Premier: Powstający z Orlenu i Lotosu koncern może być kołem zamachowym gospodarki

Powstający z Orlenu i Lotosu koncern może być wielkim kołem zamachowym polskiej gospodarki - powiedział w wywiadzie dla "Sieci" premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, w akcji cystern wstydu PO-PSL nie ma nic z brutalności, jest tylko pokazanie smutnej prawdy o poprzednich rządach.

(fot. Ints Kalnins / Reuters)

Premier w rozmowie dla "Sieci" odniósł się do krytykowanej przez szefa PO Grzegorza Schetynę planowanej fuzji Orlenu i Lotosu.

"I to jest właśnie problem z naszą +wielce oświeconą+ opozycją: nie zna świata. Nie widzi, że wszystkie państwa rozwinięte dawno dokonały takich fuzji swoich zasobów, nie widzi, że mamy wokół gigantyczne koncerny paliwowe, z którymi nasze firmy muszą konkurować. (...) Jak można nie widzieć, jak wielkim kołem zamachowym polskiej gospodarki może być nowo powstający z Orlenu i Lotosu koncern? Dziwię się" - powiedział Morawiecki w opublikowanej w poniedziałek rozmowie dla "Sieci".

Premier tłumaczy w wywiadzie, że w akcji cystern wstydu PO-PS, nie ma "nic z brutalności, jest tylko pokazanie smutnej prawdy o poprzednich rządach i o tym, jak wielki jest koszt społeczny przyzwolenia na złodziejstwo".

"Przecież te miliardy, które tracił budżet wskutek patologii tamtego czasu, w tym faktycznego pozwolenia na wjeżdżanie do Polski setek cystern dziennie z przemycanym paliwem, to było pozbawienie Polaków konkretów: remontów szpitali, nowych żłobków i szkół, inwestycji w drogi. Za tę niefrasobliwość i tolerowanie patologii płacili Polacy w postaci wyszko VAT, bo skoro nie umieli ani nie chcieli ściągać od tych mafii podatków, to musieli je podnosić. My (...) podatki obniżamy, w tym dla przedsiębiorców i ludzi młodych" - podkreślał premier.

Szef rządu przypomniał, że za PO-PSL dziennie wjeżdżało do kraju 750 cystern. "Dziś wjeżdża 150. Czyli 600 cystern codziennie wiozło lewe paliwo, przepompowywane szybko potem w jakichś stodołach, gdzieś w lesie i bokiem wpuszczane na rynek. Każda taka nieopodatkowana cysterna oznaczała dla skarbu państwa utratę 40 tys. zł w różnych podatkach i opłatach. Wielki kwoty trudno nam sobie wyobrazić. Tu każdy może zobaczyć - jedna cysterna równa się 40 tys. zł! Dziennie - 24 mln zł, czyli 500+ dla blisko 4 mln dzieci przez rok. Rocznie 8-9 mld, czyli tyle, ile kosztowała 13.emerytura dla polskich seniorów. My z tym skończyliśmy - i od razu oficjalne zużycie paliw skoczyło, a zyski Orlenu poszybowały w górę. To efekt skutecznej walki z mafią paliwową i VAT-owską, skutek konsekwentnych kontroli w drożenia wielu narzędzi uszczelniających ten system. Ale przestrzegam - ten sukces nie jest dany na zawsze" - mówił szef rządu.

aop/ pś/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 33 trooper

Na tego człowieka już się patrzeć nie da.

! Odpowiedz
8 23 search

Za 20 lat to rafinerie ogranicza produkcje do 10% tego co dzis. Swiat idzie elektromobilnosc.
Tak wiec inwesycja w Orlen do na pewno nie inwestycja emerytalna i zadne kolo zamachowe.

! Odpowiedz
10 34 inwestor-gpw

Dotychczas uczono na studiach, że każdy monopol jest zabójczy dla gospodarki. Jak widać bankster ma swoją teorię.

! Odpowiedz
0 0 zenonn

Kiedyś wielkie fabryki miały w swoich strukturach wszystko, np. ośrodki wczasowe.
Jak szaleć to szaleć
UE zła? Moloch zły? To dzielić Polskę na księstwa, każde województwo osobno, kto chce się z sąsiadem połączy. Król Żoliboża wystarczy.
Holding Lotos Orlen dobry? Dołożyć PGNiG i KGHM. Będzie większy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 30 jarekzbyszek

A Pinokio dalej p...przy o cysternach. Jak Gomułka o silosach.

! Odpowiedz
10 32 zzibi2

Co on bredzi? Sprzedawca (paliw) nie może być kołem zamachowym gospodarki, wcale nie daje dużo miejsc pracy . Co najwyżej zbiera sporo siana dla rządu ale tylko dlatego że paliwa zawierają od chu.. podatków i akcyz w sobie

! Odpowiedz
11 11 search

spoko kolo Morawiecki juz ma plan rafinerie przerobi na destylarnie bo wody w wisle duzo jak ruski zakreci zawory na jamale.

! Odpowiedz
1 6 lightning_network odpowiada search

Wody? czy raczej cuchnącej "Trzaskowianki"...

! Odpowiedz
0 5 lightning_network odpowiada search

Wody? Czy raczej czuchnącej "Trzaskowianki"...

! Odpowiedz
14 43 karbinadel

No patrzcie jakie to proste. To może połączyć wszystkie państwowe "spółki" zrobić w ogóle jedno wielkie przedsiębiorstwo? Będzie koło zamachowe, jak z Warszawy do Władywostoku

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil