REKLAMA
BADANIE

Pracownicy poszukiwani. Włochy muszą zatrudnić setki tysięcy osób do realizacji celów wskazanych w KPO

2023-02-06 18:53
publikacja
2023-02-06 18:53

We Włoszech potrzeba będzie 375 tysięcy pracowników do realizacji celów i inwestycji zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy - podał w poniedziałek centralny bank - Banca d'Italia. Z przedstawionej statystyki wynika, że poszukiwani będą zarówno pracownicy budowlani, jak i wysoko wykwalifikowani eksperci w dziedzinie technologii.

Pracownicy poszukiwani. Włochy muszą zatrudnić setki tysięcy osób do realizacji celów wskazanych w KPO
Pracownicy poszukiwani. Włochy muszą zatrudnić setki tysięcy osób do realizacji celów wskazanych w KPO
fot. Ugis Riba / / Shutterstock

Włoski plan odbudowy po pandemii, zatwierdzony przez Komisję Europejską, opiewa łącznie na sumę ponad 220 miliardów euro. W jego ramach przewidzianych jest około 130 wielkich inwestycji, obejmujących między innymi transformację ekologiczną i cyfrową, rozwój przemysłu i jego konkurencyjności, a także transportu i budownictwa, wsparcie dla turystyki.

Eksperci narodowego banku włoskiego w przedstawionym raporcie odnotowali, że największe zapotrzebowanie na pracowników do realizacji opracowanych celów przypadnie na przyszły rok i utrzymywać się będzie do 2026 r. Jak zaznaczyli, potrzeba będzie o 100 tysięcy pracowników branży budowlanej więcej niż w 2019 roku, a zatem przed pandemią.

Wzrośnie także popyt na pracowników wykwalifikowanych; na przykład w dziedzinie technologii to 27 tysięcy programistów.

Do obsługi personelu w różnych sektorach trzeba będzie zatrudnić około 30 tysięcy osób.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W sprawozdaniu zaznaczono jednocześnie, że znalezienie nowych kadr będzie trudne ze względu na negatywną sytuację demograficzną w kraju. Jako jeden ze sposobów rozwiązania problemu wskazuje się konieczność wykorzystania możliwości, jakie daje napływ migracyjny.

Ponadto autorzy analizy położyli nacisk na potrzebę odwrócenia obecnej tendencji, jaką jest wyjazd wykształconych Włochów za granicę oraz napływ do kraju cudzoziemców o niskim poziomie wykształcenia.

W przeciwnym razie, ostrzegli, istnieje ryzyko, że unijne fundusze nie zostaną w pełni uruchomione i wykorzystane.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
pozhoga
Włochy to kraj najbardziej poszkodowany przez projekt ,,Euro", który całkowicie zniszczył konkurencyjność ich gospodarki (obok reszty Południa i Francji; jedyni wygrani: Niemcy i Holandia, Belgia na zero). Jeszcze przed tym projektem jeden noblista popełnił raport-prognozę, że tak będzie. KPO w istotnym stopniu tego nie poprawi,Włochy to kraj najbardziej poszkodowany przez projekt ,,Euro", który całkowicie zniszczył konkurencyjność ich gospodarki (obok reszty Południa i Francji; jedyni wygrani: Niemcy i Holandia, Belgia na zero). Jeszcze przed tym projektem jeden noblista popełnił raport-prognozę, że tak będzie. KPO w istotnym stopniu tego nie poprawi, a wręcz uzależni Włochy jeszcze bardziej od obcego ośrodka władzy - Italia staje/stanie się państwem mandatowym Rzeszy.
Obyśmy my Polacy tym razem byli mądrzy PRZED szkodą...
jarekzbyszek
A my jesteśmy bogaci i nie potrzebujemy KPO. Byle Jarek rządził i Polska była katolicka.
samsza
Stać nas na wpłatę do EU 3222 palet po 18 mln euro. Od 2 lat słychać ujadanie PiS, PO, Lewicy i PSL, pl2050 jaki to świetny pomysł. Trzeba wpłacić, pomimo braku powąchania kasy, no no. Mózg się gotuje, co tu robić, co robić? Walnąć o katolicyzmie, o... choć ulga.
blind-oln odpowiada samsza
Przecież wy nie jesteście w unii i niczego nie wpłacacie do niej.
czadfad
1 pracownik kosztuje średnio koło 100k euro brutto rocznie czyli na samych ludzi trzeba wydać 37,5mld euro co roku. Na inwestycje przy takich założeniach to tam za wiele nie zostanie.
blind-oln
220 mld - 37,5 mld = 182,5 mld. Rzeczywiście, mało. Polska by wzgardziła taką sumą.
meteor1
Nawet w niemczech nie dostaniesz w biurze więcej niż 3.000 eur czyli jakieś 4.000 brutto. Licząc z zapasem to może być 60.000 eur rocznie. Włosi znajdą sposób na ograniczenie kosztów. Większość wypłat i tak wraca do budżetu właśnie w postaci podatków bezpośrednich ale przede wszystkim pośrednich(VAT, akcyza, PCC...).
pozhoga odpowiada blind-oln
,,największe zapotrzebowanie na pracowników do realizacji opracowanych celów przypadnie na przyszły rok i utrzymywać się będzie do 2026 r."

Czyli koszty tej biurokracji trzeba przemnożyć co najmniej x 4...
samsza
"fundusze" ?
Może nie wydadzą tych pożyczek, jak im niepotrzebne, ale na 100% te 200 mld będą musieli w całości wpłacić, w ramach spłaty KPO oczywiście.

Powiązane: Europejski Fundusz Odbudowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki