REKLAMA

Pracownicy więziennictwa w USA odmawiają szczepień przeciwko Covid-19

2021-03-16 02:34
publikacja
2021-03-16 02:34
Pracownicy więziennictwa w USA odmawiają szczepień przeciwko Covid-19
Pracownicy więziennictwa w USA odmawiają szczepień przeciwko Covid-19
fot. CHRISTIAN HARTMANN / / Reuters

Amerykańscy pracownicy więziennictwa odmawiają poddania się szczepieniom przeciw Covid-19 . Nie chcą też nosić maseczek i przestrzegać dystansu społecznego. Wskaźniki zakażeń są tam ponad trzykrotnie wyższe niż wśród ogółu społeczeństwa.

W Massachusetts ponad 50 proc. osób zatrudnionych przez Departament Więziennictwa odmówiło przyjęcia szczepionki. W Kalifornii zwleka z tym połowa.

W Rhode Island, personel więzienny nie przyjmuje szczepionki w wyższym stopniu niż skazani. W Iowa nieco ponad połowa pracowników zapowiedziała, że się zaszczepi.

„Kiedy strażnik więzienny z Florydy zapytał swoich kolegów na początku roku na Facebooku: +Czy weźmiesz szczepionkę COVID-19, gdy będzie oferowana?+, odpowiedź od ponad połowy brzmiała: +Do diabła, nie+. Tylko 40 z 475 respondentów powiedziało tak” - zauważyła agencja AP współpracująca w celu zbadania sytuacji z Marshall Project, organizacją non-profit zajmującą się wymiarem sprawiedliwości w sprawach karnych.

W grudniu i styczniu co najmniej 37 placówek więziennictwa zaczęło oferować szczepionki pracownikom, zwłaszcza strażnikom i osobom pracującym w służbie zdrowia zakładów karnych. Ponad 106 000 pracowników więzień otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki COVID-19.

Niektórzy odmawiają jednak szczepienia z obawy o zarówno krótko, jak i długoterminowe skutki ubocznych. Inni wierzą w teorie spiskowe.

„Nieufność nie ogranicza się do strażników więziennych. Pracownicy służby zdrowia, personel domów opieki i policjanci - którzy byli świadkami najgorszych skutków pandemii - odmówili szczepień w nieoczekiwanie wysokim stopniu” – podkreśla AP.

W ciągu ostatniego roku na koronawirusa zaraziło się ponad 388 000 osób pozbawionych wolności i 105 000 pracowników więzień.

W stanach Michigan, Kansas i Arizona każdy 1 na 3 pracowników jest zarażony. W Maine mającym najniższy wskaźnik zakażeń, 1 na 20 pracowników uzyskał wynik pozytywny na obecność Covid-19. W całym kraju z powodu wirusa zmarło 2 474 więźniów i co najmniej 193 pracowników.

„Osoby pracujące w więzieniach są istotną częścią działań mających służyć zmniejszeniu liczby zachorowań i szansy na ponowny wybuch Covid-19 w przyszłości” – ocenił ekspert ds. więziennej służby zdrowia na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco Brie Williams.

Pracodawcy nie mogą jednak nakazać szczepienia pracownikom. Odmowa naraża więźniów na ryzyko, ponieważ nie mają innego sposobu, aby uchronić się przed nie noszącymi maseczek i nieszczepionymi strażnikami.

W opinii dyrektora One Voice United, grupy politycznej wspierającej strażników, Briana Dawe, opór wobec szczepionki wynika m. in. z dezinformacji.

„Wiele informacji czerpią z prawicowych mediów. Wielu z nich uważa, że nie musi nosić maseczek. Że to jest jak grypa” – podkreślił Dawe.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki