Premier Cipras: Grecja nie jest w stanie poradzić sobie z napływem imigrantów

Grecka infrastruktura nie radzi sobie z masowym napływem tysięcy imigrantów przybywających z krajów takich jak Syria czy Afganistan - ostrzegł w piątek premier Aleksis Cipras, apelując o wsparcie Unii Europejskiej.

(Parlament Europejski)

"Teraz jest czas na to, by przekonać się, czy Unia Europejska to wspólnota oparta na zasadzie solidarności, czy też wspólnota krajów próbujących chronić własne granice" - oświadczył premier w Atenach po spotkaniu z szefami ministerstw odpowiedzialnych za opanowanie kryzysu.

"Napływ imigrantów do Grecji przekracza możliwości naszej infrastruktury - podkreślił Cipras. - Wiąże się to z dużymi problemami, dlatego zwróciliśmy się o pomoc do UE".

Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) ocenił pod koniec lipca, że Grecji grozi kryzys humanitarny związany z napływem nielegalnych imigrantów. Według tej organizacji Ateny powinny potraktować falę uchodźców jako rodzaj "klęski żywiołowej", wobec której trzeba znaleźć środki zaradcze.

UNHCR wezwał też UE do wsparcia Grecji i bardziej sprawiedliwego rozłożenia ciężaru spadającego obecnie na ten kraj oraz na Włochy. Według ONZ tylko w czerwcu do Grecji przybyło 50 tys. ludzi. Z kolei reporterzy agencji Reutera w ciągu jednej godziny w czwartek byli świadkami przybycia na grecką wyspę Lesbos blisko 100 osób z Syrii i Afganistanu.

Tysiące imigrantów uciekają ze swych krajów przed biedą i prześladowaniami do zadłużonej Grecji. Obecnie rząd w Atenach prowadzi rozmowy z międzynarodowymi wierzycielami o nowym pakiecie ratunkowym, który ma wynieść ok. 86 mld euro. (PAP)

akl/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ojom

Wolność i solidarność, czyli innymi słowy - kłótnie i hipokryzja.

! Odpowiedz
0 4 ~ss

potopic psy I po problemie

! Odpowiedz
1 4 ~sredniakrajowa

biedny grek po bankructwie i na zasilku zarabia wiecej niz polak w okresie prosperity.

nie zal minich. niech sobie radza sami.

! Odpowiedz
1 1 ~CytatNaDziś

Jak mówi Adrian Al. N., polak (pisownia celowa) walczący dla ISIS: "Nawróćcie się, póki jest jeszcze czas. Póki nie przyszliśmy do waszych domów, aby sprawdzić, czy jesteście wierni Bogu Jedynemu. Jeśli nie, to zginiecie jak wszyscy niewierni. Takie jest prawo Allaha. My zwyciężymy, dojdziemy do Rzymu i na Placu Świętego Piotra będziemy urządzać masowe egzekucje niewiernych".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~Sztefan_Wons

Prezydent wymieniony. Mam nadzieję, że na jesieni wymienimy rząd i parlament na taki, dzięki któremu nie będziemy musieli tłumaczyć się naszym dzieciom i wnukom, jak mogliśmy oddać własny kraj takim "obywatelom".

! Odpowiedz
0 11 ~Dżordż

W Afryce mieszka ponad miliard ludzi. Ilu jeszcze zamierzają przyjąć tęczowe eurocymbały z Brukseli i co musi się stać, żeby nastąpił kres tego szaleństwa?

! Odpowiedz
0 6 ~CytatNaDziś

Hassan II, król Maroka, powiedział kiedyś:
"Integracja wyznawców islamu w społeczeństwach innowierców, to nieporozumienie. Nigdy nie będzie ona możliwa. Apostazja jest w islamie karana śmiercią, a prawo koraniczne pozostanie na zawsze prawem boskim. Zatem prawo stanowione przez człowieka może być tolerowane tylko wtedy, gdy prawu koranicznemu się nie sprzeciwia. Żaden muzułmanin nigdy nie będzie mógł zaakceptować ani praw, ani obyczajów niewiernych."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~ola

A z czym sobie Grecy radzą?

! Odpowiedz
0 7 ~spostrzegawczy

Takie coś zostało przewidziane 40 lat temu w tej książce.Ale czy czyta ktoś jeszcze książki?

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/28318/oboz-swietych

! Odpowiedz
1 11 ~ii

Polska gdzie poziom życia społeczeństwa jest o połowę niższy niż w Grecji tym bardziej nie jest w stanie przyjąć imigrantów.To że ich tylu przebywa w Grecji czy we Włoszech to wina lenistwa służb tych państw w pilnowaniu granic.Kilkadziesiąt lat temu podczas zimnej wojny mysz nie była w stanie prz4śliznąć się przez granice.Teraz przy tej technologi to nie prześliznęłaby się mucha,ale widocznie komuś zależy na wprowadzaniu zamieszania w Europie.
W Polsce są setki tysięcy imigrantów z Ukrainy, którzy zaniżają poziom życia Polaków obniżając stawki płacowe

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz