla Polski, ale cieszy lepszy dla Unii Europejskiej. Co ciekawe pomimo takiej relacji to złoty umacniał się wobec euro. Dzisiaj warto zwrócić uwagę na dane z USA. O godzinie 14:30 poznamy zarówno dane z rynku pracy, a konkretnie liczbę nowych zasiłków dla bezrobotnych oraz bilans handlu zagranicznego. O godzinie 16:00 poznamy zamówienia na dobra. Szczególnie te ostatnie dane wydają się ważne dla analityków do oceny kondycji amerykańskiej gospodarki.

EUR/PLN

Kurs EUR/PLN po odbiciu się od linii oporu gwałtownie spada. Osiągnięte zostało dwuletnie minimum, a kurs dalej spada. Obecnie spadł do 4,0550, kurs niemal codziennie wyznacza nowe minimum, zatem ciężko stwierdzić wsparcie na tym poziomie będzie trwałe. Oporem będzie linia łącząca maksima ostatnich tygodni na poziomie 4,0950.

CHF/PLN

Kurs CHF/PLN porusza się w ramach wyrysowanego trójkąta. Wsparcie stanowi dolne ramię trójkąta na poziomie 3,8750. W przypadku ruchu w górę opór stanowić będzie górne ograniczenie zwężającego się trójkąta w okolicach 3,9150.

USD/PLN

Kurs USD/PLN od początku roku tworzy na przemian trend boczny i wzrostowy. Kurs porusza się obecnie w szerokim trendzie wzrostowym wzdłuż linii łączącej ostatnie minima lokalne. Wsparciem są okolice 3,6900, gdzie przebiega wspomniana linia łącząca minima lokalne. Oporem jest ostatnie maksimum lokalne na 3,9600.

GBP/PLN

Na wykresie zaobserwowaliśmy wybicie dołem z kanału wzrostowego. Po zejściu do poziomu 5,5250 kurs zawrócił, jednakże korekta jest na razie bardzo słaba. Wsparciem będzie wspomniane minimum.

 

Źródło: Komentarz walutowy z dnia 02.04.2015

Autor: Maciej Przygórzewski, główny dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat, Currency One SAŹródło:
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~bolo
Czy pani kopacz wspiera bezrobotnych,kredytowców w skokach ,santanderze czy prowidencie i innych parabankach.
Bogaty może samochód sprzedać i kupić 20letnie auto
~ra
Kredytobiorcy chcą tylko to aby ci co rządzą w Polsce działali zgodnie z prawem a nie bronili przestępczych klauzul!!!!!!
~prosper1994
A w jaki to niby sposób Kopacz wspiera . Jak do tej pory poza słowami (obietnicami bez pokrycia) niczego takiego nie zauważyłem. Albo się aspiruje do roli premiera, albo robi się "wycieraczkę" ze swoich złotych ust . Chyba ,że samemu się nie rządzi , tylko pozwala się robić to bankowej mafii, którą już cały A w jaki to niby sposób Kopacz wspiera . Jak do tej pory poza słowami (obietnicami bez pokrycia) niczego takiego nie zauważyłem. Albo się aspiruje do roli premiera, albo robi się "wycieraczkę" ze swoich złotych ust . Chyba ,że samemu się nie rządzi , tylko pozwala się robić to bankowej mafii, którą już cały świat (poza Polską) poznał i skutecznie atakuje za chciwość , bezprawie , nieetyczność, koniunkturalizm. Czas się obudzić pani Kopacz & Company. Oby nie z ręką w nocniku !!!!!
~piotrek
Kup dzisiaj w kantorze 10000 dolarów. jeżeli za rok dolarów będzie kosztować 4,50 to zarobisz 7000zl, jeżeli 3 złote właściciel kantoru powinien dopłacić ci 8000.
z kolei ten powinien wyciągnąć łapę po te 8000 zł do Kopaczki.
Jeszcze brakuje zaleceń kiedy jest lezakowanie,czas na siusiu i kupkę i jesteśmy
Kup dzisiaj w kantorze 10000 dolarów. jeżeli za rok dolarów będzie kosztować 4,50 to zarobisz 7000zl, jeżeli 3 złote właściciel kantoru powinien dopłacić ci 8000.
z kolei ten powinien wyciągnąć łapę po te 8000 zł do Kopaczki.
Jeszcze brakuje zaleceń kiedy jest lezakowanie,czas na siusiu i kupkę i jesteśmy w przedszkolu.
~cda
ludzie po co tu jęczycie ... jak uważacie, że zostaliście pokrzywdzeni to idźcie do sądu ... proste? proste ... a jęczenie i wymaganie od innych żeby wam dali świadczy tylko o kompletnym niezrozumieniu rzeczywistości ...
~Krzysiek
Kto tu jęczy chyba najbardziej ty bo nie rozumiesz o co chodzi.
~Tofik83 odpowiada ~Krzysiek
najbardziej jęczą "frankowicze"
przeciez kredyty podpisują osoby pełnoletnie mające stałe źródło dochodzu z tytulu umowy o prace, czyz nie? dodatkowo osoby pelnoletnie same ponosza odpowiedzialnosc za swoje czyny wiec nie bardzo rozumiem o co tu chodzi.
poza tym jak kredyty we franku byly DUZO tansze to jakos
najbardziej jęczą "frankowicze"
przeciez kredyty podpisują osoby pełnoletnie mające stałe źródło dochodzu z tytulu umowy o prace, czyz nie? dodatkowo osoby pelnoletnie same ponosza odpowiedzialnosc za swoje czyny wiec nie bardzo rozumiem o co tu chodzi.
poza tym jak kredyty we franku byly DUZO tansze to jakos nikomu z frankowiczow to nie przeszkadzalo, a teraz jak sa juz tylko troche tansze to jest płacz i lament.... i niech mi nikt nie mówi ze nie byl swiadomy ryzyka kursowego bo dojdziemy do paradoksu: jak gram na giełdzie i "wygrywam" to jest ok ale jak jestem w plecy to co mam isc i prosić rząd o jakąś pomoc?
~mDziad
Jak premier wspiera frankowców skoro nic dla nich nie zrobiła od 15 stycznia!
A może niech porozmawia z bankami żeby nie stosowały klauzul zabronionych jak np. mBank!
~scierwa
same dyzurne szmaty z bankow obrazajace frankowiczow.te szmaty w bialych kolnierzykach dla paru groszy pomogly ograbic Polakow.rzad bandytow i zlodziei po cichu pisze list do bruxeli by nie przyznawal racji kredytobiorcom.bo banki straca.za takie cos to trybunal stanu i pluton egzekucyjny.pierdoleni zdrajcy.
~cda
kto kogo obraża ... dowiesz się jak przeczytasz to co napisałeś ...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki