REKLAMA

Pracownicy IT czują się wypaleni zawodowo. Nie pomagają pieniądze, ani pracodawcy

2022-09-28 06:00, akt.2022-09-28 13:32
publikacja
2022-09-28 06:00
aktualizacja
2022-09-28 13:32

70 proc. specjalistów z branży IT odczuwa skutki wypalenia zawodowego – wynika z raportu platformy TwojPsycholog.pl we współpracy z Just Join IT. Czterech na pięciu pracowników wskazało, że ten problem jest przemilczany w ich firmach, a pomóc by im mogło wsparcie ze strony pracodawcy.

Pracownicy IT czują się wypaleni zawodowo. Nie pomagają pieniądze, ani pracodawcy
Pracownicy IT czują się wypaleni zawodowo. Nie pomagają pieniądze, ani pracodawcy
fot. wutzkohphoto / / Shutterstock

Każdy medal ma dwie strony, co potwierdza też branża IT. Wysokie zarobki oraz duże zapotrzebowanie na pracowników to jedno, ale na przeciwległym biegunie znajduje się przepracowanie i przemęczenie, które przeradzają się w wypalenie zawodowe. Ten ostatni problem wskazało 70 proc. specjalistów, którzy wzięli udział w badaniu na przestrzeni lipca i sierpnia br. organizowanego przez platformę TwojPsycholog.pl oraz firmę Just Join IT. Spośród 1700 ankietowanych to właśnie 2/3 osób wskazało, że odczuwa skutki wypalenia, przez co zastanawiało się nad zmianą pracy.

Problemy wynikające z pracy nie mijają wraz z odejściem od biurka lub zamknięciem laptopa. Co trzeci ankietowany ocenił swój stan psychiczny jako słaby, natomiast drugie tyle osób wskazało, że jego kondycja psychiczna się pogorszyła. Powody są różne. Spośród 800 badanych 42,7 proc. uważa, że wpływ na to ma stres przez zaburzenie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Natomiast 34,3 proc. sądzi, że na ich barkach spoczywa za dużo obowiązków.

fot. TwojPsycholog.pl / TwojPsycholog.pl

Jednocześnie co dziesiąty badany przyznał, że został zdiagnozowany i leczy się na depresje lub stany lękowe. Podobne objawy chorób, lecz bez potwierdzenia lekarza, odczuwa blisko 18 proc. ankietowanych w przypadku depresji, a w przypadku stanów lękowych - 14,6 proc.

Przemilczany problem nie rozwiąże się sam

Specjaliści biorący udział w badaniu wskazali, że rzadkością jest wsparcie ze strony pracodawcy. 82 proc. ankietowanych odpowiedziało, że w ich miejscu pracy problem wypalenia zawodowego nie jest poruszanych w ich miejscu pracy. Co druga osoba przyznała, że firma nie zapewnia im żadnego wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego.

Taka pomoc jest pożądana przez pracowników. Najwięcej osób odpowiedziało się za pakietem wizyt u specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym. Następnie najliczniej ocenianą propozycją był wyjazd połączony z medytacją i odpoczynkiem. Dużą popularnością cieszyły się również akcje edukacyjne, takie jak stacjonarne szkolenia lub webinary o radzeniu sobie ze stresem. Te rozwiązania wydają się ważne z perspektywy zadbania o zdrowie psychiczne, ponieważ blisko 80 proc. pracowników przyznało, że ich głównym źródłem wiedzy o wypaleniu zawodowym jest internet.

Rezygnują po cicho

Problem wypalenia zawodowego dotyka coraz więcej osób, niezależnie od branży. Mowa nawet o 75 proc. pracownikach w Polsce, którzy w przeciągu ostatniego roku odczuło większy stres oraz pogorszenie stanu zdrowia psychicznego – wynika z badania Nationale-Nederlanden.

Coraz popularniejszym skutkiem takiego stanu rzeczy jest tzw. „ciche odchodzenie”. Objawia się ono zmniejszonym zaangażowania w pracę, brakiem chęci na rozwój czy zrezygnowaniem z ambicji zawodowych. Jak wynika z raportu Instytutu Gallupa, w Polsce tylko co siódmy pracownik jest zadowolony i zaangażowany w wykonywane przez siebie obowiązki zawodowe.

To zjawisko jest groźne dla całego rynku pracy. W przypadku pracodawców może oznaczać problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów. Natomiast pracownicy mogą przespać moment, w którym mogli zyskać dodatkowe umiejętności, rozwinąć się, co może przełożyć się na trudności w znalezieniu nowej pracy.

Alan Bartman

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (61)

dodaj komentarz
mystic81
Kiepska dieta, nadwaga, brak ruchu na świeżym powietrzu, wady postawy, zwyrodnienia stawów. Tak wygląda świat IT. Jak tu nie wpaść w depresję i wypalenie zawodowe ?
unified_observer
A w komentarzach piękny wysyp agnorantów, usilnie dowartościowujących się przez wyśmiewanie cudzej pracy.
"Ja przecież pracuje najciężej i najwięcej"
Niczym nie różnicie się od milionerów mówiących ludziom że za mało pracują.
Jest na to nawet termin: ignorance bias, czyli przeświadczenie o wykonywaniu większości pracy
hfjdj
prokastrynacja i lenistwo to też choroby
zbyszek_
To własnie robi z waszymi umysłami Java Script! I Shit code kotry macie w spadku po jakiejs bandzie pastuchow.

Proponouje projekty Open Source , gdzie dba sie o jakosc kodu. A nie jakis informatyczny wymiot
daniel_1
Może dlatego strona bankier.pl zawiesza się coraz częściej?
kimdzonk
aż się wzruszyłem nad ich ciężkim losem ! redaktorom z Bankiera też chyba nie jest lekko ???
tysiak_39
Jak domagałem się 8 godzinnego czasu pracy to pracownicy mi ubliżali a kiedy JA im ubliżałem naskarżyli na mnie i szef mnie zwolnił , dobrze wam tak teraz się nauczycie
xiven
ciekawe jak się czują ci co programowali paszporty szczepionkowe?
ketevan
Tak samo jak lekarze, pielęgniarki, policjanci i ratownicy i nauczyciele. Wzięli kasę za trzymanie ryja na kłódkę i teraz wydają, szykują się do strajku.
unified_observer odpowiada ketevan
Odkrył wielki spisek! Nie boisz się że teraz "ONI" po ciebie przyjdą?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki