Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Goeteborgu

Kwestie polityki społecznej, zatrudnienia i dostępu do rynku pracy będą głównymi tematami unijnego szczytu, który odbędzie się dzisiaj w Goeteborgu.

Do Szwecji przyleciała premier Beata Szydło, która zapowiedziała, że w czasie spotkania odniesie się do środowej debaty w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce. "Politycy szkalujący swój kraj na forum międzynarodowym nie są godni jego reprezentowania" - napisała w środę na Twitterze szefowa rządu. Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, pytany przed odlotem do Szwecji, w którym momencie szczytu premier podejmie temat rezolucji, odpowiedział, że zgodnie z przebiegiem obrad wybierze najwłaściwszy moment. "Tak, aby nie sugerować nikomu braku szacunku dla głównego tematu spotkania, tak, aby nie sugerować jakiejkolwiek odpowiedzialności bezpośredniej zgromadzonych szefów rządów czy Rady" - mówił.

Wiceminister Szymański podkreślił, że oczekujemy większego szacunku wobec państwa polskiego, większej powściągliwości w sądach nie tylko wobec państwa, ale i narodu. Dodał, że w czasie debaty padły nieuzasadnione i niesprawiedliwe opinie na temat Marszu Niepodległości 11 listopada. "Myślę, że to wybrzmi tak, aby zaznaczyć, że inaczej wyobrażamy sobie dialog w rodzinie europejskiej. Nie zgadzamy się na taki ton debaty w Europie" - dodał wiceminister spraw zagranicznych.

Konrad Szymański poinformował, że premier przedstawi na szczycie polskie osiągnięcia w zakresie polityki społecznej, odniesie się też do możliwych scenariuszy rozwoju współpracy w dziedzinie kultury i edukacji. Wiceminister podkreślił, że szczyt w Goeteborgu jest doskonałą okazją do pokazania osiągnięć polskiego rządu. Jak tłumaczył, w ostatnich dwóch latach doprowadził on do największego wzrostu transferów społecznych i zbudował model solidarności społecznej, na który składają się program Rodzina 500+ oraz zmiany w zakresie prawa pracy i płacy minimalnej. "Na pewno jest wiele elementów, którymi możemy się pochwalić i pokazać je jako przykład dobrych praktyk, z których mogą korzystać inne państwa" - powiedział wiceminister.

Na szczycie w Goeteborgu przywódcy krajów Unii Europejskiej podpiszą "Europejski filar praw socjalnych", czyli zasady dotyczące warunków pracy, ochrony socjalnej i integracji społecznej. Komisja Europejska pracowała nad dokumentem razem ze stolicami europejskimi od ponad roku. Zasady zawarte w "Europejskim filarze" dotyczą takich kwestii jak edukacja, zatrudnienie, wynagrodzenia, równość szans bez względu na płeć.

Konrad Szymański poinformował, że w trakcie negocjowania dokumentu Polska akcentowała, że w Europie jest jeden model społecznej gospodarki rynkowej, ale istnieje wiele systemów polityki społecznej. Unia powinna podchodzić do tego zróżnicowania z pełnym szacunkiem, a filar praw socjalnych nie powinien służyć jako zastępcza baza działań legislacyjnych - powiedział Konrad Szymański. Podkreślił, że Unia ma w tej dziedzinie ograniczone kompetencje, a działania w zakresie polityki społecznej nie powinny naruszać integralności wspólnego rynku. Jak powiedział wiceminister, Polska i inne kraje Europy Środkowej widzą ryzyko, że rozwój polityki społecznej może prowadzić do naruszania swobód wspólnego rynku. "Chcielibyśmy, aby i instytucje unijne, i państwa członkowskie miały jasność co do tego, gdzie przebiega granica odpowiedzialności za to, w jaki sposób kształtować politykę społeczną" - powiedział Konrad Szymański. Dodał, że w trakcie negocjacji uwzględniono postulaty Polski.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/S.Białek/dyd

Źródło: IAR
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil