REKLAMA

"Pranie pszenicy", czyli kto i jak rozprowadza skradzione z Ukrainy zboże

2022-12-01 15:46
publikacja
2022-12-01 15:46

Skradzione z Ukrainy zboże jest rozprowadzane przez statki należące do Piotra Chodykina (lub przez niego zarządzane), który jest właścicielem m.in. RIF Trading, największego rosyjskiego eksportera zboża i dużego gracza na światowym rynku - wynika z opublikowanego w czwartek śledztwa przeprowadzonego przez amerykański dziennik "Wall Street Journal".

"Pranie pszenicy", czyli kto i jak rozprowadza skradzione z Ukrainy zboże
"Pranie pszenicy", czyli kto i jak rozprowadza skradzione z Ukrainy zboże
fot. VALENTYN OGIRENKO / / Reuters

"WSJ" w przeszłości informował o zorganizowanej kradzieży zboża na okupowanych przez Rosjan terytoriach Ukrainy, opisując skomplikowany system, dzięki któremu przemytnicy przewozili duże ilości nielegalnie pozyskanego towaru ze wschodniej Ukrainy na Półwysep Krymski, zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

"Kolejnym krokiem w procesie przemytu jest przekazanie skradzionego ukraińskiego zboża z Krymu do globalnych nabywców. Flota małych statków przemyca zboże, zazwyczaj z krymskiego portu w Sewastopolu, na większe statki towarowe oczekujące na morzu, na które ładunek jest przenoszony przy pomocy statków wyposażonych w dźwigi" - opisał "WSJ". Sewastopol - to port wojenny, baza Floty Czarnomorskiej Rosji.

Następnie większe statki towarowe płyną do odległych portów - dodał dziennik.

Tego typu transfery morskie mogą pomóc w ukryciu pierwotnego źródła towaru, który nabywcy mogliby odrzucić, gdyby pojawiło się przypuszczenie, że pochodzi on z okupowanych przez Rosję terytoriów Ukrainy. Czasem skradzione ukraińskie zboże jest mieszane ze zbożem rosyjskim, aby dodatkowo ukryć jego pochodzenie - wynika z dziennikarskiego śledztwa.

"To pranie pszenicy" - skomentował Yoruk Isik, szef firmy konsultingowej z siedzibą w Stambule, która zajmuje się śledzeniem statków Bosphorus Observer.

Ukraińskie władze oraz analitycy rynku morskiego i zbożowego zidentyfikowali Sewastopol jako kluczowy punkt przechwytywania skradzionego zboża, przywożonego ciężarówkami lub koleją ze wschodniej Ukrainy. Od początku marca do października z portu w Sewastopolu wysłano w świat około 848,4 tys. ton zbóż, takich jak pszenica i jęczmień, czyli prawie 15 razy więcej, niż w tym samym okresie w ubiegłym roku wedle wyliczeń AgFlow, organizacji badającej rynek rolny z siedzibą w Genewie.

W czasie jednego z takich transportów na morzu, po wyruszeniu z portu w Sewastopolu, żuraw pływający, należący do firm powiązanych z Chodykinem, przekazał zboże na duży statek, należący do tych samych przedsiębiorstw. Do zdarzenia doszło niedaleko Cieśniny Kerczeńskiej, łączącej Morze Azowskie z Morzem Czarnym - wynika z danych zebranych przez ukraiński wywiad i analityków morskich, badania obrazów satelitarnych oraz danych dostaw.

Bosphorus Observer pomógł w identyfikacji części statków zaangażowanych w przemyt w Cieśninie Kerczeńskiej, dopasowując zweryfikowane zdjęcia i nagrania wideo do zdjęć satelitarnych, zwracając uwagę na takie cechy charakterystyczne jak rozmieszczenie dźwigów i włazów na statkach. Dowody, które umożliwiły powstanie raportu "WSJ" dostarczył także amerykański ośrodek analityczny Initiative for the Study of Russian Piracy. (PAP)

kjm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Jak wojny jeszcze nie było, to tysiące wagonów zboża na Ukrainie rocznie ... zjadały myszy. Tam jest wszystko możliwe.
zoomek
"Dowody, które umożliwiły powstanie raportu "WSJ" dostarczył także amerykański ośrodek analityczny Initiative for the Study of Russian Piracy."
O matko! To straszne! A Biden chce się z piratem Putinem spotkać!
Kolaborant!
Fuj.
mirek6504
Jak to rozumiec ze prokuratura sie nie zajmuje śledztwem tylko dzienniki propagandowe
andregru
"Piotra Chodykina (lub przez niego zarządzane), który jest właścicielem m.in. RIF Trading, największego rosyjskiego eksportera zboża i dużego gracza na światowym rynku" i tak właśnie zostaje się miliarderem po prostu trzeba kogoś okraść .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zoomek
Moderator nie umie czytać ze zrozumieniem? Cóz takiego strasznego i obraźliwego? Już zapomniał że Cyganie ukradli Ruskim czołg? I można było?

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki