REKLAMA

Pracownicy IT mocno cenią możliwość elastycznej pracy. "Prawdopodobnie już nigdy nie wrócimy do 5-dniowego tygodnia pracy stacjonarnej"

2023-09-26 11:00
publikacja
2023-09-26 11:00

Jednym z głównych oczekiwań pracowników branży IT jest możliwość elastycznej pracy. Wskazało na to 86 proc. badanych - wynika z raportu JLL i Just Join IT „Code-Life Balance”.

Pracownicy IT mocno cenią możliwość elastycznej pracy. "Prawdopodobnie już nigdy nie wrócimy do 5-dniowego tygodnia pracy stacjonarnej"
Pracownicy IT mocno cenią możliwość elastycznej pracy. "Prawdopodobnie już nigdy nie wrócimy do 5-dniowego tygodnia pracy stacjonarnej"
fot. Africa Studio / / Shutterstock

"Dziś jednym z największych wyzwań, z jakim mierzą się firmy jest przyciągnięcie pracowników z powrotem do biura. Prawdopodobnie już nigdy nie wrócimy do pięciodniowego tygodnia pracy stacjonarnej – zmiana modelu przy jednoczesnej potrzebie integracji zespołu i budowania leadershipu na nowo, będą w dużej mierze determinować strategiczne decyzje podejmowane przez zarządy. Zyskają ci pracodawcy, którzy w ramach przemyślanej strategii będą potrafili umiejętnie połączyć elastyczność w podejściu do potrzeb z inspirującym przywództwem" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Mateusz Bonca, CEO JLL.

Z raportu wynika, że 5 na 603 ankietowanych zadeklarowało, że ich pracodawca wdrożył czterodniowy tydzień pracy. W pełni zdalnie pracuje 36 proc. pracowników sektora IT, kolejne 13 proc. rzadziej niż raz w miesiącu odwiedza biura, co trzecia osoba pracuje hybrydowo, minimum jeden dzień w tygodniu z biura.

Lokalizacja biura jest ważna dla 61 proc. respondentów. 22 proc. ankietowanych wskazuje na biurowiec w centrum, drugie tyle na park biurowy a’la kampus, 16 proc. na kompleks biurowo-mieszkalno-usługowy, a 15 proc. na kameralny biurowiec. Najmniej osób chce pracować w przestrzeniach coworkingowych.

JLL podało, że najbardziej oczekiwanym benefitem dla pracowników w branży IT jest - oprócz jeszcze większej elastyczności - dawanie przez pracodawcę dodatkowych dni wolnych od pracy (urodziny, rocznica pracy). Jednocześnie aż 1/3 badanych uważa, że praca z biura pomaga utrzymać work-life balance.

"Z perspektywy pracowników IT, rola biur uległa znaczącej transformacji. Coraz bardziej oczekiwany staje się koncept biura otwartego, które nie jest miejscem służącym do pracy operacyjnej - tę wykonuje się głównie zdalnie - a przestrzenią do pracy koncepcyjnej, wymiany myśli, współpracy projektowej i integracji zespołów. Pracodawcy muszą być gotowi dostosować się do tych zmian i tworzyć środowisko pracy, które wspiera rozwój osobisty i dobrostan" - dodał Piotr Durlej, Head of Product w Just Join IT.

Raport Code-Life Balance powstał na bazie badania, które zostało zrealizowane w czerwcu 2023 r. na grupie 603 pracowników branży IT metodą CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview – wspomagany komputerowo wywiad za pośrednictwem strony WWW). Przeprowadzono także serię wywiadów pogłębionych z osobami zarządzającymi zespołami lub działami IT w organizacjach średniej i dużej wielkości.

JLL to firma doradcza świadcząca kompleksowe usługi na rynku nieruchomości.

Just Join IT jest właścicielem portali pracy justjoin .it, rocketjobs .pl oraz hellohr .pl. (PAP Biznes)

doa/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (11)

dodaj komentarz
abramovgerman22
Absolutnie zgadzam się z tym, że elastyczność w pracy IT to klucz do przyszłości. Sam zdecydowałem niedawno o zmianie branży i zacząłem zgłębiać świat IT. Na początku nie wiedziałem, od czego zacząć, ale natrafiłem na kursy GoIT, które okazały się strzałem w dziesiątkę. Możecie sprawdzić opinie o nich tutaj: https://goit.global/pl/reviews/.Absolutnie zgadzam się z tym, że elastyczność w pracy IT to klucz do przyszłości. Sam zdecydowałem niedawno o zmianie branży i zacząłem zgłębiać świat IT. Na początku nie wiedziałem, od czego zacząć, ale natrafiłem na kursy GoIT, które okazały się strzałem w dziesiątkę. Możecie sprawdzić opinie o nich tutaj: https://goit.global/pl/reviews/.

Uważam, że GoIT oferuje bardzo przystępne i praktyczne podejście do nauki. Dzięki temu, że mogę uczyć się w elastycznym trybie, łatwiej mi łączyć naukę z innymi obowiązkami. Mimo że jestem jeszcze na początku drogi, już teraz widzę ogromny potencjał w tych umiejętnościach i możliwościach, jakie otwiera przede mną branża IT.

Zdecydowanie polecam sprawdzić GoIT, zwłaszcza jeśli ktoś z Was myśli o karierze w IT, ale nie wie, od czego zacząć. Elastyczność, którą oferuje ta branża, jest niesamowita, a umiejętności zdobyte w GoIT mogą być solidnym fundamentem do dalszego rozwoju!
bha
Żeby jeszcze z tej coraz bardziej forsowanej nie bez celu...... najlepiej dla wielu dawców pracy tzw. pracy na okrągło i to najlepiej do100 lat choć większość zarabiała z niej w ogromie branż i zawodów w miarę godne niby coraz bardziej wielce kokosowe krocie?????. Niestety.
bankero
Niczego mi tak bardzo nie brakuje jak dojazdów do biurowca w centrum miasta.
okiemprzyrodnika
Odkąd mam jednoosobową działalność pracuję 2 - 3 dni w tygodniu. A zarobki dużo wyższe niż u kogoś. Dziś miałem ekspertyzę pod adaptację strychu - sprawdzić czy są gniazda ptaków. 15 min, 500zł. Wczoraj spis roślin na działce pod blok - 3800zł. A babcia mówiła, co będziesz po tej biologii robił..
trollmaster
a badania samopoczucia kurki zielononóżki często się trafiają?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
chmiels
Fryzjera zastąpiłem maszynką, także tego
piotr76
Prawdopodobnie to odejdzie od standardowych umów o pracę i odsiadywania "dupogodzin" na openspejsie w kierunku umów rezultatu. Wtedy firma zapłaci za konkretny efekt (który akurat w branży IT i podobnych jest dość łatwy do wyznaczenia) a pracownikowi nikt się nie wcina w jaki sposób zorganizuje sobie pracę w ciągu dnia/tygodnia.
trolley
o boże... zamknijcie już te biurowe Mordory i spiszcie w straty i dajcie ludziom spokój XD
chmiels
Będzie masa mieszkań komunalnych dla rekinów biznesu

Powiązane: Zarobki w IT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki