REKLAMA

Premier: Powstający z Orlenu i Lotosu koncern może być kołem zamachowym gospodarki

2019-09-09 07:10
publikacja
2019-09-09 07:10

Powstający z Orlenu i Lotosu koncern może być wielkim kołem zamachowym polskiej gospodarki - powiedział w wywiadzie dla "Sieci" premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, w akcji cystern wstydu PO-PSL nie ma nic z brutalności, jest tylko pokazanie smutnej prawdy o poprzednich rządach.

/ fot. Ints Kalnins / Reuters

Premier w rozmowie dla "Sieci" odniósł się do krytykowanej przez szefa PO Grzegorza Schetynę planowanej fuzji Orlenu i Lotosu.

"I to jest właśnie problem z naszą +wielce oświeconą+ opozycją: nie zna świata. Nie widzi, że wszystkie państwa rozwinięte dawno dokonały takich fuzji swoich zasobów, nie widzi, że mamy wokół gigantyczne koncerny paliwowe, z którymi nasze firmy muszą konkurować. (...) Jak można nie widzieć, jak wielkim kołem zamachowym polskiej gospodarki może być nowo powstający z Orlenu i Lotosu koncern? Dziwię się" - powiedział Morawiecki w opublikowanej w poniedziałek rozmowie dla "Sieci".

Premier tłumaczy w wywiadzie, że w akcji cystern wstydu PO-PS, nie ma "nic z brutalności, jest tylko pokazanie smutnej prawdy o poprzednich rządach i o tym, jak wielki jest koszt społeczny przyzwolenia na złodziejstwo".

"Przecież te miliardy, które tracił budżet wskutek patologii tamtego czasu, w tym faktycznego pozwolenia na wjeżdżanie do Polski setek cystern dziennie z przemycanym paliwem, to było pozbawienie Polaków konkretów: remontów szpitali, nowych żłobków i szkół, inwestycji w drogi. Za tę niefrasobliwość i tolerowanie patologii płacili Polacy w postaci wyszko VAT, bo skoro nie umieli ani nie chcieli ściągać od tych mafii podatków, to musieli je podnosić. My (...) podatki obniżamy, w tym dla przedsiębiorców i ludzi młodych" - podkreślał premier.

Szef rządu przypomniał, że za PO-PSL dziennie wjeżdżało do kraju 750 cystern. "Dziś wjeżdża 150. Czyli 600 cystern codziennie wiozło lewe paliwo, przepompowywane szybko potem w jakichś stodołach, gdzieś w lesie i bokiem wpuszczane na rynek. Każda taka nieopodatkowana cysterna oznaczała dla skarbu państwa utratę 40 tys. zł w różnych podatkach i opłatach. Wielki kwoty trudno nam sobie wyobrazić. Tu każdy może zobaczyć - jedna cysterna równa się 40 tys. zł! Dziennie - 24 mln zł, czyli 500+ dla blisko 4 mln dzieci przez rok. Rocznie 8-9 mld, czyli tyle, ile kosztowała 13.emerytura dla polskich seniorów. My z tym skończyliśmy - i od razu oficjalne zużycie paliw skoczyło, a zyski Orlenu poszybowały w górę. To efekt skutecznej walki z mafią paliwową i VAT-owską, skutek konsekwentnych kontroli w drożenia wielu narzędzi uszczelniających ten system. Ale przestrzegam - ten sukces nie jest dany na zawsze" - mówił szef rządu.

aop/ pś/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
lelo1949
Przez takich ..li wypisujących głupoty PIS przekroczy 51%
xxx_avtivepl
Zyski Orlenu poszybowały w górę ale nie od wzrostu sprzedaży paliwa tylko przez zakaz handlu w niedzielę.
lightning_network
"który uczciwie przyznał o odnotowanych wzrostach sprzedaży _krótko_ po objęciu rządów przez PiS"
b43
Wzrost na samym oleju napedowym, to z tego co pamietam cos POnad 40% ;)
histeryk
Oczywiście że nie są 'brutalne". Nikt nigdy przenigdy tak nie powiedział o czym Pinokio doskonale wie. One są po prostu głupie i ich celem jest manipulacja faktami nt. przyczyn luki VAT i autorów rozwiązań tego problemu. Jest to także manipulacja liczbami.
lightning_network
spiskowa teoria dziejów, tyle że ta Wasza, czyli "OK" :)

bo koń jaki jest każdy widzi...
akurat mam znajomego z Orlenu - nigdy nie sympatyzującego z PiS - który uczciwie przyznał o odnotowanych wzrostach sprzedaży krótko po objęciu rządów przez PiS...
zenonn
Wielokrotnie już powiedziano:
Karuzele VAT nie byłyby mozliwe bez współudziału funkcjonariuszy państwa.
Szukanie złodziei należy zacząć od swoich od najwyższych szczebli
Torturowany naczelnik skarbowy wskaże nazwiska
marxs
jak za PO-PSL były cysterny wstydu to płaciłem za LPG 1,30 zł obecnie 2,10 zł wzrost o 60%
a za ON 3,70 zł obecnie 5,10 zł wzrost o ponad 30 %
ps.to ja już naprawdę wolę cysterny wstydu niż powstający z kolan dzięki okradaniu mnie Orlen wójta Pcimia Omajtka
b43
Ale juz nie ma paliwa od Angeli i od Wladymira (600 cystern dziennie) bez akcyzy i vat - piniondz szedl do Reichu, na ruskie czolgi i do karuzelowiczow, a Agela POnad wszystko kochala wtedy Donalda.
lightning_network
"Benzyna już po 6 zł" artykuł z dnia: 2011-11-08
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/benzyna-juz-po-6-zl/fvsscmm

2011 rok to oczywiście sam środek rządów PiSu :)

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki