REKLAMA

Prajsnar: Najlepsze warunki mieszkaniowe mają mieszkańcy Sopotu, Wrocławia oraz Warszawy

2018-12-02 08:01
publikacja
2018-12-02 08:01

Najlepsze warunki mieszkaniowe mają mieszkańcy Sopotu, Wrocławia oraz Warszawy - zauważył ekspert portalu RynekPierwotny.pl Andrzej Prajsnar. Portal przygotował ranking warunków mieszkaniowych w polskich miastach.

fot. Marek Skorupski / / FORUM

RynekPierwotny.pl na podstawie danych GUS co roku przygotowuje ranking warunków mieszkaniowych w miastach posiadających ponad 20 tys. mieszkańców. Tym razem do grona analizowanych miast zakwalifikowało się 218 miejscowości.

Jak podał Prajsnar, "analiza odpowiada na pytanie, gdzie nasycenie mieszkaniami oraz ich powierzchnią jest największe". Wynika z niej, że najlepsze warunki mieszkaniowe są w Sopocie, a na kolejnych miejscach znalazły się Wrocław, Warszawa, Kołobrzeg, Zakopane, Świnoujście, Józefów, Piaseczno, Poznań i Marki. 

"Na uwagę zasługuje awans Wrocławia o dwie pozycje" - podał Prajsnar. "Wspomniane miasto wyprzedziło Warszawę, co można uznać za zaskoczenie. Atutem Wrocławia jest powierzchnia użytkowa na mieszkańca (34,9 m kw. pod koniec 2017 r.), znacznie większa od analogicznego wyniku z Warszawy (31,8 mkw.)" - zauważył Prajsnar.

"Jeżeli chodzi o pozostałe miasta, liczące ponad 300 tys. mieszkańców, to wzrosty w rankingu o jedną pozycję odnotowano dla Łodzi (11 miejsce), Krakowa (13 miejsce), Gdańska (15 miejsce) oraz Szczecina (26 miejsce). Względem poprzedniego roku, nie zmieniła się natomiast lokata Lublina (33 miejsce) oraz Bydgoszczy (86 miejsce)"- podał Prajsnar.

Jak podał RynekPierwotny.pl "dużych zmian nie można zaobserwować wśród miast osiągających najgorsze wyniki w 2017 roku". "Do wspomnianej kategorii zaliczają się te same ośrodki miejskie co przed rokiem, większość to miasta, które zwykle rozbudowywały się na fali PRL-owskiej industrializacji". Na ostatnim miejscu w rankingu znalazły się Police, niewiele wyżej Orzesze, Dębica, Andrychów, Skawina, Żory i Starogard Gdański.

Dane RynekPierwotny.pl i GUS wskazują, że na terenie większych miast liczba mieszkań w przeliczeniu na 1 tys. osób zwiększyła się z 391 do 395. "Jeżeli chodzi o medianowy metraż przypadający na 1 osobę, to również odnotowano znaczący wzrost (z 25,4 m kw. do 25,7 m kw.). Takie pozytywne zmiany korespondowały ze wzrostami widocznymi na obszarze całej Polski" - podał Prajsnar. 

W rankingu warunków mieszkaniowych, przygotowanym przez portal RynekPierwotny.pl eksperci wzięli pod uwagę dwa wskaźniki - średnią liczbę mieszkań przypadających na 1 tys. osób oraz średnią powierzchnię użytkową mieszkania (domu lub lokalu) w przeliczeniu na 1 osobę. Dla obydwu tych wskaźników wyznaczono wartość medianową. (PAP)

autor: Mariusz Polit

mp/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (6)

dodaj komentarz
mocny79
Zgadzam się z tym rankingiem - mam rodzine we Wrocławiu i często tam bywam, żyje się w porząku, to rozwinięte miasto, które dużo może zaoferować. Sopot jest dla mnie trochę za badzo kurortowy i nie wiem, czy zniósłbym tylu turystów przez niemal cały rok. Sam od czasów studiów mieszkam w Warszawie i jestem z tego Zgadzam się z tym rankingiem - mam rodzine we Wrocławiu i często tam bywam, żyje się w porząku, to rozwinięte miasto, które dużo może zaoferować. Sopot jest dla mnie trochę za badzo kurortowy i nie wiem, czy zniósłbym tylu turystów przez niemal cały rok. Sam od czasów studiów mieszkam w Warszawie i jestem z tego zadowolony - żadne inne miasto nie stwarza takich warunków do kariery i rozwoju. Przymierzam się w końcu do kupna wlasnego mieszkania, myślę o osiedlu City Sfera, ale jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji.
jkendy
"Nasycenie mieszkaniami" niezły twór językowy. W Warszawie powinno się to nazywać nasycenie klitkami po 40 m Kw.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kaczka-po-smolensku
najlepsze warunki mieszkaniowe co za kłamstwa dla kogo ??????? dla milionerów przeciętny człowiek wegetuje w trójmieście praca za 5000zł brutto w Gdańsku bo w Sopocie i Gdyni nie ma zadnych osrodkow pracy urzędami miasta . Mieszkanie kawalerka 1300zł plus opłaty i to w takim zadupiu jak Gdynia !!!
jasiek2017
5 tys jako wegetacja, spoko. Rozumiem, ze kazdy chce jak najwiecej ale 5 tys nawet brutto to marzenie 90% Polakow.
kaczka-po-smolensku
buhahah Sopot Gdynia to miasta emerytów ,nie ma tam żadnych fabryk a jedyne miejsca pracy zapewnia urząd miasta.Sranie w banie nieruchomości nawet w takiej Gdyni są kosmicznie drogie a praca tylko dla urzędników i Ukraińców pracujących na budowach za najniższe pensje,pozniej się gniezdza w 20 w mieszkaniach i buhahah Sopot Gdynia to miasta emerytów ,nie ma tam żadnych fabryk a jedyne miejsca pracy zapewnia urząd miasta.Sranie w banie nieruchomości nawet w takiej Gdyni są kosmicznie drogie a praca tylko dla urzędników i Ukraińców pracujących na budowach za najniższe pensje,pozniej się gniezdza w 20 w mieszkaniach i urządzają antypolskie libacje alkoholowe.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki