Prawie jedna dziesiąta Profili Zaufanych założona za pośrednictwem banków

Za pośrednictwem banków założono 61 tysięcy Profili Zaufanych, czyli darmowych podpisów elektronicznych dla obywateli - informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Od października ubiegłego roku taką możliwość otrzymali klienci banku PKO PB, a w kolejnych miesiącach ING Banku Śląskiego i Millenium.

Rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys mówi, że to prawie jedna dziesiąta wszystkich aktywnych Profili Zaufanych, których jest ponad 670 tysięcy. Wcześniej Profil Zaufany można było założyć za pośrednictwem strony pz.gov.pl, ale najbardziej zniechęcała - jak tłumaczy rzecznik ministerstwa - obowiązkowa wizyta w jednym z urzędów w celu potwierdzenia tożsamości. Ta opcja będzie nadal dostępna, ale chętni mogą także zalogować się do systemów transakcyjnych w swoich bankach, wybrać odpowiednią zakładkę i wypełnić formularz. Tożsamość potwierdzą za nas instytucje finansowe. W ciągu kilku tygodni kolejne dwa banki mają umożliwić swoim klientom zakładanie Profilu Zaufanego, wówczas możliwość jego aktywowania będzie miało ponad 50 procent osób, korzystających z bankowości elektronicznej w Polsce.

Profil Zaufany został uruchomiony w czerwcu 2011 roku. Jego założenie pozwala na załatwianie wielu spraw urzędowych przez serwisy internetowe instytucji publicznych, na przykład ePUAP, czy PUE ZUS. Można między innymi zgłosić utratę dowodu osobistego, złożyć wniosek o becikowe, wyrobienie prawa jazdy czy zarejestrować działalność gospodarczą. Ministerstwo Cyfryzacji dodaje, że lista usług jest systematycznie poszerzana, a jedną z nowości, która zostanie dodana w tym roku, będzie możliwość sprawdzenia punktów karnych przez kierowców.

IAR/Dawid Grygorcewicz/Siekaj

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne