Prawie 2 tys. stulatków otrzymuje honorowe świadczenie ZUS-u

Niemal 2 tys. osób, które ukończyły 100 lat, otrzymuje z ZUS tzw. honorowe świadczenie w wysokości 3731,13 zł. Najwięcej takich osób mieszka w Warszawie, Gdańsku i Krakowie - wynika z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prawie 2 tys. stulatków otrzymuje honorowe świadczenie ZUS-u
Prawie 2 tys. stulatków otrzymuje honorowe świadczenie ZUS-u (YAY Foto)

ZUS przypomina, że każda osoba, która obchodzi setne urodziny, może liczyć na przyznanie honorowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3731,13 zł.

"Raz przyznaną kwotę stulatkowie dostają co miesiąc do końca swojego życia" - podkreśliła Iwona Kowalska, regionalny rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. "Senior nie musi składać żadnych wniosków do ZUS, jest to bowiem specjalne, tzw. honorowe świadczenie, które otrzymują wszyscy emeryci i renciści »z urzędu«, automatycznie z chwilą ukończenia 100 lat" - wyjaśniła.

Świadczenie takie dostają z ZUS-u także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. "To dobra wiadomość szczególnie dla kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem oraz dziećmi i przez to nigdy nie pracowały, więc nie dostają emerytury" zwróciła uwagę Kowalska. Dodała, że takie osoby muszą jednak złożyć wniosek, ponieważ nie znajdują się w systemie ZUS.

Zakład poinformował, że od ubiegłego roku liczba stulatków, którzy dostają dodatkowe pieniądze z ZUS, zmniejszyła się o 197 osób. Tylko w 2013 roku ZUS przeznaczył na nie 76,5 mln zł, a przewiduje, że w 2035 roku na honorowe świadczenia wyda 626,5 mln zł.

Z danych ZUS-u wynika, że najwięcej stulatków mieszka w Warszawie - około 260. Na drugim miejscu jest Gdańsk (121), a dalej Kraków, Wrocław, Łódź i Poznań. Jedna z najstarszych osób, która ukończyła 100 lat mieszka we Wrocławiu. Zakład podał, że pan Jan ukończył w czerwcu 111 lat.

ZUS przypomina, że wysokość świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat jest taka sama w KRUS i ZUS. Taką samą kwotą posługują się również organy emerytalne MSW i MON.

Od marca 2018 roku to 3731,13 zł brutto, od tego pobierany jest podatek dochodowy. Kwota ta nie podlega waloryzacji, czyli do końca życia jest wypłacana w tej samej wysokości.

ZUS przypomina, że świadczenie honorowe dla stulatków ma długą historię. Pierwsze wypłacono w latach 70. XX wieku na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Wówczas dodatkowe pieniądze trafiały do 500 osób. Od 2006 roku wypłata świadczeń jest uregulowana w ustawie, na podstawie której dodatek wypłacają Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Obrony Narodowej.

autor: Paweł Żebrowski

pż/ wus/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 spedytor

domniemuje ze ci 100 latkowie to ci co na wczesniejsze uprzywilejowane swiadczenia poszli

! Odpowiedz
1 4 kkk1111

i dlatego zysowi brakuje kasy dla innych emerytów, zabrać im co oni lepsi, pójdzie taki w tan i przepości wszystko na hulaszczy tryb życia

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 8 www.eurodolar.pl

To jest niesprawiedliwe i niezgodne z Konstytucją traktowanie obywateli na podstawie kryterium wieku i przyznawaniem im tak wielkich pieniędzy co miesiąc. Ja rozumiem jednorazowo wypłacić 10 tys zł, ale tak to czyste rozpasanie...

! Odpowiedz
1 1 y2767651

No wlasnie rowne. Od 100 lat masz emeryture niezaleznie czy cos wczesniej zarobiles czy nie ;)

Badzmy powazni, wieku 100 lat malo kto dozywa, a po przekroczeniu 100 lat jakos nie ma przewidywanej dlugiej starosci ;)

! Odpowiedz
24 14 search

Co dzien cos dobrego dla kazdego, tylko tych niepenosprawnych jakos +500 nie mogli zaspokoic. O co chodzi

! Odpowiedz
6 3 jasiek2017

za mala grupa wyborcow, lepiej rozdac na 500+ czy 300+ i inne patologie

! Odpowiedz