Premier: Cieszymy się z literackiego Nobla, ale przydałby się społeczno-gospodarczy

Cieszymy się, że dostaliśmy literackiego Nobla, ale jakiś Nobel społeczno-gospodarczy też w przyszłości mógłby się przydać - powiedział w piątek w Chełmie (Lubelskie) premier Mateusz Morawiecki, zwracając uwagę na dobry stan polskiej gospodarki.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Premier w Chełmie uczestniczy w konwencji wyborczej PiS przed niedzielnymi wyborami. "Prognoza pogody na niedzielę jest coraz lepsza, temperatura ma iść w górę. I prognozy pogody dla polskiej gospodarki też idą w górę" - powiedział.

Przypomniał, że przed dwoma dniami Bank Światowy przekazał informację, że tempo wzrostu polskiej gospodarki w 2019 r. może wynieść 4,3 proc. Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy zalicza polską gospodarkę do dwudziestu dwóch najsilniejszych gospodarek świata. Morawiecki dodał, że Komisja Europejska chwali Polskę za politykę gospodarczą i finansową.

"Cieszymy się, że dostaliśmy literackiego Nobla. Bardzo się cieszymy. Ale myślę, że jakiś Nobel społeczno-gospodarczy też w przyszłości mógłby się przydać" - zaznaczył Morawiecki.

"Te wszystkie zmiany, te wszystkie nowe prognozy, osiągnięcia - pragnę zauważyć - dzieją się wbrew wszystkim zapowiedziom, które jeszcze dzisiaj przewodniczący Platformy Obywatelskiej w wywiadzie przedstawia. A przez 4 lata byliśmy przez różnych prognostyków, przez różne Kasandry straszeni, że wzrost gospodarczy w Polsce się załamie i cała nasza polityka społeczna nie będzie mogła być prowadzona. Najwyraźniej mierzyli swoją miarą. Ale my pokazaliśmy, na czym polega dobra, zdrowa, solidna polityka gospodarcza" - podkreślił szef rządu.

Zdaniem Morawieckiego polska gospodarka błyszczy najmocniej od 30 lat. Sprawdzamy, co na to dane.

Polska mogła się w 2018 r. pochwalić 38. miejscem na świecie (z niemal 200 krajów) w rankingu najszybciej rosnących gospodarek świata. Brylują Libia, Rwanda czy Bangladesz, a w pierwszej dziesiątce znalazły się również m.in. Etiopia, Kambodża, Wietnam i Indie. Dużo lepiej wypadamy w porównaniu z krajami rozwiniętymi, zrzeszonymi w OECD. Polska zajmuje obecnie trzecie miejsce wśród państw OECD pod względem tempa wzrostu PKB, za Irlandią (dla której PKB jest marnym miernikiem) i Węgrami.

autorka: Olga Zakolska

ozk/ pś/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 24 1osdg

Raczej antyNobel , wskaźnik konkurencyjności podatkowej 2019 na przedostatnim miejscu w EU
https://taxfoundation.org/publications/international-tax-competitiveness-index/

! Odpowiedz
17 8 silvio_gesell

I bardzo dobrze, że jesteśmy na przedostatnim miejscu, bo przytoczony przez Ciebie wskaźnik oznacza jak łatwo wyprowadzać zyski międzynarodowym korporacjom. Należy patrzeć na PNB (dochód), a nie PKB (obrót).

! Odpowiedz
2 10 1osdg odpowiada silvio_gesell

"premier Mateusz Morawiecki przekonywał na początku rządów PiS, że stopa inwestycji do końca obecnej dekady miałaby wrócić na poziom 25 proc., choć spadła od 2015 roku z 20 proc. do obecnych 17-18 proc" , najlepiej aby wszyscy przedsiębiorcy wyjechali z tego kraju- wtedy bedziesz liczyc zyski jak w Wenezueli.

! Odpowiedz
9 4 silvio_gesell odpowiada 1osdg

Akurat dobrze że spadła, bo po co zwiększać inwestycje w kraju w którym spada populacja i brakuje rąk do pracy? Kto to będzie potem utrzymywał? (BTW w Wenezueli jest boom demograficzny, więc słabe porównanie)

! Odpowiedz
17 9 raficus

Bravo dobra zmiano!
—————————-
Wstydź się PO i PSL!

! Odpowiedz
3 12 cowabunga

Srogie piguły milordzie !

! Odpowiedz
20 8 kris74keh

Nigdy nie widziałem zdjęcia ilustracyjnego na którym Tusk czy Schetyna ma otwarte usta a zamknięte oczy. Wstydź się pan redaktorze!! To nie fair, ale rozumiem wszystkie ręce na pokład.

! Odpowiedz
1 10 jendreka

Rosja tez z nie utopiła polskiej gospodarki w 4 lata. Trwało to trochę dluzej, tak samo Gierek.

! Odpowiedz
1 14 jjmm2u

A to ten Nobel ma być dla niego samego, dla Jarka czy całego PiSu?

! Odpowiedz
3 13 specjalnie_zarejestrowany2

Mam nadzieję że dostanie 25 lat nobla za przekręty na działkach.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil