REKLAMA

Pralki, lodówki i telewizory mają działać dłużej. „Prawo do naprawy” weszło w życie

2019-10-02 10:20
publikacja
2019-10-02 10:20

Dyrektywa „Prawo do naprawy” weszła w życie. Uchwalone przez Komisję Europejską przepisy mają wydłużyć żywotność sprzętu AGD i RTV, a w przypadku usterek, ułatwić ich naprawę – donosi serwis antyweb.pl.

fot. Srdjan Zivulovic / / Reuters

Pralka lub lodówka psująca się tuż po zakończeniu obowiązywania gwarancji? Któż nie zmierzył się z takim problemem. Ma to zmienić unijna dyrektywa o „Prawie do naprawy”, która weszła w życie 1 października.

Zgodnie z nowymi przepisami, producenci sprzętu AGD i RTV, będą musieli udostępnić technikom informacje dotyczące naprawy poszczególnych urządzeń i ich podzespołów oraz części zamiennych. W przypadku pralek w ciągu siedmiu lat, a lodówek i zamrażarek – dziesięciu.

Potencjalna naprawa musi być również na tyle nieskomplikowana, aby można ją było przeprowadzić przy użyciu dostępnych narzędzi i jednocześnie nie uszkodzić urządzenia.

Prace nad wprowadzeniem dyrektywy trwały od kilku lat. W porównaniu z grudniową wersją, nowymi przepisami objęto także telewizory i serwery. Dyrektywą nie zostały objęte za to smartfony.

Regulacje mają na celu uniemożliwić producentom celowe skracanie prawidłowego działania sprzętu AGD i RTV, a także zachęcić kupujących do naprawy sprzętu, zamiast kupowania nowych produktów.
W opinii unijnych urzędników, dyrektywa ma także zwiększyć konkurencję wśród producentów.

MKaz

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (39)

dodaj komentarz
akamien1
Używa Pan niezbyt przyjemnych określeń w stosunku do ludzi !
Jeżeli urządzenia się psują to się zdarza, ale jeżeli tak wielu użytkowników ma podobne negatywne oceny to nie można z tego kpić. Jest kompletną nie prawdą że ludzie wydawali na naprawy pralek Polar takie sumy. Jeśli odpowiednie urzędy podejmują takie starania to czy
Używa Pan niezbyt przyjemnych określeń w stosunku do ludzi !
Jeżeli urządzenia się psują to się zdarza, ale jeżeli tak wielu użytkowników ma podobne negatywne oceny to nie można z tego kpić. Jest kompletną nie prawdą że ludzie wydawali na naprawy pralek Polar takie sumy. Jeśli odpowiednie urzędy podejmują takie starania to czy to jest złe, może lepiej żeby nic nie robili ? A zmianę mentalności społecznej, proszę zacząć od siebie !
silvio_gesell
A nie lepiej po prostu wypożyczać sprzęt, zamiast sprzedawać? Wtedy byłby dopiero niezniszczalny.
trysil
W marketach można dokupić przedłużenie gwarancji o kilka lat. I co wtedy, przeprogramowują na kolanie urządzenie żeby chodziło te kilka lat dłużej?
exciterek
Tego typu dyrektywy świadczą o kompletnej ignorancji, braku wiedzy i patrzenia na temat wyłącznie zza ciepłego biureczka. Jestem inżynierem w znanej firmie produkującej sprzęt AGD. Po pierwsze rzucanie haseł o celowe manipulowanie żywotnością urządzeń jest totalnie z D i wcale nie mówię tu tylko o firmie w której pracuję.
To
Tego typu dyrektywy świadczą o kompletnej ignorancji, braku wiedzy i patrzenia na temat wyłącznie zza ciepłego biureczka. Jestem inżynierem w znanej firmie produkującej sprzęt AGD. Po pierwsze rzucanie haseł o celowe manipulowanie żywotnością urządzeń jest totalnie z D i wcale nie mówię tu tylko o firmie w której pracuję.
To że konkurencja, presja cenowa itp powoduje zmiany racjonalizatorskie to prawda ale żadna poważna firma nie pozwoli sobie na to, aby oszczędnością kilku EUR na urządzeniu ryzykować wzrostem kosztów gwaranji lub/i utratą wizerunku. Sprzęty były awaryjne są i będą. Niesamowitą hipokryzją jest liczenie na to, że każda kupiona pralka będzie chodzić bez zająknięcia 10lat i więcej. Twierdzę że i tak bardzo duży odsetek sprzętu pracuje wyjątkowo długo.
Kolejna sprawa dotyczy relacji ceny sprzętu do siły nabywczej. Ci co pieją z zachwytu nad Pralkami Polar sprzed 20lat (pewnie w tym czasie władowali na naprawy koszty kolejnych dwóch tylko zapomnieli) przypomną sobie ile pensji musieli wydać na tą pralkę. Obecnie średniej klasy urządzenie to koszt połowy pensji lub mniej ale wymagania pozostają na najwyższym poziome. Do tego dochodzą innowacje, dużo niższe zużycie prądu, czas itp w stosunku do poprzedników.
No i teraz bezpośrednie nawiązanie do Dyrektywy która jak to przystało na Urzędnicze wypociny jest z założenia pustym przepisem chciałbym się dowiedzieć kto chiałby korzystać z takiej naprawy, kto miałby się jej podejmować i za ile i generalnie komu ma to służyć? Rozumiem że górnolotnym założeniem jest ochrona środowiska czyli rzadziej wymienimy mniej zaśmiecimy. No cudownie tylko trzeba chyba zacząć zmieniać podejście ludzi do konsumpcjonizmu a nie szukać winy w rzekomo złej jakości produktów.
arfeneusz
Chłopie, co Ty opowiadasz. Większość laptopów nie ma zabezpieczenia antyzwarciowego na wejściu zasilacza, a Ty piszesz coś o tym, że wiekszość firm ma zabezpieczenia jeśli kosztuje to kilka euro. Nie ma. Celowo nie ma. Spaliłem kiedyś laptopa, bo w zasilaczu miałem zwarcie. W ciężkim szoku byłem, bo wystarczyło na wejściu płyty dać Chłopie, co Ty opowiadasz. Większość laptopów nie ma zabezpieczenia antyzwarciowego na wejściu zasilacza, a Ty piszesz coś o tym, że wiekszość firm ma zabezpieczenia jeśli kosztuje to kilka euro. Nie ma. Celowo nie ma. Spaliłem kiedyś laptopa, bo w zasilaczu miałem zwarcie. W ciężkim szoku byłem, bo wystarczyło na wejściu płyty dać diodę. Ile kosztuje dioda? Pitolisz ludziom, którzy się nie znają
luminat2
Znajomemu zepsuł się monitor. Konstruktor umieścił celowo (bo chyba nie był idiotą?) kondensator nad radiatorem że skrócić jego żywotność do 1,5 roku. Naprawa 90 zł. koszt kondensatora 1,20zł. Na youtube są filmiki instruktażowe jak to naprawić.
saintclair
Pralki na chwilę obecną już są zaprogramowane żeby działały 7 lat a lodówki 10
Eurokołchoz jest krok do tyłu.
Może zajmną się akumulatorami do elektronarzędzi?, też są zaprogramowane na kilka k ładowań, ale da się zresetować
kkk1111
mam pralkę 12 lat ale z drugiej strony to sa miejsca pracy a faktem jest ze dziś taka zwykła pralka to nie jest wielki wydatek
luminat2
Kup sobie szybko nową to będziesz kupował następne co 2 lata.
nostsherlock
Żeby ominąć takie praktyki producentów, zawsze kupuję sprzęt AGD bez elektronicznych programatorów jeśli taki jest dostępny. Już się spotkałem z tym. że tuż po gwarancji jedyne co było zepsute to "programator". I jakoś dziwnym trafem cena za taki programator jest zawsze wyliczona na 40%-60% nowego urządzenia (taka płytka Żeby ominąć takie praktyki producentów, zawsze kupuję sprzęt AGD bez elektronicznych programatorów jeśli taki jest dostępny. Już się spotkałem z tym. że tuż po gwarancji jedyne co było zepsute to "programator". I jakoś dziwnym trafem cena za taki programator jest zawsze wyliczona na 40%-60% nowego urządzenia (taka płytka elektroniczna ma znikomy koszt produkcji, tylko nie można jej sobie samemu zamówić i jest dostępny w serwisie tylko po zamówieniu od producenta). Trochę pogrzebałem i okazuje się, że producenci przegrywali rozprawy w sądzie za sztuczne postarzanie takimi programatorami, ale o dziwo sprzęt wycofywany w innych krajach z rynku i tak był dalej sprzedawany w Polsce.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki