Pracodawcy skrytykowali zmiany podatkowe

Przedsiębiorcy są rozczarowani propozycjami Ministerstwo Finansów. Na poniedziałkowej konferencji prezes Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Henryka Bochniarz po raz kolejny wskazała zagrożenia jakie niosą zapowiadane nowelizacje ustaw PIT i VAT - podaje PAP.

Kontrowersyjne zmiany dotyczą m.in. definicji działalności gospodarczej, kontroli na legitymację, ograniczenia wniosków o wydanie interpretacji podatkowych oraz odliczania przez osoby prawne ulgi od darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Zdaniem ekspertów PKPP zmiana definicji działalności gospodarczej w projektach ustaw PIT i VAT nie służy niczemu dobremu. Doprowadzi jedynie do ograniczenia samozatrudnienia.

Szefowa Rady Podatkowej PKPP skrytykował także rozszerzenie kontroli na tzw. legitymację. Projekt zmiany zakłada, że kontroler będzie mógł wejść na teren firmy bez upoważnienia w obecności pracownika firmy. Upoważnienie musi dostarczyć w ciągu 3 dni.

Nowe zapisy mogą ograniczać korzystanie z interpretacji podatkowych. Po wejściu zmian w życie przedsiębiorca będzie musiał wskazać we wniosku o interpretację wszystkie przepisy, które mają być przedmiotem tej interpretacji. Przepisów może być i kilkanaście. Bez uwzględnienia wszystkich przepisów interpretacja będzie nieważna.

Lewiatan jest przeciwny także zmianom projektu o CIT, a przede wszystkim zniesieniu 10% ulgi od darowizn od osób prawnych na działalność społeczną i na cele kultu religijnego. Obecnie ok. 40 % organizacji pozarządowych funkcjonuje tylko dzięki darowiznom od firm. Pomoc ta wynosi rocznie nawet 262 mln. zł. Ministerstwo liczy, że na likwidacji ulgi budżet państwa "zarobi" ok. 50 mln. zł. Inna sprawą jest, że resort finansów, jak i sama Komisja Europejska ma wątpliwości, co do zgodności ulgi z prawem wspólnotowym. Co potwierdził wczoraj na konferencji wiceminister finansów Jarosław Neneman. Oczywiście nikt nie wspomina o społecznym wymiarze tego problemu.

PW
Na podstawie: PAP
"MF: Bez darowizn i samozatrudnienia"

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne