Premier Borisow obawia się fali migracyjnej z Turcji

Bułgarski premier Bojko Borisow wyraził w czwartek obawy, że duża grupa migrantów znajdujących się w Turcji może wyruszyć przez Bułgarię do Europy Zachodniej.

Premier Węgier Viktor Orban oraz premier Bułgarii Boiko Borisov dokonują inspekcji ogrodzenia z drutu kolczastego na granicy Bułgarii i Turcji.
Premier Węgier Viktor Orban oraz premier Bułgarii Boiko Borisov dokonują inspekcji ogrodzenia z drutu kolczastego na granicy Bułgarii i Turcji. (fot. Stoyan Nenov / Forum/Reuters)

„Jesteśmy zaniepokojeni tzw. marszem nadziei, który organizuje się obecnie w ośrodkach migracyjnych w Turcji” – powiedział Borisow na konferencji w Sofii, poświęconej sprawom migracji. Podkreślił, że potencjalnych uczestników marszu jest ok. 30 tys., w tym wiele kobiet i dzieci. „Gdyby do tego doszło, powstanie ogromny problem” – podkreślił.

Premier podkreślił zarazem, że obecnie Bułgaria zapewnia należytą ochronę swej granicy z Turcją. Więcej problemów jest na mającej prawie 500 km granicy z Grecją, gdzie w odróżnieniu od granicy z Turcją nie ma ogrodzeń.

Według szefa MSW Mładena Marinowa sytuacja na granicach jest „spokojna i przewidywalna”, środki na ochronę granic są zagwarantowane, m.in. dzięki pomocy unijnej. W ubiegłym roku za transgraniczny przemyt ludzi w bułgarskich sądach skazano 133 osoby, a w tym roku 30 - poinformował minister.

Dyrektor policji granicznej Swetłan Kiczikow powiedział, że w ubiegłym roku zarejestrowano 5 311 prób nielegalnego przekroczenia granicy między Turcją a Bułgarią. Zatrzymano 761 osób. Od początku tego roku odnotowano tam 390 nieudanych prób przedostania się do Bułgarii. W przypadku granicy z Grecją było to 4,6 tys. prób w ubiegłym roku i 305 w tym roku. 85 osób próbowało w tym roku nielegalnie przedostać się z Bułgarii do Serbii.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ az/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 karbinadel

"organizuje się"? Samo? Kto konkretnie wysyła tych biednych ludzi, żeby szturmowali granice?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil