Premier: Cieszę się, że Polska jest potęgą w grach komputerowych

Cieszę, że Polska jest potęgą w grach komputerowych, w e-sporcie - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z uczestnikami finałowego turnieju e-sportowego Intel Extreme Masters Katowice 2019.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Premier spotkał się z organizatorami i uczestnikami rozgrywek finałowych turnieju e-sportowego Intel Extreme Masters Katowice 2019 w hali widowiskowo-sportowej Spodek.

"Cieszę się, że polscy gracze są zauważani na świecie, że są coraz lepsi" - powiedział szef rządu na spotkaniu. Zaznaczył, że "Polska jest potęgą w grach komputerowych, w e-sporcie".

"Dla mnie to coś fantastycznego, że w tym bardzo kreatywnym sektorze gospodarki (...) jesteśmy nie tylko zauważalni na mapie świata, ale że jesteśmy jednymi z najlepszych" - mówił Morawiecki.

Premier życzył uczestnikom turnieju powodzenia, "ale też wiele przyjemności i radości z tego uczestniczenia w zawodach".

Z kolei w późniejszej rozmowie z obecnymi na imprezie dziennikarzami Morawiecki ocenił, że e-sport i branża gier są "wspaniałym rozsadnikiem kreatywności" i "game-changerem - takim impulsem do tworzenia zupełnie nowych usług, do tworzenia nowych produktów".

"Tego właśnie potrzebujemy: więcej myśli, talentów zaszytych w gospodarczych naszych produktach, w usługach różnego rodzaju. I cieszę się bardzo, że tutaj w Katowicach mamy taką światową, można powiedzieć, olimpiadę" - oświadczył szef rządu.

"W czym mamy się ścigać z bogatymi krajami Zachodu, jak nie w tych nowych branżach, które nie są aż tak bardzo kapitałochłonne, nie wymagają tak gigantycznych inwestycji kapitałowych, jak, nie wiem, nowa fabryka samochodów? (...) Bardzo się cieszę, że ta branża ciągnie w górę gospodarkę polską, ciągnie w górę całą Polskę" - dodał.

Premier przyznał również, że "dawno temu" też grał w gry komputerowe. "Nazywała się Dig Dug ta moja gra - taki potworek, który pożerał tego głównego bohatera, czyli gonił mnie, ale tam dochodziłem do jakichś bardzo wysokich poziomów" - wspominał Morawiecki.

Jak mówił, często pytany jest, czy ma dzisiaj jakąś ulubioną grę. "Tu muszę odpowiedzieć, że dzisiaj moją ulubioną grą jest gra, w której jest 40 mln postaci, 20 mln gdzieś poza obszarem podstawowym, ale też w naszym polu zasięgu, ma się tylko jedno życie i w tej grze chodzi o to, żeby Polska zaszła na jak najwyższy poziom - na jak najwyższy poziom gospodarczy, jak najwyższy poziom z punktu widzenia życia społecznego, tworzenia, kreatywności, a właśnie branża gier komputerowych i e-sport (...) tworzą właśnie tą nową wyobraźnię, która jest nam bardzo potrzebna" - dodał polityk.

Mistrzostwa świata w grach komputerowych Intel Extreme Masters odbywają się na terenie katowickiego Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK). Już po raz trzeci impreza została rozłożona na dwa weekendy. Gracze rywalizowali już od 20 do 24 lutego, kiedy w katowickim Spodku odbyła się impreza ESL One z finałami turnieju DotA2.

Od ostatniego czwartku do niedzieli w Katowicach odbywają się m.in. finały Counter-Strike: Global Offensive. Jak podawali organizatorzy, łączna pula nagród we wszystkich turniejach głównych i towarzyszących to prawie 10 mln zł. W oba weekendy ok. 15 tys. m kw. z dostępnej powierzchni MCK wypełniła strefa wystawowo-targowa związana z e-sportem, odbywają się tam też turnieje towarzyszące.

W ubiegłym roku finały Intel Extreme Masters w Katowicach przyciągnęły do Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach łącznie 169 tys. widzów "na żywo". Transmisje z turnieju DotA2 przyciągnęły 2,2 mln oglądających jednocześnie osób, a z Counter-Strike: Global Offensive - 1,7 mln. Transmisje odbywały się w 12 językach; prowadziło je 17 stacji telewizyjnych.(PAP)

autor: Marceli Sommer, Krzysztof Konopka

msom/ kon/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 maluszoppl

Niestety byle tylko narzekać
a dużo się dzieje dobrego:

https://www.tvp.info/40984320/100-mln-zl-dla-branzy-gier-wideo-pieniadze-beda-sluzyly-rozwojowi-polskiej-gospodarki

! Odpowiedz
1 2 jaykob

Jak na premiera to lepiej, aby nie wypowiadał się w taki sposób. Naprawdę nie wie o czym mówi, mało tego, mówi, jak potłuczony. Można byłoby mu to wybaczyć, gdyby rząd chociaż faktycznie pomógł, a nie się przyklejał do imprezy, bo jakoś nie było dofinansowania dla polskich firm technologicznych, aby mogły rywalizować chociażby z takim Kingston, Acer itp, itd. lepiej dawać 500+ dla wszystkich, a potem przypisywać sobie cudze sukcesy. Wstyd Panie premierze, wstyd na cały świat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 maluszoppl

Niestety byle tylko narzekać
a dużo się dzieje dobrego:

https://www.tvp.info/40984320/100-mln-zl-dla-branzy-gier-wideo-pieniadze-beda-sluzyly-rozwojowi-polskiej-gospodarki

! Odpowiedz
0 13 lokojo

Typowy komentarz "Nie znam się, ale wypowiem się"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil