Pracodawcy chcą zaskarżyć ustawę o CBA

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" zapowiada skierowanie ustawy powołującej Centralne Biuro Antykorupcyjne do Trybunału Konstytucyjnego, jeśli Senat nie uwzględni poprawek zgłoszonych przez pracodawców.

Konfederacja krytykuje przede wszystkim przepisy regulujące sposób przeprowadzania kontroli przez CBA w prywatnych firmach. PKPP wskazuje, że Biuro może skontrolować każdego pracodawcę bez względu na to, czy są wobec niego podejrzenia popełnienia przestępstwa, czy też nie.

- Kontrola może być przeprowadzona u każdego. Wystarczy, że jakiś funkcjonariusz publiczny prowadzi z daną firmą zwykłe interesy. Funkcjonariusz ma też prawo do przeprowadzenia kontroli na tak zwaną legitymację. Może więc prosto z ulicy wejść do firmy i żądać wszelkich dokumentów - tłumaczyła Magdalena Garbacz, ekspert prawny Konfederacji.

Pracodawcom nie podoba się również czas trwania kontroli. - CBA może nas kontrolować nawet przez dziewięć miesięcy. To jest sprzeczne z ustawą o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej. Zawarte w niej zapisy mówią o kontroli przez cztery do sześciu tygodni i tylko przez jedną instytucję. Nie od dziś wiadomo, że urzędnicze kontrole ciągnące się w nieskończoność to jedna z głównych barier prowadzenia działalności gospodarczej - przyznaje Garbacz.

Przedsiębiorcy obawiają się też, że ustawa pozostawia tak duże pole interpretacji, że funkcjonariusz CBA będzie mógł żądać od kontrolowanej firmy osobnego gabinetu, sprzętu biurowego, sekretarki, a nawet samochodu służbowego. Firmy boją się również, że z ich biur do konkurencji będą wynoszone tajemnice handlowe.

- Każda firma ma swoje tajemnice handlowe. Jakie mamy gwarancje, że one nie trafią do konkurencji? Nie możemy zakładać, że w CBA będą pracować same anioły - powiedział Wojciech Morawski, wiceprezydent PKPP "Lewiatan".

Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji, zapowiedziała, że jeśli te braki ustawy nie zostaną przez Senat usunięte, zaskarży ją do Trybunału. - My się CBA nie obawiamy. Chcemy jedynie, by ustawa powołująca Biuro była doprecyzowana - uzasadniła.

Dziennik Zachodni
(AR/APP)
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne