REKLAMA

Prawo do urlopu na umowie o dzieło? Lewica pokazał pakiet zmian w prawie pracy

2020-05-01 14:31
publikacja
2020-05-01 14:31

Postulaty ludzi pracy nie są dziś spełnione - mówił z okazji Święta Pracy kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Dlatego Lewica przygotowała pakiet rozwiązań pracowniczych do przyjęcia przez Sejm, który m.in. zrównuje uprawnienia zatrudnionych o pracę i na umowach śmieciowych.

fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń na konferencji prasowej w Warszawie przypomniał, że Święto Prawy - 1 maja - ma już stuletnią tradycję. Ocenił, że w okresie epidemii w Polsce "najbardziej zagrożeni są pracownicy" - około 1 mln pracowników "traci pracę" lub jest jej stratą zagrożonych, a bezrobocie zaczyna sięgać 10 proc. "Taka jest polska rzeczywistość" - podkreślił. Dodał, że ludzie pracy wypracowują produkt narodowy brutto i oczekują za to dobrej płacy.

Ocenił też, że postulaty "ludzi pracy, którzy od stu lat wychodzą na ulice, nadal nie są spełnione". Jako przykład podał pracujących na umowach śmieciowych lub samozatrudnieniu, których jest w Polsce - jak oszacował - 3 mln.

"Rządząca Polską prawica od 15 lat wypycha kolejne grupy społeczne poza normalne ramy zatrudnienia, poza normalną umowę o pracę" - stwierdził Biedroń. "Dziś ludzie pracy płacą najwyższą cenę za lata zaniedbań. Dziś w Polsce ludzie pracują najwięcej w Europie, musimy to zmienić" - mówił Biedroń.

Dlatego Lewica przygotowała, z okazji 1 maja, projekt ustawy propracowniczej, który przedstawił Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy. "Pakiet pracowniczy daje szansę, że wszystkie osoby, które pracują na umowach śmieciowych, będą traktowane tak samo i z takimi samymi prawami (jak osoby zatrudnione na umowy o pracę - PAP)" - podkreślił Gawkowski.

Projekt przygotowany przez Lewicę przewiduje ponadto, że każda osoba na zwolnieniu będzie otrzymywała 100 proc. wynagrodzenia (a nie jak obecnie 80 proc.), a zatrudnieni na umowy o dzieło i na zlecenie będą mieli prawo do urlopu. Lewica chce też wprowadzić "świadczenie kryzysowe" w wysokości 2,6 tys. zł. Mają je otrzymywać pracownicy, którzy na skutek kryzysu stracili pracę i przedsiębiorcy, którzy musieli zamknąć działalność gospodarczą - jednocześnie Gawkowski stwierdził, że Lewica proponuje wypłacanie 1,8 tys. zł "wynagrodzenia na bezrobociu" dla osób, które straciły pracę na sutek kryzysu.

"Ten pakiet pracowniczy, to pierwszy krok do tego, że ludzie będą czuli się bezpiecznie. (...) Nie może być tak, że w czasach kryzysu proponowana jest Polakom terapia szokowa, a wszystkie rozwiązania proponowane Polakom będą powodowały jeszcze większą chorobę. Nie może być tak, że rząd PiS będzie opowiadał o tym, że będzie można pracowników zwalniać przez e-mail. Nie może być zgody, na to, że Polakom pracującym na dwóch etatach, będziemy za to fundowali zwolnienie z obydwu etatów. To są propozycje, które leżą na stole i które proceduje rząd PiS. My się na to nie w parlamencie nie zgodzimy" - mówił Gawkowski. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Praca

Komentarze (3)

dodaj komentarz
xxpp
Od lat pracuję na umowę o dzieło i ci "dobroczyńcy" chcą mnie dla mojego dobra zniszczyć. Ja nie chcę żadnego lewackiego urlopu, bo to ja za niego zapłacę. Przy czym oni oddadzą mi 500zł a zabiorą 5000.
Teraz pracuję przez 7-8 miesięcy, a resztę roku odpoczywam, podróżuję, czytam i korzystam z zarobionych
Od lat pracuję na umowę o dzieło i ci "dobroczyńcy" chcą mnie dla mojego dobra zniszczyć. Ja nie chcę żadnego lewackiego urlopu, bo to ja za niego zapłacę. Przy czym oni oddadzą mi 500zł a zabiorą 5000.
Teraz pracuję przez 7-8 miesięcy, a resztę roku odpoczywam, podróżuję, czytam i korzystam z zarobionych wcześniej pieniędzy - mam urlop, o który lewica tak walczy.
Na tym polega umowa cywilnoprawna - jestem wolnym człowiekiem.
mick63
No i zaczęła się licytacja, Duda 1200 Biedroń 1800 kto da więcej???

Kwestia druga ; to że PIS po pięciu latach niszczenia MŚP zorientował się że gospodarka bez tego sektora może nie przetrwać to mnie nie dziwi ale że lewica wspomina w swoich programach o osobach samozatrudnionych oraz przedsiębiorcach to już
No i zaczęła się licytacja, Duda 1200 Biedroń 1800 kto da więcej???

Kwestia druga ; to że PIS po pięciu latach niszczenia MŚP zorientował się że gospodarka bez tego sektora może nie przetrwać to mnie nie dziwi ale że lewica wspomina w swoich programach o osobach samozatrudnionych oraz przedsiębiorcach to już mnie dziwi bo przecież prywaciarz to wróg socjalizmu!!!
po_co
Jasne, zabierzcie ludziom wszelkie prawa i wmówcie im, że lepiej wiecie co zrobić z ich życiem.
Umowa śmieciowa to umowa o pracę, która czyni z pracownika niewolnika z przyznanymi przywilejami.

Na umowie cywilnej można się dogadać na dowolne warunki. W Polsce utarł się jakich głupi pogląd, że pracować należy
Jasne, zabierzcie ludziom wszelkie prawa i wmówcie im, że lepiej wiecie co zrobić z ich życiem.
Umowa śmieciowa to umowa o pracę, która czyni z pracownika niewolnika z przyznanymi przywilejami.

Na umowie cywilnej można się dogadać na dowolne warunki. W Polsce utarł się jakich głupi pogląd, że pracować należy przez cały miesiąc, 12 miesięcy w roku i najlepiej przez 8 godzin dziennie.

Pamiętam jak jeszcze w technikum pracowałem w upośledzonym komunizmem zakładzie, komentarze "ej młody bo nie będzie pracy na cały miesiąc" były na porządku dziennym.
Nie rozumiem po co mam pracować cały miesiąc ? Skoro umawiam się powiedzmy na 5000 zł i wykonam swoją robotę w 3 dni to biorę pieniądze, ściskam ręce i albo podpisuję nową umowę albo mam wolny czas na szukanie kolejnej pracy.

Ludzie sami sobie pętle na szyję zakładają, a później wielkie zdziwienie jak kasjerka w markecie nie tylko kasuje towary ale również je układa, sprząta sklep i robi to co powinno robić 5 innych pracowników.

Za co ?

Za 20-26 dni urlop ?

Ludzie złoci, pracując na umowę cywilną można zarobić minimum 40% więcej to oznacza, że za dokładnie takie same pieniądze można zrobić sobie 4,5 miesiąca wakacji !!!

Za emeryturę ?

Za ten sam czas pracy można odłożyć 4 razy więcej niż państwo oferuje po 40 latach oddawania jałmużny - pasywny dochód bez żadnego wysiłku wyniesie tyle ile wynosi średnia krajowa - państwo oferuje maksymalnie 25% tej kwoty.

Za leczenie ?

Ja na NFZ wpłaciłem już ponad 240 tys. zł.
Za swoje leczenie w prywatnych placówkach, przez ostatnie 8 lat zapłaciłem mniej niż 40 tys. zł - mam 7 osobową rodzinę.

Za 500+ ?
Ja z 500+ dostaję mniej niż połowę tego co wpłacam w podatkach, a płacę ich rok rocznie ponad 70 tys. zl.

Ludzie jak dobitniej pokazać, że państwo nie jest dobrym duszkiem tylko ZŁODZIEJEM, a umowa o pracę to homonto zakładane na szyję pod pozorem zabezpieczenia socjalnego.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki