REKLAMA
WAŻNE

Prawo i Sprawiedliwość mierzy się z kryzysem poparcia. Sondaż

2022-01-16 07:15
publikacja
2022-01-16 07:15
Prawo i Sprawiedliwość mierzy się z kryzysem poparcia. Sondaż
Prawo i Sprawiedliwość mierzy się z kryzysem poparcia. Sondaż
/ PiS

Zjednoczona Prawica - 30,1 proc., Koalicja Obywatelska - 20,2 proc., Polska 2050 - 12,1 proc., Konfederacja - 8,6 proc., Lewica - 7,3 proc., PSL - 6 proc. - to wyniki najnowszego sondażu IBRiS dla portalu Onet.pl opublikowanego w niedzielę rano.

"Prawo i Sprawiedliwość mierzy się z kryzysem poparcia, co potwierdzają wyniki najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Onetu. Partia Jarosława Kaczyńskiego dotknęła psychologicznej granicy i miałaby poważne trudności ze stworzeniem sejmowej większości. W ostatnich tygodniach Prawo i Sprawiedliwość znalazło się w głębokiej defensywie. Rządzący zmagają się przede wszystkim z drożyzną, z początkiem roku wybuchł też chaos związany z wprowadzeniem podatkowych założeń Polskiego Ładu. Najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu pokazuje, że problemy najprawdopodobniej wpływają na notowania partii Jarosława Kaczyńskiego" - podaje portal w niedzielę.

Zgodnie z publikacją, gdyby wybory odbywały się w tę niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę - czyli PiS i Solidarną Polskę - głos oddałoby 30,1 proc. osób — wynika najnowszego badania przeprowadzanego dla Onetu. "To o 1,9 pkt proc. mniej niż w takim samym sondażu przeprowadzonym przez IBRiS dla Onetu pod koniec listopada. Biorąc pod uwagę pomiar z września, spadek jest jeszcze większy: wynosi 6,5 pkt proc." - wylicza portal.

Według Onetu "w ten sposób PiS znalazło się na psychologicznej granicy 30 proc. poparcia" i notuje w naszych sondażach wynik najsłabszy od miesięcy. "Ostatni raz tak złe wyniki rządzący mieli w listopadzie 2020 r., tuż po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku ws. aborcji. Partia odnotowała wówczas 28,7 proc." - przypomina Onet.

Jednak z sondażu wynika, że PiS utrzymuje wyraźną przewagę nad drugą Koalicją Obywatelską, która również traci poparcie. "Na ugrupowanie pod wodzą Donalda Tuska zagłosowałoby 20,2 proc. badanych. To o 1,9 pkt proc. mniej niż nieco ponad miesiąc temu. Wynik KO w pomiarach IBRiS dla Onetu jest coraz niższy od lipca ub.r., gdy osiągnęła 26,2 proc." - przypomina portal.

Na trzecim stopniu podium znalazła się Polska 2050. Chęć głosowania na ruch Szymona Hołowni zadeklarowało 12,1 proc. badanych. To więcej o 0,3 pkt proc. w porównaniu do listopada ub.r.

Do Sejmu dostałaby się także Konfederacja, która uzyskała w naszym sondażu poparcie 8,6 proc. (więcej o 1,5 pkt proc.), Lewica — 7,3 proc. (więcej o 0,3 pkt proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe — Koalicja Polska, na które głos oddałoby 6 proc. uczestników sondażu (mniej o 0,4 pkt proc.).

Największa zmiana w sondażu dotyczy osób, które chciałyby wziąć udział w wyborach, ale nie wiedzą, na kogo oddałyby swój głos. Niezdecydowanych jest aż 15,7 proc. badanych. To więcej o 2 pkt proc. w porównaniu do listopada i 7,4 pkt proc. w odniesieniu do września ub.r.

Onet podaje, że z symulacji podziału mandatów w Sejmie, przygotowanej przez socjologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Jarosława Flisa wynika, że Prawo i Sprawiedliwość traci samodzielną większość i do kontynuowania rządów potrzebuje koalicjantów.

Z symulacji wynika, że partie mogą liczyć na następującą liczbę mandatów: PiS - 187, KO - 119, Polska 2050 - 63, Konfederacja - 39, Lewica - 30, PSL - 23 i Mniejszość Niemiecka - 1.

W takim układzie politycznym PiS i Konfederacja nie byłyby w stanie zdobyć co najmniej 231 mandatów, potrzebnych do stworzenia większości. Ugrupowania mają razem 226 mandatów. Do stworzenia koalicji potrzebne byłoby trzecie ugrupowanie lub co najmniej pięciu posłów z ław dzisiejszej opozycji.

Gdyby władzę chciała przejąć opozycja, konieczne byłoby stworzenie koalicji z czterech ugrupowań. W tym przypadku nie wystarczyłby w niej udział KO, Polski 2050 oraz Lewicy, które zdobyłyby 212 mandatów. Niezbędny byłby udział PSL. Wspólnie partie dysponowałaby większością z 233 głosami.

"W sytuacji przejęcia władzy przez opozycję nowa koalicja musiałaby współpracować z prezydentem. Gdyby Andrzej Duda korzystał z prawa odmowy złożenia podpisu pod ustawą, PiS zachowałoby wystarczającą liczbę mandatów, by weto zostało podtrzymane. Do jego odrzucenia potrzebne jest 276 głosów, a wszystkie ugrupowania, poza PiS, dysponowałyby 273 głosami" - wylicza Onet.

Według sondażu gdyby wybory odbyły się w tę niedzielę, chęć udziału w nich zadeklarowało 50,8 proc. badanych (spadek o 3,1 pkt proc.). "Zdecydowanie" do urn poszłoby 39,3 proc. osób (spadek o 3,8 pkt proc.), a "raczej" — 11,5 proc. (wzrost o 0,7 pkt proc.).

Z kolei negatywnych odpowiedzi na pytanie o zamiar głosowania udzieliło 40,8 proc. uczestników sondażu (spadek o 1,3 pkt proc.). Wyraźnie wzrosła liczba osób odpowiadających na to pytanie "nie wiem/trudno" powiedzieć — z 4,1 proc. do 8,4 proc.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniu 13 stycznia 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (76)

dodaj komentarz
drzaraza
Jak mam iść głosować ma te wszystkie badziewne partie, to równie dobrze można zagłosować na były szajs typu PPPP.
jas2
Będą rządzić dopóki Kaczyński jest głównym strategiem PiS.

Nie widzę nikogo w opozycji, kto byłby w stanie opracować lepszą strategię.
osiemgwiazd
Dawno powinni go wywieźć na taczkach razem z Totalną Klapą, Pionkiem i Budyniem. Upodlili kraj, podeptali jego prawa i doprowadzili do bankructwa. Tfu! Precz z dyktaturą ciemniaków!
jas2
Sądząc po wynikach sondażu, osiemgwiazd = ***** *** = lubię PiS.
next3
Nowy Kaczy wał i podwyżka podatków to najlepszy noworoczny prezent od towarzysza Kaczenki i Maciarenki dla Polaków. Dziękujemy ci nasz Naczelniku!
interstellar
Konfederacja albo będzie w ukrytym sojuszu z PIS (tak jak Kukiz będą razem głosować w zamian za stołki), albo będzie jawnym koalicjantem.

Naprawdę będziecie na to głosować?
Ja też chcę kogoś nowego, ale nie Konfederację...
janoz_lobolotorant
Konfederacja przekroczyła 5% i pis od razu zniósł podatek dochodowy dla osób do 26 roku życia, w koalicji będziesz miał chociaż mniej socjalu i mnie podatków

ewentualnie możesz wybrać Hołownie - gościa który wziął się znikąd i nie wiadomo kto za nim stoi, prawi same komunały itp
mroova
No popatrz, nawet promocja tego przestępczego ugrupowania przez bankier.pl nie pomogła
janoz_lobolotorant
że niby bankier.pl ma wpływ na rynek nieruchomości warty dziesiątki miliardów złotych, brawo
ddaamm
Pytanie na dziś:
- skoro władza się co 4 lata zmienia i tak się różne frakcje niby nienawidzą, to dlaczego za każdą zmianą rządu nie robi się audytu (jak przy zakupie firmy), sprawdzenia salda, co chociażby robi kasjerka w markecie i nie rozlicza się winnych defraudacji? :)

I tak we wszystkich „demokratycznych” krajach?
Pytanie na dziś:
- skoro władza się co 4 lata zmienia i tak się różne frakcje niby nienawidzą, to dlaczego za każdą zmianą rządu nie robi się audytu (jak przy zakupie firmy), sprawdzenia salda, co chociażby robi kasjerka w markecie i nie rozlicza się winnych defraudacji? :)

I tak we wszystkich „demokratycznych” krajach? :)

A może ten system to po prostu teatr dla mas, żeby myśleli, ze coś mogą? ;)

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki