Pracodawcy zrzeszeni w BCC zadowoleni z wyników kontroli PIP

Business Centre Club sprawdziło, jak pracodawcy radzą sobie z kontrolami PIP. Osiem na dziesięciu członków BCC jest zadowolonych z wyników kontroli. Jednak zarzucają Państwowej Inspekcji Pracy naruszenie niektórych przepisów dot. czasu audytu i niewystarczającej pomocy prawnej. 

(YAY Foto)

Połowa respondentów miała w ostatnim czasie kontrolę ze strony PIP. 82,8 proc. jest usatysfakcjonowanych wynikami audytu, a niemal wszyscy opowiedzieli się za tym, że aktualne uprawnienia inspektorów PIP są wystarczające. Źle został oceniony przez pracodawców na przykład czas, w których Państwowa Inspekcja Pracy miała przeprowadzić kontrolę. 

- Przedstawiciele biznesu zwracają jednak uwagę na problem kontroli przeprowadzanych z naruszeniem przepisów, np. trwających trzy miesiące w roku kalendarzowym, choć ustawa mówi o 24 dniach roboczych; zbyt teoretycznych uwag inspektorów, które nie uwzględniają tempa pracy, pragmatyki organizacji pracy czy zasad działania programów komputerowych - podają autorzy raportu BCC. 

Przedsiębiorcy zostali również poproszeni o wskazanie form działania, które byłyby pomocne w zakresie prewencji. Były to:

 • organizacja konkursów dla pracodawców promujących bezpieczne środowisko pracy,
 • publikacje książkowe lub na portalu elektronicznym z najnowszymi orzeczeniami z zakresu przepisów prawa,
 • konsultacje trudnych w interpretacji przepisów prawnych,
 • wsparcie przy rozwiązywaniu trudnych tematów szczególnie we współpracy z zagranicą, gdzie brakuje spójności przepisów,
 • indywidualny, dedykowany dla firmy opiekun-inspektor,
 • szkolenia dla kontrolujących urzędników,
 • profilaktyka miejsca pracy, stworzenie stałego programu nauki/promocji bezpieczeństwa począwszy od każdego rodzaju szkół ponadpodstawowych,
 • większa i lepsza dostępność informacji o działaniach prewencyjnych. 

W zakresie działalności prewencyjnej PIP przedsiębiorcy pozytywnie odnieśli się do akcji związanej z brakiem sankcji za pierwszą kontrolę. Nieco gorzej wypadła ocena prewencji w postaci porad prawnej - jedynie 18,6 proc. przyznało jej 5 punktów w skali 1-5. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl