REKLAMA

Premier: W magazynach jest jeszcze 2 tys. respiratorów

2020-10-19 15:05, akt.2020-10-19 15:26
publikacja
2020-10-19 15:05
aktualizacja
2020-10-19 15:26
fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera RP

Dokonywane są zakupy sprzętu specjalistycznego; w leczenie koronawirusa zaangażowanych jest około 600 respiratorów, prócz tego wolnych jest 810, a w magazynach znajduje się ich ponad dwa tysiące - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Na briefingu podczas wizyty w Składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w Tomaszowie Mazowieckim szef rządu mówił, że szpitale - które są na pierwszej linii walki z koronawirusem - muszą mieć odpowiednie zaopatrzenie w sprzęt.

"Dlatego Agencja Rezerw Materiałowych i inne agendy państwowe w ciągu ostatnich kilku miesięcy dokonały ogromnych zakupów sprzętów. Wśród tych zakupów znalazło się około pół miliarda rękawiczek, masek, kilkanaście milionów tych najbardziej zaawansowanych masek dla medyków: FFP2, FFP3 - zapasy na najbliższych parę miesięcy" - wyliczał premier.

Jak mówił, jednocześnie dokonywane są zakupy bardziej specjalistycznego sprzętu, jak kardiomonitory czy respiratory. "Jeśli chodzi o respiratory, to dzisiaj w leczenie Covid-19 zaangażowanych jest około 600 respiratorów w odpowiednich miejscach w szpitalach. Prócz tego wolnych dzisiaj jest 810 respiratorów, ale tu, na magazynach w tym miejscu i w innych miejscach w Polsce jest ponad dwa tysiące respiratorów, które są dystrybuowane do szpitali" - poinformował Morawiecki.

Przekazał też, że tylko w zeszłym tygodniu z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych wyjechało 350 respiratorów i około 300 kardiomonitorów do blisko 100 szpitali.

Szczepionki są zamawiane

Morawiecki poinformował, że "z chłodni w magazynie Agencji Rezerw Materiałowych wyjechał lek remdesivir", który wspomaga leczenie COVID-19. "Tego leku w minionych miesiącach zamówiliśmy 80 tys. dawek. W tym miesiącu 20 tys. i w przyszłych po 20 tysięcy" - zaznaczył.

"Podobnie szczepionki na grypę. W minionym roku szczepionek na grypę było 1,4 mln. Dzisiaj jest 3 mln i w zamówieniach kolejne miliony szczepionek" - przekazał premier.

Dodatkowe obostrzenia nie są wykluczone

Szef rządu mówił, że druga fala epidemii jest "gigantycznym wyzwaniem", także dla Polski. Zapewniał, że przy ewentualnym dużym przyroście zakażeń koronawirusem za dwa, trzy lub cztery tygodnie, gdyby się "ziścił czarny, niedobry scenariusz", Polska będzie gotowa ze szpitalami tymczasowymi.

"Ale w międzyczasie realizujemy pełną organizację od strony operacyjnej, dodatkowych łóżek w szpitalach podlegających MON, MSWiA i MZ i także w różnych szpitalach powiatowych, w których dochodzi do zmian operacyjnych, organizacyjnych, po to właśnie, by nie zabrakło miejsc na leczenie pacjentów, którzy zachorowali na COVID-19" - powiedział Morawiecki.

Zaznaczył zarazem, że zdaje sobie sprawę z tego, że są niepokoje dotyczące stanu gospodarki. "Chcę zapewnić, że idziemy drogą środka, że jeśli będą potrzebne dodatkowe obostrzenia, to te obostrzenia za dwa, trzy dni ogłosimy i one będą w taki sposób skonstruowane, żeby ogromna część naszej gospodarki w jak najmniejszym stopniu ucierpiała, bo obrona miejsc pracy i możliwości świadczenia pracy dla przedsiębiorców jest fundamentalnym warunkiem powodzenia walki z epidemią. Ochrona zdrowia i ochrona miejsc pracy, obrona naszych przedsiębiorców - to jest ta droga, którą obraliśmy" - oświadczył premier.

Mówił, że obie skrajne postawy - tych, którzy proponują wprowadzenie całkowitego lockdownu oraz tych, którzy negują istnienie koronawirusa - są błędne. Apelował także do seniorów i wszystkich, którzy mogą zmniejszyć zakres kontaktów społecznych i np. świadczyć pracę w sposób zdalny - aby to zrobili.

autorka: Aleksandra Rebelińska, Wiktoria Nicałek

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (31)

dodaj komentarz
karbinadel
Zapewne są to respiratory samoobsługowe?
meryt
"e-zwolnienie... wystawiło je 149 tysięcy lekarzy w ostatnim roku"
jacek-19
"A w magazynach znajduje się ich ponad dwa tysiące respiratorow - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki." - fantastyczna wiadomosc ! Pytanie ilu wolnych w "magazynie" ma pan, panie premierze Mateuszu Morawiecki ANESTEZJOLOGOW ? (bo respirator sam sie nie podlaczy do "A w magazynach znajduje się ich ponad dwa tysiące respiratorow - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki." - fantastyczna wiadomosc ! Pytanie ilu wolnych w "magazynie" ma pan, panie premierze Mateuszu Morawiecki ANESTEZJOLOGOW ? (bo respirator sam sie nie podlaczy do czlowieka).
meryt
"Dla majętnych Rosjan to jednak nie problem. Anonimowi bogacze w rozmowie z dziennikiem potwierdzają, że zatrudnili lekarzy na telefon, którzy pomogli im już podłączyć i uruchomić respiratory"
jes odpowiada meryt
Twoja głupota staje się legendarna.
warszawyak
Staram się działać w oparciu o powiedzenia oparte na autopsji innych a mianowicie : Nie śmiej się dziadku z czyjegoś wypadku , Nie życz nikomu co tobie nie miłe , Nie rób sobie jaj z pogrzebu . Żyję na tym świecie przeszło 60 lat i obserwuję od 1998 roku coraz większą degenerację społeczenstwa . Chyba nie ma innej Staram się działać w oparciu o powiedzenia oparte na autopsji innych a mianowicie : Nie śmiej się dziadku z czyjegoś wypadku , Nie życz nikomu co tobie nie miłe , Nie rób sobie jaj z pogrzebu . Żyję na tym świecie przeszło 60 lat i obserwuję od 1998 roku coraz większą degenerację społeczenstwa . Chyba nie ma innej alernatywy dla jego oczyszczenia jak wojna lub epidemia dziesiątkująca ludzi co cyklicznie ma miejsce na Ziemi którą zamieszkujemy .
jes
Rozumiemy, przed 98 było ci wygodnie. Zapisałeś się gdzie trzeba i żyło się lepiej. Ale się skończyło więc tylko płaczesz. Nie załapałeś się z kolegami komuno-kapitalistami.
jes
Nikt już nie chciał tak bezczelnie kłamać to musieli mu zakończyć kwarantannę.
Teraz na kwarantannie ukrywa się Nieinternowany.
anty12
Mateuszek zoxstal skazany 2 razy za mowienie nieprawy. Wierzu mu ktos ?
meryt
anty12 "zoxstal skazany 2 razy za mowienie nieprawy."

"Jednak często posługuje się przy tym określeniami nie odpowiadającymi faktom. Mateusz Morawiecki nie został "za kłamstwo skazany". W rzeczywistości nakazano mu sprostować nieprawdziwe wypowiedzi. I nie wyrokami, a postanowieniami."
anty12 "zoxstal skazany 2 razy za mowienie nieprawy."

"Jednak często posługuje się przy tym określeniami nie odpowiadającymi faktom. Mateusz Morawiecki nie został "za kłamstwo skazany". W rzeczywistości nakazano mu sprostować nieprawdziwe wypowiedzi. I nie wyrokami, a postanowieniami." konkret24 tvn

1.
"Zastosowanie regulacji z art. 111 kodeksu wyborczego miało miejsce w przypadku dwóch wystąpień premiera z jesieni 2018. W jednym z nich, 15 września w Świebodzinie, stwierdził on, że "przez osiem lat wydali (rząd koalicji PO i PSL - red.) 5 mld zł na drogi lokalne. To jest tyle, ile my (rząd PiS - red. ) wydajemy w ciągu jednego do półtora roku"."

"Sąd Apelacyjny w Warszawie 26 września 2018 r. postanowił, że zobowiązuje premiera Morawieckiego do
opublikowania w ciągu 48 godzin (...) oświadczenia o następującej treści: 'Nieprawdziwe są informacje podane przeze mnie w dniu 15 września 2018 r., podczas wiecu wyborczego Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w Świebodzinie, że w ciągu jednego do półtora roku wydawana jest przez nas większa suma na drogi lokalne niż za czasów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w ciągu 8 lat'"."

2.
"Sąd Apelacyjny 30 października postanowił:

"I. zakazać uczestnikowi M. M. (2) rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o rzekomym braku działań prezydenta miasta K. J. M., na rzecz poprawy jakości powietrza w K.;

II. nakazać uczestnikowi M. M. (2) sprostowanie nieprawdziwych informacji, w terminie nie późniejszym niż 48 godzin od dnia wydania postanowienia przez Sąd, poprzez opublikowanie (...) oświadczenia o następującej treści: „Nieprawdziwe są informacje podane przeze mnie w dniu 14 października 2018 r. podczas spotkania wyborczego komitetu wyborczego (...) w K. o braku działań prezydenta Miasta K. J. M. na rzecz poprawy jakości powietrza w K. M. M. (2), Prezes Rady Ministrów”"."

"Mając na uwadze wszystko co powyżej trzeba stwierdzić, że nieprawdą jest, że Mateusz Morawiecki ma "wyroki za kłamstwo"."

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki