REKLAMA

Premier Australii: Nie będziemy stawiać sobie za cel neutralności węglowej

2021-08-10 20:27
publikacja
2021-08-10 20:27
Premier Australii: Nie będziemy stawiać sobie za cel neutralności węglowej
Premier Australii: Nie będziemy stawiać sobie za cel neutralności węglowej
fot. David Gray / / Reuters

Premier Australii Scott Morrison odrzucił we wtorek ambitne cele dotyczące zmian klimatu, uznając, że jego kraj już zrobił wystarczająco w tym względzie. Decyzja została ogłoszona dzień po publikacji raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC).

Już w kilka godzin po publikacji raportu agendy ONZ, Morrison poinformował, że nie będzie chciał stawiać za cel neutralności węglowej. "Australia zrobiła swoje" - ocenił premier. "Nie podpisze się in blanco w imieniu Australijczyków, by osiągnąć te cele" - zastrzegł.

Słowa te padły na kilka miesięcy przed szczytem klimatycznym ONZ - COP26 w Glasgow w listopadzie tego roku. Oświadczenie szefa australijskiego rządu wybrzmiało pośród ostrzeżeń środowiska naukowego, że ostatnie częste pożary, susze i inne ekstremalne zjawiska pogodowe są coraz groźniejsze właśnie z powodu postępujących zmian klimatycznych.

"Musimy przyjąć inne podejście. Trzeba skoncentrować się na postępie technologicznym, który pozwoli nam na przeprowadzenie potrzebnych zmian" - oświadczył Morrison.

Australia jest jednym z największych importerów węgla i gazu ziemnego, jak również jednym z największych eksporterów paliw kopalnych na świecie. Sprawia to, że państwo to przyczynia się znacznie do kryzysu związanego ze zmianami klimatu - zauważa agencja AFP.

Według danych Banku Światowego Australia jest jednym z największych na świecie emitentów CO2 per capita i mimo licznych apeli społeczności międzynarodowej nie chce deklarować dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Władze tłumaczą, że mogłoby to spowodować zbyt poważne szkody dla australijskiej gospodarki. Zamiast tego inwestują w technologie, które mają pomóc krajowi spełnić cele określone w paryskim porozumieniu klimatycznym, tj. zmniejszenie emisji CO2 o 26-28 proc. do 2030 r. w porównaniu z 2005 r.

Jak podkreśla agencja AFP, wielu polityków z konserwatywnej partii premiera utrzymuje bliskie kontakty z przemysłem wydobywczym i neguje zmiany klimatyczne lub próbuje umniejszać wpływ, jakie przemysł ten wywiera na środowisko.

Zarówno partia rządząca premiera Morrisona, jak i opozycyjna partia pracy są za dalszą eksploatacją złóż węgla w Australii. (PAP)

ska/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (17)

dodaj komentarz
lipsk
Jest nadzieja że jest jeszcze normalność w świecie. Przeliczyli , pomyśleli że z głupolami nie ma co dyskutować i robią to co w ich interesie. A jak coś zmienią w przyszłości to na gotowe rozwiązania patrząc z boku jak inni popełniali błędy zabijając własny przemysł .
siekiero
Jak wszyscy będą robić w swoim interesie to może się skończyć globalnym kataklizmem. Ale nie, ważny czubek własnego nosa, co tam ci naukowcy opowiadają...
grab
Australią rządzą buraki, więc jaką politykę mogą prowadzić? Tylko prymitywnie buraczaną.
palestrina
podobnie ja Pis, prowadzi owsianą politykę. u nas tez buraki pisowskie u koryta siedzą
ajwaj_
""nie chce deklarować dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.""

- nieco suwerennosci i maja to co potrzebuja, wegiel, energie do woli rózna
W Magdalenka POPISo itd. PL nadchodzi tsunami w energi, czego nie wszyscy kumaja
pawblo77
Ktoś może mi to przetłumaczyć? "Australia jest jednym z największych importerów węgla i gazu ziemnego, jak również jednym z największych eksporterów paliw kopalnych na świecie"
palestrina
sprzedają swój drogo, a kupują od innych tanio ;)
ssmentek
Tekst to bełkot dla pomylonych.
pozhoga
,,Sprawia to, że państwo to przyczynia się znacznie do kryzysu związanego ze zmianami klimatu - zauważa agencja AFP."

To tyle jeśli chodzi o wolne i niezawisłe media.
ssmentek
Bankier robi kopiuj wklej od agencji, która tłumaczy teksty z zachodnich zideologizowanych gadzinówek.

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki