Pracownicy wolą PIT dostać e-mailem

To już ostatni moment na przekazanie pracownikom deklaracji PIT-11. Do końca lutego polscy pracodawcy wystawią ponad 20 mln tych formularzy. Ich wypełnienie, wydrukowanie i wysłanie to pracochłonny i drogi obowiązek. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na dostarczenie PIT-ów do urzędu w formie elektronicznej. Rośnie też liczba pracowników, którzy dostają PIT-y mailem. Taką deklarację łatwiej im rozliczyć i przechowywać przez 5 lat.

Na podstawie PIT-11 pracownik dowiaduje się o tym, ile zarobił i jakie zaliczki na podatek zapłacił. Informacja ta trafia także do fiskusa. PIT-11 służy zatrudnionemu do wypełnienia swojego rocznego zeznania.

Elektroniczne wysyłanie PIT-11 do urzędu rekomenduje samo Ministerstwo Finansów, podkreślając, że pozwala ono na oszczędność czasu i pieniędzy, zwłaszcza w przypadku firm zatrudniających wielu pracowników. Co więcej resort finansów, izby i urzędy skarbowe same z tej formy korzystają.

Co prawda wolniej, ale też rośnie liczba pracodawców, którzy elektroniczne PIT-y przesyłają pracownikom. Zresztą sami pracownicy doceniają tę formę i coraz częściej wolą otrzymać deklarację na maila. Tak mogą prościej rozliczyć się z fiskusem, a w tej postaci ich PIT jest łatwiejszy do zarchiwizowania i odnalezienia nawet po kilku latach.

Możliwość przekazania PIT-11 mailem przetarła poznańska firma e-file, producent darmowego programu do rozliczania deklaracji podatkowych e-pity. Na jej wezwanie w 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, że nie ma przeszkód, aby ta deklaracja dotarła do pracownika środkami komunikacji elektronicznej. Pracownik musi się na to zgodzić, a firma dysponować potwierdzeniem odbioru, bo trzeba pamiętać, że to na pracodawcy ciąży udowodnienie doręczenia podatnikowi deklaracji w przypadku wątpliwości. Informacje podatkowe muszą być wygenerowane w wersji PDF i przesłane na podany przez pracownika adres e-mail.

Potwierdzeniem możliwości przekazania PIT-11 w formie elektronicznej jest także interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 października 2011 roku, sygn. IPPB4/415-653/11-2/MP mówiąca, że ,,przekazanie informacji PIT-11 może nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej pod warunkiem jednak, że zachowany zostanie wzór informacji PIT-11 i będzie ona zawierała wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa (w tym podpis elektroniczny lub tradycyjny).''

Firmy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ przesyłanie formularza PIT-11 mailem - zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach zatrudniających setki osób - to realne oszczędności dla pracodawcy. Oszczędza on na kosztach związanych z drukiem formularzy i przesłaniem ich listem poleconym.

Co roku PIT-11 trafia do około 20 milionów pracowników. Formularz ma dwie strony, a trzeba wydrukować kopię dla pracodawcy, pracownika i urzędu skarbowego. Tym samym tradycyjne potraktowanie PIT-11 to około 120 mln kartek papieru. PIT-11 w wersji elektronicznej to także duże ułatwienie dla pracowników w rozliczaniu się. Dzięki programom do wypełniania deklaracji, dane z e-PIT-11 mogą zostać automatycznie wczytanie do formularza PIT-37.

- Cieszymy się, że nasze starania o potwierdzenie możliwości wysłania PIT-a mailem tak szybko przełożyły się na wykorzystywanie tej metody przez pracodawców - mówi Adam Mielcarski, prezes zarządu firmy e-file, która jako pierwsza wystąpiła do sądu o potwierdzenie tej możliwości. - Zależało nam na ułatwieniu życia podatnikom. Wysłany przez pracodawcę mailem PIT-11, może zostać przez pracownika wczytany do programu e-pity, wtedy zaznacza on tylko ulgi, z jakich chce skorzystać i ma wypełnionego PIT-37. Już prościej chyba nie da się wypełnić deklaracji - dodaje Adam Mielcarski z e-life.

Możliwość przesyłania PIT-11 mailem to kolejny krok na drodze usprawniania i automatyzacji rozliczeń z fiskusem. Ponad 100% wzrost liczby rozliczeń przez internet w styczniu w porównaniu z ubiegłym rokiem pokazuje, że ucyfrowienie procesu dostarczania, wypełniania i składania PIT-ów to kierunek, którego oczekują zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Czasu na dostarczenie PIT-11 jest coraz mniej, a nie warto czekać na ostatni moment, bo w historii funkcjonowania systemu e-deklaracje były już przypadki, że w dniach "kumulacji" e-pitów serwery Ministerstwa Finansów nie pracowały do końca stabilnie.

/ dobocom public relations

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

    Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.