Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Prawidłowość wystawienia przez bank informacji PIT-8C

Dnia 5.02.2009 roku została podpisana umowa restrukturyzacyjna z bankiem dotycząca spłaty zadłużenia wynikającego z niespłaconego we właściwym czasie kredytu konsumpcyjnego wypłaconego na podstawie umowy o kredyt dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej z 17.08.1999 r. W marcu 2010 r. został podatnikowi przesłany PIT – 8C wystawiony przez pracownika banku. Powstała wątpliwość, czy bank był zobowiązany do wystawienia deklaracji PIT – 8C za rok 2009 w przypadku umorzenia odsetek od kredytu kredytobiorcy potwierdzonego podpisaną umową restrukturyzacyjną.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (19.07.2010 r.; sygn. IPPB4/415-336/10-2/SP), w przypadku umorzenia odsetek wymagalnych, czyli takich, których w myśl postanowień umowy kredytowej termin płatności upłynął powstaje przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT wynika, że przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Organ stwierdził, że przychód ten zalicza się do przychodów z „innych źródeł”, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Wobec tego, bank był zobowiązany do wystawienia deklaracji PIT – 8C o wysokości uzyskanego przychodu z tytułu umorzonych odsetek.

Podatnik był zobowiązany wykazać ten przychód, zgodnie z treścią art. 45 ust. 1 cytowanej ustawy w zeznaniu, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.

Anna Pokrywczyńska 
PIT.pl & VAT.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne