Premier Costa zaprezentował skład nowego rządu Portugalii

Premier Portugalii Antonio Costa przedstawił we wtorek wieczorem prezydentowi Marcelo Rebelo de Sousie skład nowego rządu. Gabinet oparty będzie o polityków rządzącej dotychczas Partii Socjalistycznej (PS), która wygrała niedawne wybory parlamentarne.

(fot. Rafael Marchante / Reuters)

W wieczornym wystąpieniu Costa zauważył, że zdecydowana większość członków jego nowego rządu - 14 osób - to ministrowie zasiadający już w poprzednim, kierowanym przez niego, rządzie.

W nowym gabinecie Antonia Costy znajdzie się 19 ministrów, czyli o dwóch więcej niż w poprzednim rządzie. Wśród nowych resortów znajdzie się ministerstwo modernizacji państwa i administracji publicznej oraz ministerstwo jedności terytorialnej.

Z deklaracji premiera wynika, że najpóźniej do 23 października nowy socjalistyczny gabinet będzie chciał w jednoizbowym parlamencie uzyskać wotum zaufania.

W trakcie rozpoczętych 9 października rozmów z Blokiem Lewicy (BE) Costa otrzymał zapewnienie od władz tego ugrupowania, że nowy socjalistyczny gabinet dostanie warunkowe poparcie podczas głosowania nad wotum zaufania. Władze BE nie gwarantują jednak, że w nowej kadencji 230-osobowego parlamentu będą stale popierać nowy rząd.

8 października Costa otrzymując od prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy misję utworzenia nowego gabinetu stwierdził, że umowa o poparciu dla nowego rządu przez inne partie niż PS będzie mogła powstać jedynie w formie “ustnego porozumienia”.

Drugi rząd Costy ponownie będzie gabinetem mniejszościowym socjalistów, którzy w wyborach zapewnili sobie 106 mandatów.

W głosowaniu 6 października centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna (PSD) wywalczyła 77 mandatów, Blok Lewicy (BE) – 19, komuniści (PCP) – 10, zaś chadecko-ludowy blok CDS-PP – 5. Do parlamentu weszła też partia Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN) z czterema deputowanymi, Zieloni – z dwoma, a także partie Chega, Livre oraz Inicjatywa Liberalna (IL), które będą mieć po jednym mandacie.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil