REKLAMA

Prasa: rząd przewidywał nacjonalizację w wypadku Grexitu

2015-08-01 16:10
publikacja
2015-08-01 16:10
Prasa: rząd przewidywał nacjonalizację w wypadku Grexitu
Prasa: rząd przewidywał nacjonalizację w wypadku Grexitu
fot. Thanassis Stavrakis / / EastNews

Plan awaryjny rządu Grecji na wypadek, gdyby kraj został zmuszony do wyjścia z eurolandu, przewidywał częściową nacjonalizację i agresywne śledztwa antykorupcyjne przeciwko niemieckim firmom - pisze w sobotę grecki dziennik "Efimerida Ton Syntakton".

Według gazety plan ten zaprojektowano tak, by "zwiększyć koszty" dla wierzycieli Grecji.

W planie znalazła się nacjonalizacja firmy OPAP, największego w Europie monopolu gier losowych, sprywatyzowanego w 2013 roku, oraz przejęcie przez państwo przychodów z opłat za przejazd autostradami i przez największy w kraju most - pisze gazeta, powołując się na źródła rządowe. Władze przewidywały także walkę z korupcją, a w jej ramach działania przeciwko takim niemieckim firmom w Grecji, jak Siemens, Lidl, Allianz, MAN i Hochtief.

Grecki rząd nie skomentował dotychczas doniesień dziennika "Efimerida Ton Syntakton".

Premier Aleksis Cipras oświadczył w czwartek, że jego rząd "nie miał innego wyjścia" i 13 lipca musiał zgodzić się na negocjacje z wierzycielami w sprawie nowego programu pomocowego wysokości 86 mld euro. Rozmowy powinny zakończyć się do 20 sierpnia.

W piątek Cipras powiedział w parlamencie, że jeszcze przed zawarciem tego porozumienia z wierzycielami zażądał od ówczesnego ministra finansów Janisa Warufakisa przygotowania planu awaryjnego na wypadek wymuszonego przez kredytodawców, głównie przez Niemcy, wykluczenia Grecji z unii walutowej.

"Rząd nie ma planu na wypadek Grexitu, ale zamówiłem plan awaryjny w ministerstwie finansów, jak poradzić sobie z zagrożeniami ze strony pewnych europejskich kręgów, które chciały w końcu czerwca, podczas przerwy w negocjacjach między Atenami a ich wierzycielami, wyjścia Grecji ze strefy euro" - powiedział szef - rządu.

Cipras odpowiadał na pytania posłów opozycyjnej partii Pasok w sprawie planu Warufakisa, zwanego planem B, a polegającym na szukaniu alternatywnych metod finansowania długu na wypadek wyjścia Grecji z eurolandu. Warufakis potwierdził, że sformował mały zespół, który miał przygotować plan B na wypadek zmuszenia Grecji do wyjścia ze strefy euro. (PAP)

klm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~feltfebel
Nie dajcie robić się w balona. UE ogórki kontroluje, banany skutecznie kontroluje i wiele innych bzdur kontroluje , a że kredyty dla Grecji będą stracone też wiedziała. Ale taki był interes Niemiec, więc kredyty były. Niemcy bardziej rżnęl i greka niż sami Grecy. I taka jest prawda
~abcgospodarkiabcgosp
A to wszystko przez prywatyzację systemu finansowego. Państwo nie może rezygnować z własnego, narodowego systemu bankowego. Prywatny system bankowy szkodzi gospodarce.
Gospodarka musi rozwijać się, produkcja przemysłowa musi rosnąć zamiast tworzenia pomników po własnych firmach produkcyjnych- lofty czy inne muzea. Przemysł
A to wszystko przez prywatyzację systemu finansowego. Państwo nie może rezygnować z własnego, narodowego systemu bankowego. Prywatny system bankowy szkodzi gospodarce.
Gospodarka musi rozwijać się, produkcja przemysłowa musi rosnąć zamiast tworzenia pomników po własnych firmach produkcyjnych- lofty czy inne muzea. Przemysł nie może przechodzić do historii, własny przemysł to przyszłość dla gospodarki. Ortodoksyjni liberałowie budują potęgę finansowo-gospodarczą kosztem narodowych systemów finansowo-gospodarczych. udzielają pożyczek na rozwój za cenę likwidacji własnej gospodarki. Własny, narodowy system bankowy tego zrobić nie mógłby.
~ass33
Jaki prywatny system finansowy? We wszystkich krajach emitentem pieniądza jest państwo za pośrednictwem mniej lub bardziej niezależnych banków centralnych.
~Term
Patrząc na poziom zarządzania wieloma spółkami państwowymi to cieszę się, że nie jest tak jak byś chciał. Były sytuacje, że prezesem KGHM był jakiś wójt bez kompetencji. W tym "Państwowym" systemie finansowym byłoby jak w ZUSie - rozrośnięta biurokracja, 13-14ki inne dodatki. Związki zawodowe by strajkowały, że za mało Patrząc na poziom zarządzania wieloma spółkami państwowymi to cieszę się, że nie jest tak jak byś chciał. Były sytuacje, że prezesem KGHM był jakiś wójt bez kompetencji. W tym "Państwowym" systemie finansowym byłoby jak w ZUSie - rozrośnięta biurokracja, 13-14ki inne dodatki. Związki zawodowe by strajkowały, że za mało mają pieniędzy. W przypadku Polski to byłaby katastrofa .......
~Dominik
Wszystkim do zobaczenia więc http://www.almoc.pl/img.php?id=3051
~mafikf
Co dalej z greckim indeksem akcji?

http://myalterfinance.blogspot.com/2015/08/co-dalej-z-greckim-indeksem-akcji.html
~Marta
Śledztwa antykorupcyjne byłyby, ale jednak nie będzie, bo skoro przypłynie za friko 86mld, to wszystko jest super, korupcji nie było, haha!
~Marta
Rząd nie skomentował, a Cipras powiedział, że zamówił taki plan B... Ciekawe kto tu jest rządem, jesli nie jego pierwszy minister?
~MinisterOdAmbasady
To pokazuje, że prawdziwa polityka nie jest tą z głównych stron gazet i dzienników TV, prawdziwa polityka jest taka o jakiej mówi się np. w Cafe Sowa w zamkniętym saloniku przy winku za 1000 zł sztuka.
~Jakub
Tak wyglada prawdziwe zycie. Jesli wydaje Ci sie, ze swiat jest tak prosty jak Twoja wies pod Radomiem to wybacz, ale jest inaczej. Wszystkie stanowiska kierownicze tzw. "top management" zalatwia biznesy za zamknietymi drzwiami. Lud dostaje ladnie opakowany "komunikat". Tak bylo, jest i bedzie. Nie ma to nic wspolnego Tak wyglada prawdziwe zycie. Jesli wydaje Ci sie, ze swiat jest tak prosty jak Twoja wies pod Radomiem to wybacz, ale jest inaczej. Wszystkie stanowiska kierownicze tzw. "top management" zalatwia biznesy za zamknietymi drzwiami. Lud dostaje ladnie opakowany "komunikat". Tak bylo, jest i bedzie. Nie ma to nic wspolnego z korupcja, kiedy tylko sie rozmawia i poznaje stanowisko rozmowcy. Dopiero czyny stanowia o tym, czy popelniono przestepstwo.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki