Premier Danii: Nie kandyduję na szefową Rady Europejskiej

Premier Danii Helle Thorning-Schmidt powiedziała w sobotę w Paryżu, że nie ubiega się o stanowisko przewodniczącej Rady Europejskiej. "Nie jestem kandydatką. Jestem premierem Danii. Od dawna to powtarzam" - oświadczyła.

Thorning-Schmidt uchodziła obok polskiego premiera Donalda Tuska za faworytkę do objęcia tego jednego z najwyższych unijnych stanowisk. Decyzje w tej sprawie mają zapaść na rozpoczynającym się w sobotę po południu szczycie UE.

"Jedziemy dziś do Brukseli i znajdziemy optymalną osobę na to stanowisko" - powiedziała duńska premier w Paryżu, gdzie odbyło się spotkanie socjaldemokratycznych przywódców UE.

Europejscy socjaliści poparli w sobotę kandydaturę włoskiej minister spraw zagranicznych Federiki Mogherini na stanowisko szefowej unijnej dyplomacji. Nie wysunęli natomiast własnego kandydata na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel oświadczył, że wśród europejskich socjalistów można znaleźć dobrych kandydatów także na drugie najwyższe stanowisko w UE. "Ale jesteśmy za tym, by nowy przewodniczący Rady Europejskiej został wyłoniony w drodze konsensusu i by nie rozpatrywać tego w kategoriach partyjno-politycznych" - powiedział Gabriel.

Donald Tusk ma poparcie wielu unijnych przywódców z centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej. Premier Finlandii Alexander Stubb ocenił w sobotę w Brukseli, że Tusk i Mogherini to "dynamiczny duet", który przypuszczalnie zostanie nominowany na dwa czołowe stanowiska w UE. (PAP)

awi/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil