REKLAMA

Prawie trzy miliony skrajnie ubogich Polaków

2014-10-17 17:34
publikacja
2014-10-17 17:34
Prawie trzy miliony skrajnie ubogich Polaków
Prawie trzy miliony skrajnie ubogich Polaków
/ FORUM

Dwa miliony 850 tysięcy Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. W tej liczbie jest ponad 700 tysięcy dzieci. Takie są dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Wiele osób ubogich znajduje się obecnie w pułapce pomocy społecznej (FORUM)

Żyjących w ubóstwie rodzin nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb, związanych z wyżywieniem, kupnem odzieży czy opłaceniem rachunków. Nie mają też szans na opłacenie biletów do kina, teatru czy kupno książek.

W dniu Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym profesor Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że przez wyśrubowane kryteria dochodowe do 2012 roku część rodzin skrajnie ubogich nie mogła liczyć na pomoc państwa. Niektóre rodziny są w takiej sytuacji nadal, bo w 2013 roku okazało się, że mając dochody poniżej minimum egzystencji, nie kwalifikują się do uzyskania pomocy - zaznacza Ryszard Szarfenberg.,

Politolog podkreśla, że życie w niedostatku utrudnia rozwój dzieci i młodzieży. Działania państwa w tej kwestii są niewystarczające, nie ma bowiem spójnego programu wsparcia dla młodych ludzi z ubogich rodzin. "W Polsce rozwija się bardzo mocno polityka senioralna, ale o polityce młodzieżowej nie słyszymy" - zauważa politolog. Jak podkreśla Ryszard Szarfenberg, zaniechanie rzeczywistego wspierania najuboższych może przynieść więcej kosztów niż oszczędności budżetowych.

Osoby ubogie minimalizują bowiem wydatki, co rzutuje na koniunkturę gospodarczą. Nie mając dochodów, nie płacą też podatków. Gdy podupadają na zdrowiu, koszty ich leczenia spadają na podatników. Gdy nie ma wystarczającego wsparcia, pojawia się długotrwale bezrobocie, co jest czynnikiem zagrożenia także dla rozwoju dzieci w takiej rodzinie. Politolog zaznacza, ze społecznych kosztów ubóstwa jest dużo i oszczędzanie na pomocy w krótkiej perspektywie powiększa późniejsze straty.

Ryszard Szarfenberg powiedział, że wiele osób ubogich znajduje się obecnie w pułapce pomocy społecznej. Oznacza to, że nie podejmuje legalnej pracy z obawy przed utratą dotychczasowych świadczeń.

Jak podkreśla politolog, nadzieję budzi zadeklarowana przez premier Ewę Kopacz wola przeciwdziałania utracie prawa do świadczeń dla rodzin nieznacznie przekraczających kryteria dochodowe. Zasiłki miałyby być pomniejszane proporcjonalnie do zwiększającego się dochodu w rodzinie. Dane GUS na temat skali ubóstwa w Polsce dotyczą zeszłego roku.

IAR Bożena Falkowska/jj/Siekaj

Źródło:IAR
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (55)

dodaj komentarz
~Wiecznie_Zbuntowany
Ale KLER ma sie chyba dobrze ? W koncu bozia na nich zsyla niebianskie laski . Dlatego nie gardzcie tak zydami , czarni sa jeszcze gorsi ...
~as
trumna 8% VAT, wózek dziecięcy 23%, dalszy komentarz jest zbędny, jeżeli drodzy Państwo chcemy żyć w normalnym kraju, czas zacząć protestować
~ecik
Koleś, który ciągnie z budżetu krocie (czyt. żyje na koszt innych) proponuje by jeszcze bardziej tych innych oskubać, bo oprócz jego pensji przydałoby się jeszcze nakarmić z ich forsy cudze dzieci. Noooo, więc państwo obłozyło na prośbę ww profesorka 23% vatem ubranka dla dzieciaków.
~Żydowskie_media
To zasługa momenklatury a dokładnie jej żydowskiego odłamu .Komuniści zdradzili ten naród także w 89r (choć całą transformacja byłą już przygotowana długo przed okrągłym stołem).Komuchy zabezpieczyły siebie i swoje rodziny dosłownie całe rodziny Ubeków z panem gen Tuchaczewskim na czele to szara eminencja towarzysza Komorowskiego To zasługa momenklatury a dokładnie jej żydowskiego odłamu .Komuniści zdradzili ten naród także w 89r (choć całą transformacja byłą już przygotowana długo przed okrągłym stołem).Komuchy zabezpieczyły siebie i swoje rodziny dosłownie całe rodziny Ubeków z panem gen Tuchaczewskim na czele to szara eminencja towarzysza Komorowskiego który jest na sznurku służb specjalnych byłego WSI a te są na sznurku swoich agent poza granicami kraju. Komuchy do podziału z lewcakimi sytropianami (Michnikiem który ma w portfelu bankier.pl zdradziły nas i okradły na pokolenia ). Pamiętajcie to są żydowskie media dla Polaczków to żydzi lewaccy przeżarli ten kraj do szpiku. Teraz Polska nie ma niczego ani jednej marki międzynarodowej nic ,żyjemy na kolanach dlatego że Żydzi i komuniści to jedna strona tej samej monety .Ta atrapa państwa się rozpada naszych oczach 3mln emigracja ! pokażcie mi drugi taki kraj z którego z przyczyn ekonomicznych uciekło tylu ludzi ? dlaczego pasożytnicze żydowskie media o tym nie mówią ? Dlaczego nie mówi się o kosmicznym zadłużeniu niespłacalnym przez 1000 pokoleń Zus już jedzie na oparach.Te pasożyty zrobili tu rezerwat indiański w którym my polacy jesteśmy zwierzyną łowną do wytępienia .
~1949kk
macie styropianowcy tą swoją demokrację i nareszcie wolność hii ale grzebania w śmietnikach-o take polske żeście walczyli?
~spoko
gdy dojdzie do 37mln to chyba będziemy w G-8-------------------buachaha
~ek
PIT- podatek dochodowy od kwoty 4625 eur=12 minimalnych pensji w PolsceAustria,Cypr,Finlandia,Grecja,Luksemburg,Anglia, Islandia,Szwajcaria,Francja,Malta, Niemcy,Irlandia, PIT - 0. Polska PIT - 699 euro
~bari
Rząd wybuduje kolejne orliki, żeby mogli trawę skubać.
~Robert
bolek rodzina i steropianowi przyjaciele się nie muszą martwić
~jag99
szanowni panstwo powinniscie zauwazyc ,ze program doprowadzania Polakow do ubostwa trwa nieprzerwanie od napasci w 1939. Nalezy do tego zaliczyc pozbawienie szlachty Polskiej prawa do zycia i majatku przez parcelacje nawet 100 i 50 hektarowych gospodarstw. Doprowadzenie do tego ,ze POLACY sa POZBAWIENI bogactwa PRYWATNEGO. Panowie szanowni panstwo powinniscie zauwazyc ,ze program doprowadzania Polakow do ubostwa trwa nieprzerwanie od napasci w 1939. Nalezy do tego zaliczyc pozbawienie szlachty Polskiej prawa do zycia i majatku przez parcelacje nawet 100 i 50 hektarowych gospodarstw. Doprowadzenie do tego ,ze POLACY sa POZBAWIENI bogactwa PRYWATNEGO. Panowie "SOLORZE i Kulczykowie" majtki przyniesli z zagranicy. Rzadko ,ktory Polak ma wsparcie majatkiem RODZINY zwykle jest na ETACIE czyli zawsze zagrozony zwolnieniem. I taki jest realizowany PROGRAM. Ekipa Wladzy to Kontynuacja tego co przyjechalo na Sowieckich czolgach. Ale zaczynamy miec JUDEOPOLONIE. ... coraz bardziej oficjalnie.

Powiązane: Bieda w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki