REKLAMA

Pracodawcy chcą odzyskać młodych, zdolnych z zagranicy

Malwina Wrotniak2020-07-14 10:36, akt.2020-07-15 10:27redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2020-07-14 10:36
aktualizacja
2020-07-15 10:27
Shutterstock

Inwestycje kapitałowe, transport, ubezpieczenia, surowce - do firm działających m.in. w tych branżach trafią młodzi Polacy, którzy wyjechali uczyć się za granicę. Po raz kolejny rusza program Go4Poland, inicjatywa mająca pomóc wiązać polskich pracodawców z polskimi kadrami z zagranicy.

– Przyznam szczerze, że studia za granicą zawsze pozostawały w sferze moich bardzo skrytych marzeń. Po dostaniu się na studia w Polsce poczułam jakiś wewnętrzny niedosyt – opowiada Anna Szlagor, która jak wielu jej rówieśników, postawiła na kształcenie zagraniczne. – Podjęłam decyzję o wyjeździe i tzw. gap year – miał to być czas na przemyślenie dalszych kroków. Trafiłam do Oxfordu i tam zaczęła się moja przygoda z edukacją poza granicami naszego kraju. W 2013 roku rozpoczęłam naukę na Oxford City College w ramach rocznego kursu dla studentów międzynarodowych,  przygotowującego do podjęcia studiów na brytyjskich uczelniach wyższych – tłumaczy.

Za granicą spędziła łącznie sześć lat. Jak mówi, znalazła się w gronie młodych absolwentów zagranicznych szkół wyższych, którzy w którymś momencie uznają rozwój zawodowy w Polsce za "w wielu aspektach bardziej atrakcyjny" niż na emigracji.

Ściągnąć zdolnych

"Pozyskaj ambitną młodą kadrę" - takimi słowami Fundacja GPW przekonuje pracodawców w Polsce do otwarcia się na młodych, studiujących na zagranicznych uczelniach. Z myślą o połączeniu jednych z drugimi powstał program "Go4Poland - Wybierz Polskę" - system staży, warsztatów, ale też program mentoringowy elastyczny na tyle, żeby korzystać z niego mogła młodzież mieszkająca i studiująca w innych krajach.

Od 2015 roku, gdy program wystartował, wzięło w nim udział ponad 500 uczestników z 69 uczelni w 13 krajach. Zorganizowano ponad 50 programów stażowych i ponad 25 warsztatów; z potencjalnymi przyszłymi kadrami pracowało 20 mentorów.

W tegorocznej edycji na młodych, zdolnych z zagranicy otwierają się m.in. KGHM Polska Miedź, PZU, BondSpot, KDPW, Budimex, Instytut Adama Mickiewicza, PLL LOT czy sama Giełda Papierów Wartościowych. – Program z jednej strony ułatwia firmom dotarcie do najlepiej wykształconych pracowników, a z drugiej prezentuje polskim studentom te firmy, które doceniają potencjał talentów oraz chcą ze swoją ofertą dotrzeć do młodych i ambitnych ludzi studiujących za granicą – tłumaczą organizatorzy z Fundacji GPW.

2/3 chce do Polski

Według szacunków OECD, na które powołuje się Fundacja, za granicą studiuje ok. 50 tysięcy Polaków. Wyniki badania zleconego przez organizatora Go4Poland wskazują, że 66 proc. młodych uczących się w szkołach wyższych poza granicami Polski po zakończeniu edukacji chce wrócić do kraju.

– Okazuje się, że wysokość zarobków nie jest dla nich najważniejsza – zaznaczają organizatorzy. –  Liczą się przede wszystkim ciekawe zadania i stanowiska dające duże możliwości rozwoj. Młodzi czekają na odpowiednie oferty. Sposobem na sprawdzenie, czy to, co proponują krajowi pracodawcy, spełnia oczekiwania młodych na emigracji, mają być staże realizowane jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o powrocie.

Do programu Go4Poland mogą przystąpić zarówno polscy studenci, jak i absolwenci zagranicznych uczelni, w tym osoby wywodzące się z Polonii. W inicjatywie udział wziąć mogą także studenci z polskich szkół wyższych, którzy zdecydowali się na zagraniczny wyjazd w ramach programu Erasmus.

Wszystkie oferty staży, praktyk i mentoringu są udostępniane na stronie go4poland.pl. Studenci chcący przystąpić do programu powinni wypełnić formularz dostępny w witrynie.

Serwis ekonomiczny Bankier.pl jest patronem medialnym inicjatywy Go4Poland.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (56)

dodaj komentarz
and-owc
Jak młodzi,zdolni zarobią za granicą to sami będą pracodawcami - bez łaski staruszki. Dawniej ich prowokowałem do przyjazdu piosenką "Góralu czy ci nie żal... z Pienin". Wszędzie dobrze a najlepiej w domu "Żegnaj Genia, czas się zmienia" (piosenka).
bha
,,Odzyskają na pewno" szczególnie na tym dominującym od dawna już elastycznym na maxa od wielu lat rynkiem zatrudniania ,czasowym ,na niepełnych etatach nie bez celu ,śmieciowo-zleceniowym,na niby dzieła, na wymuszane samozatrudnienia i Ogromnym w szaro-czarnej barwie pseudo zatrudniania niestety już w zdecydowanej większości ,,Odzyskają na pewno" szczególnie na tym dominującym od dawna już elastycznym na maxa od wielu lat rynkiem zatrudniania ,czasowym ,na niepełnych etatach nie bez celu ,śmieciowo-zleceniowym,na niby dzieła, na wymuszane samozatrudnienia i Ogromnym w szaro-czarnej barwie pseudo zatrudniania niestety już w zdecydowanej większości % najtaniej jak się tylko da,uda w ogromie branż i zawodów.Od dawna panuje coraz większe żerowanie na maxa i wyzysk szczególnie na sumiennej ,wydajnej i fachowej pracy innych .Brak słów na coraz większe ,coraz bardziej niepewne rynkowe dno NIBY zatrudniania i płacy.
michalshk
Osobiście radzę trzymać się z dala od tego dziwnego kraju, nie dajcie się zwieść iluzji i "chwytliwym" hasłom o patriotycznych bzdurach, powstaniach, wojnach, poświęcieniu itp. Chcecie dobrze żyć? Wybierzcie mądrze kraj który pozwoli wam żyć na dobrym poziomie, bez walki o przeżycie do kolejnej pensji.
ravauw
Moze zabrzmi to jak coachingowy belkot, ale w Polsce da sie zyc godnie i szczesliwie, tylko neden warunek trzeba dac z siebie troche wiecej niz inni i inwestowac w siebie i najblizszyvh a nie w nowe auto czy wiekszy apartament.
Zycie na emigracji to zawsze poczucie drugiego sorty dopoki nie pozna sie jezyka, kultury i nie zacznie
Moze zabrzmi to jak coachingowy belkot, ale w Polsce da sie zyc godnie i szczesliwie, tylko neden warunek trzeba dac z siebie troche wiecej niz inni i inwestowac w siebie i najblizszyvh a nie w nowe auto czy wiekszy apartament.
Zycie na emigracji to zawsze poczucie drugiego sorty dopoki nie pozna sie jezyka, kultury i nie zacznie sie przyjaznic z mieszkancami kraju.
cypisek11
Wszystkim młodym szczerze radzę trzymać się z daleka od polskich pracodawców. Tam wciąż panują feudalne stosunki. I raczej nic się szybko nie zmieni.
ravauw
zamiast marudzic, lepiej zostac samemu idealnym pracodawca.
cypisek11 odpowiada ravauw
Stwierdzam fakt. https://wyborcza.biz/biznes/1,147743,18047450,Dyktatorzy_i_swiete_krowy__W_polskich_firmach_panuja.html?disableRedirects=true
ravauw odpowiada cypisek11
mam odmienne odczucia moze dlatego, ze po czesci jestem po drugiej stronie lustra.


moimskromnymzdaniem
1) zacząć podawać wysokość wynagrodzenia w ofertach pracy
2) to wynagrodzenie powinno być konkurencyjne względem wynagrodzeń na zachodzie
3) obniżyć opodatkowanie pracy
Porównanie opodatkowania dla programisty.
Kwota wolna od podatku:
Polska 0 (słownie ZERO złotych)
Niemcy 9408€
Podatek dochodowy
1) zacząć podawać wysokość wynagrodzenia w ofertach pracy
2) to wynagrodzenie powinno być konkurencyjne względem wynagrodzeń na zachodzie
3) obniżyć opodatkowanie pracy
Porównanie opodatkowania dla programisty.
Kwota wolna od podatku:
Polska 0 (słownie ZERO złotych)
Niemcy 9408€
Podatek dochodowy w pierwszym progu:
Polska 17%
Niemcy 14%
Granica pierwszego progu podatkowego:
Polska ~85000 zł
Niemcy ~55000€
VAT:
Polska 23%
Niemcy 19% (czasowo obniżony do 16%)

Ceny i koszty utrzymania w Polsce już wyższe niż w Niemczech.
mknowak
Programista nie jest elektoratem partii która rządzić bez urazy ale akurat programista ma być "dojony" ile się da bo on i tak nie zagłosuje na tą partię.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki