Premier: "Emerytura Plus" to realne wsparcie dla seniorów

Chcemy zadbać o tych, którzy pracowali przez długie lata na rzecz naszego dzisiaj - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas pierwszego czytania projektu świadczenia "Emerytura Plus". Podkreślił, że jest ono realnym i sprawiedliwym wsparciem dla seniorów.

(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Premier podkreślił, że w 2019 r. seniorzy otrzymają trzy "wzmocnienia finansowe". Wskazał, że są to: kwotowa waloryzacja emerytur, świadczenie "Emerytura Plus" i obniżony PIT.

"To jest nasze wielkie dziękuję dla emerytów, dla wszystkich seniorów" - podkreślił premier.

"Chcemy dbać o nasze dzisiaj. Nasze programy rozwojowe, gospodarcze, uszczelnianie systemu podatkowego, skuteczne działanie w obszarze finansów publicznych. To są działania na rzecz jutra, na rzecz tego, żeby Polska się lepiej rozwijała. Ale chcemy też zadbać o tych, którzy pracowali przez długie lata na rzecz naszego tu i teraz, na rzecz naszego dzisiaj. I to są nasi wspaniali emeryci, nasi seniorzy, nasze babcie, dziadkowie, nasze mamy, nasi ojcowie" powiedział premier.

"To oni odbudowywali Polskę po II wojnie światowej, to oni wystawali w tych socjalistycznych, komunistycznych kolejkach za masłem, za chlebem, oni wreszcie potem przez plan Balcerowicza, przez liberałów zostali zmarginalizowani w latach III Rzeczypospolitej. To im należy się wsparcie i to wsparcie dzisiaj w postaci >>Emerytury plus<< jest realnym, konkretnym wsparciem, wsparciem równościowym, sprawiedliwym" podkreślił.

Z danych MRPiPS wynika, że z "Emerytury plus" skorzysta ponad 9,8 mln osób. Koszt realizacji tego programu to 10,8 mld zł.

Zdecydowaliśmy się na wielki program i tak długo, jak będzie dobry gospodarz, tak długo, jak będzie Prawo i Sprawiedliwość, to obiecujemy, że będzie on kontynuowany - powiedział premier. Podkreślił, że projekt "Emerytura Plus" jest skonstruowany sprawiedliwie.

"Dla tych, którzy mają najniższą emerytury, ona proporcjonalnie procentowo jest wyższa, dla tych, którzy mają wyższe emerytury, ona jest procentowo niższa, a kwotowo taka sama, czyli oddaje pewną sprawiedliwość społeczną w tych realiach finansowych, w jakich się znajdujemy" - wyjaśnił.

Dodatkowe 400 zł od Kukiz'15?

Posłanka Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj określiła "Emeryturę Plus" mianem "zasiłku socjalnego". "Trudno nie poprzeć projektu, który trafia dla grupy najuboższej, bo grupa emerytów, rencistów to grupa, która jest naprawdę najbiedniejsza, ma najniższe świadczenia, mało tego, jest najbardziej pokrzywdzona." podkreśliła.

Jednocześnie wskazała, że Kukiz'15 proponuje podniesienie kwoty wolnej od podatku lub obniżenie PIT-u do 10 proc., dzięki czemu - jak powiedziała posłanka - emeryci i renciści zyskaliby 300, 400 zł. "Albo znieśmy w ogóle opodatkowanie emerytur, szczególnie tych najniższych i w takim przypadku te 3 tys. zostanie w kieszeni" powiedziała.

11 mln ma "uskrzydlić"

"Chcemy emerytom to wzmocnienie finansowe zagwarantować, żeby jesień, która potrafi być piękną pora roku, była jesienią życia pełną pięknych barw dla naszych emerytów, żeby była taką porą życia, gdzie emeryci również potrafią rozwijać skrzydła i te zasoby finansowe, które przeznaczamy, mają im to ułatwić" - podkreślił szef rządu.

Słowa premiera doprecyzowała minister MRPiPS Elżbieta Rafalska. "Celem polityki społecznej wobec osób starszych jest podnoszenie jakości życia seniorów przez umożliwienie im pozostawania jak najdłużej samodzielnymi, aktywnymi i zapewnienie im bezpieczeństwa. To bezpieczeństwo oznacza poczucie wolności od ubóstwa, a także wolność od niepokoju o własne bezpieczeństwo zdrowotne, psychiczne i fizyczne we wszystkich wymiarach życia społecznego osób starszych" zaznacza minister, podkreślając jednocześnie, że seniorzy nie tylko wnieśli olbrzymi wkład, ale i ciągle wnoszą "w rozwój każdej rodziny dzięki kultywowaniu i rozwijaniu więzi międzypokoleniowej".

Dodał, że dodatkowe świadczenie ma "pozwolić emerytom na debiut w każdym wieku". Dlatego podnieśliśmy emeryturę minimalną o 25 proc. Dla niektórych to tylko cyferki. Dla nas to godne życie dla milionów emerytów, dla naszych drogich babć, dziadków, matek i ojców. Dla nas to fundament polityki, czyli sprawiedliwości" -  powiedział premier.

Zobacz też:Ruszyły wyborcze obietnice PiS. 500+, brak PIT czy "13" dla emerytów

Premier zwrócił się także do opozycji. "Ostatnio z ogromnym smutkiem usłyszałem, jak Koalicja Europejska traktuje >>Emeryturę Plus<<. Jeden z czołowych dzisiejszych przedstawicieli Koalicji Europejskiej, który startuje z pierwszego miejsca do Parlamentu Europejskiego, nazwał ten program >>ochłapem<<, nazwał ją >>kiełbachą wyborczą<<. To są słowa, które nigdy nie powinny paść" - podkreślił premier. "Czy odżegnujecie od tych słów waszego czołowego przedstawiciela?" - pytał premier, zwracając się do opozycji.

Opozycja odpowiada premierowi

Magdalena Kochan (PO-KO) ripostowała, że "poprzemy ten projekt, bo te pieniądze naszym emerytom i rencistom po prostu się należą". 

Kochan w wystąpieniu zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego. "Jak można odebrać jednorazowe świadczenie? Jak pan może zapowiadać z tej mównicy, że Koalicja Obywatelska zabierze to świadczenie, które jest wypłacane jednorazowo. Jak pan może to mówić, nie wstyd panu?" pytała.

"Przejęliście nieumiejętnie pomysł < > emerytury, który zgłosił w Łodzi jesienią 2017 r. Grzegorz Schetyna. Szkoda, że go nie przejmujecie w sposób umiejętny, bo on służył aktywizacji osób 60 plus, aktywacji osób, które mają doświadczenie, kompetencje i umiejętności" mówiła Kochan.

Dodała, że przy okazji tego projektu rząd "demoluje system trójpodziału władzy w Polsce". "Na sądy już się zasadziliście i umiejętnie to przeprowadzacie przez kolejną fazę. Ale pozbawić kontrolę rządu przez parlament, to już wyższa szkoła jazdy, bo wam Sejm przeszkadza.(...). W związku z czym od przyjęcia tej ustawy minister finansów będzie mógł bez zgody posłów, bez zgody Sejmu przesuwać pieniądze między działami, rozdziałami, paragrafami, w zaciszu gabinetu" powiedziała Kochan.

"Jaki jest prawdziwy cel tego świadczenia - jednorazowe pieniądze w maju wpłyną na konto, w maju są eurowybory. Pytanie jest retoryczne, odpowiedź jest bardzo prosta, tyle że obnaża cynizm rządzących i obraz inteligencje wyborców" podkreśliła posłanka PO-KO.

PSL - UED też zagłosuje za

"Nas ludowców nie trzeba przekonywać do popierania projektów ustaw, które mają wspierać rodziny, które mają wspierać emerytów. Zastanawiam się, czy państwu nie jest tak po prostu wstyd, że przez prawie cztery lata dla emerytów nie zrobiliście nic. Oprócz tego, że ich okłamaliście, bo miały być darmowe leki dla seniorów, a () nie ma ich nie i nie było" przekonywała posłanka Urszula Pasławska (PSL-UED).

"Wracając do projektu. Dobry projekt to projekt przewidywalny, systematyczny. PSL poprze tę inicjatywę, ale warto rozważyć poprawki i propozycje dotyczące cykliczności. Dlaczego emeryci mają płacić za to, że w przyszłym roku nie ma wyborów, czy w przyszłym roku koszty życia będą niższe?" pytała. "Będziemy wnioskować również o to, by dodatek, nazywany trzynastą emeryturą, rósł zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacji i był zwolniony z podatku" dodała.

Klub PiS broni pomysłu

W imieniu klubu PiS słowa premiera poparła Urszula Rusecka. Podkreśliła, że PiS dzięki realizacji nowych projektów "po raz kolejny udowadnia swoją wiarygodność". "Rząd Zjednoczonej Prawicy w sposób odpowiedzialny prowadzi politykę gospodarczą, jednocześnie dbając o rozwój, o budżet, o finanse publiczne" powiedziała.

Dodała, że rząd prowadzi politykę zgodną z wartościami Solidarności. "W ciągu trzech lat rząd zrealizował większość zadań i programów wyborczych, do których się zobowiązywał reform oczekiwanych przez Polaków" podkreśliła posłanka PiS.

Zaznaczyła, że na politykę społeczną rząd PiS "przeznaczył cztery razy więcej niż poprzednicy". "W polityce najważniejsza jest wiarygodność, w naszej ocenie to dobry, oczekiwany projekt. Podkreśliła, że klub PiS poprze projekt "Emerytura plus". 

Autorka: Olga Zakolska, Karolina Kropiwiec, Katarzyna Lechowicz-Dyl

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 7 histeryk

Ale to się zrobił populista zakłamany, że też mu nie wstyd.

! Odpowiedz
11 11 platformers

Kiedyś głosowalem na platfusów, NIGDY tego już nie zrobię !!!

! Odpowiedz
4 14 jes

A kogo to obchodzi?

! Odpowiedz
10 22 trooper

Wsparcie dla seniorów, tak, ale kosztem biznesu, pracujących i przedsiębiorców. Nie lepiej podnieść wiek emerytalny i to co dajemy emerytom, rozdzielić na mniejszą ich ilość, żeby każdy dostał więcej i bez dodatkowego kosztu dla podatników? 65 lat to nie jest senior panie premierze. Może kiedyś tak było, ale nie dziś!

! Odpowiedz
2 7 jes

Na świecie pieniędzy jest za dużo ale pomimo tego globalne tendencje są by zabierać emerytom, wydłużać wiek przy zwiększaniu zysku globalnych koncernów. Od dawna nie było takiej rozbieżności w przyroście bogatym i spadku realnej stopy dla pracujących. W przeszłości zawsze taka sytuacja kończyła się wojną albo jakąś rewolucją. Ale pazerność nie zna granic.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 niewierzacyateusz

"65 lat to nie jest senior " zmienisz zdanie jak do 60 zacznie ci brakować kilka lat i jak zaczniesz bywać na pogrzebach przyjaciół i kolegów , którzy 60-tki nie doczekali

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne