Pracodawcy nie nadużywają umów o dzieło, podaje "DGP", powołując się na dane z rejestru Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu dwóch lat liczba zawieranych kontraktów wzrosła o 20 proc.


W pierwszym półroczu tego roku do ZUS zgłoszono 850 tys. umów o dzieło. W ciągu ostatnich dwóch lat ich liczba wzrosła o około dwadzieścia procent. Natomiast w porównaniu z danymi z poprzedniego roku jest ich o 1 proc. więcej. Jak podaje "DGP" wykonawcami było w bieżącym roku 222,2 tys. osób. Z kolei w pierwszym półroczu zeszłego roku było to 213 tys. To wzrost o ok. 4 proc. r/r.
– Liczba umów o dzieło, która została zgłoszona po dwóch kwartałach 2023 r., jest wyższa o 11,2 tys. niż w 2022 r. i o 143,6 tys. niż 2021 r. (...) Dane, które regularnie publikujemy, pokazują, że wbrew przypuszczeniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło – skomentowała Gertruda Uścińska, prezes ZUS w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną.
Umowy o dzieło są nieco częściej zawierane z mężczyznami (53 proc.). Jak podaje "DGP" 26 proc. wszystkich wykonawców stanowią osoby w wieku 30-39 lat. Natomiast 22 proc. wykonawców to pracownicy w wielu 40-49 lat. W ramach umów o dzieło zatrudniani są także cudzoziemcy. Łącznie ich liczba w formularzach RUD (rejestr umów o dzieło) wyniosła prawie 13 tys. Większość z nich to Ukraińcy.
Od 2021 roku płatnicy mają obowiązek zgłaszania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zawieranych umów o dzieło, w tym informacji o osobach realizujących zlecenie.

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
DF